تست کبد چرب – سایت سلامت ۹۸


نگرانی از بیماری کبد چرب که ناشی از عوامل متعددی مانند تغذیه نامناسب و کم تحرکی است، در بین افراد مختلف جامعه به ویژه افرادی که سبک زندگی سالمی ندارند، بسیار رایج شده است. اما از آنجایی که بیماری کبد چرب علائم واضحی ندارد، اساسی ترین راه برای اطمینان از سلامت کبد مراجعه به آزمایشگاه و انجام آزمایشات مربوطه است. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا به این سوالات پاسخ دهیم که کبد چرب چیست و عوارض آن چیست و چه آزمایشاتی در زمینه تشخیص کبد چرب انجام می شود.

کبد چرب چیست و چه عوارضی دارد؟

همانطور که از نام این بیماری پیداست، کبد چرب به وجود چربی اضافی در بافت کبد اشاره دارد. این چربی اضافی باعث اختلال در عملکرد کبد می شود که نقش مهمی در متابولیسم بدن دارد و تولید کننده فاکتورهای انعقاد خون و تصفیه کننده سموم و مواد زائد است. سلامتی یک فرد در خطر جدی است.

از آنجایی که کبد چرب با تجمع چربی در بافت کبد مرتبط است، افراد چاق بیشتر مستعد ابتلا به این بیماری هستند. همچنین افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ و سندرم متابولیک ممکن است بیش از سایر افراد از این بیماری رنج ببرند. بنابراین در صورت داشتن هر گونه بیماری زمینه ای، پس از مراجعه به پزشک جهت تشخیص زودهنگام و پیشگیری از عوارض کبد چرب، آزمایشات مربوط به این بیماری را در آزمایشگاه معتبر انجام دهید.

آزمایش کبد چرب

آزمایش کبد چرب

آزمایشتشخیص کبد چرب

برای تشخیص کبد چرب و پیشرفت آن، آزمایشگاه‌ها مجموعه‌ای از آزمایش‌ها را انجام می‌دهند که به عنوان تست‌های عملکرد کبد شناخته می‌شوند. که با بررسی فاکتورهای موجود در خون، در مورد سلامت یا بیماری کبد نتیجه می گیرند. این آزمایش‌ها که تست‌های LFT نیز نامیده می‌شوند، آنزیم‌ها، پروتئین‌ها و موادی را که کبد تولید یا پردازش می‌کند و آسیب کبدی بر عملکرد آن‌ها تأثیر می‌گذارد، بررسی می‌کند. این آزمایشات که بر روی خون انجام می شود با اندازه گیری سطح آنزیم و پروتئین کبدی بیماری را تشخیص می دهد. در ادامه با این تست ها بیشتر آشنا می شوید:

تست آلانین ترانس آمیناز (ALT)

آنزیم ALT یا SGPT بیشتر از سایر اندام های داخلی بدن در کبد یافت می شود. بنابراین آزمایش سطح این آنزیم نقش مهمی در تشخیص بیماری های کبدی از جمله کبد چرب دارد. زیرا زمانی که سلول های کبدی در اثر بیماری آسیب می بینند، آنزیم های درون زا آن وارد جریان خون می شوند و سطح آنها در خون بالاتر از حد طبیعی است و نشان دهنده بیماری کبدی است. بنابراین، اندازه گیری مقادیر آنزیم ALT به همراه سایر پارامترهای آزمایش شده در آزمایشگاه برای تشخیص عملکرد کبد مهم است.

تست آسپارتات ترانس آمیناز (AST)

AST یا SGOT آنزیمی است که در کبد و برخی از اندام‌های داخلی بدن وجود دارد و مانند ALT به دلیل اینکه میزان آن در سلول‌های کبدی بیشتر از سایر قسمت‌ها است، تغییر مقدار آن در خون برای تشخیص بیماری‌های کبدی مفید است. نقش اصلی را ایفا می کند. . در افراد سالم، به جز در موارد معدودی، مقادیر ALT بالاتر از AST است. بنابراین نتیجه نسبت AST و ALT کمتر از یک است اما در بیماران کبدی این مقدار بیش از یک می شود.

نکته مهمی که در رابطه با نتایج این دو آزمایش آنزیمی باید به آن توجه شود این است که در نظر گرفتن سطح ALT و AST به تنهایی برای تشخیص عملکرد کبد و کبد و کبد چرب کافی نیست و برای اطلاع دقیق از وضعیت آن باید آزمایشات بعدی انجام شود. انجام شده. لازم به ذکر است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

تست آسپارتات ترانس آمیناز (AST).

تست آسپارتات ترانس آمیناز (AST).

تست آلکالین فسفات (ALP)

ALP آنزیم دیگری است که در کبد وجود دارد و در مجاری صفراوی و استخوان ها نیز یافت می شود. اما اندازه گیری میزان آن در خون نقش مهمی در تشخیص بیماری های کبدی از جمله کبد چرب دارد.

تست آلبومین

اندازه گیری آلبومین خون در آزمایشگاه طبق تجویز پزشک برای تشخیص بیماری های مختلف از جمله بیماری های کبدی مهم است. آلبومین پروتئینی است که جزء اصلی آن کبد است و اندازه گیری این پروتئین که در بسیاری از عملکردهای مهم بدن نقش اساسی دارد، میزان فعالیت کبد را نشان می دهد. اگر میزان آلبومین خون کمتر از حد مشخصی باشد، بدن نسبت به وجود بیماری های کبدی از جمله کبد چرب هشدار می دهد.

آزمایش گاما گلوتامیل ترانسفراز (GGT)

GGT آنزیم دیگری است که بیشتر در کبد یافت می شود و در صورت تغییر در سلامت کبد به خصوص در صورت مسدود شدن مجاری، نتایج آزمایش وجود این آنزیم را در خون نشان می دهد. مشخص. اگرچه سطح بالای این آنزیم در خون می تواند نشان دهنده بیماری های مربوط به کیسه صفرا و مجاری آن باشد، اما افزایش این آنزیم در خون نیز نشان دهنده خطر ابتلا به بیماری های کبدی است.

تست بیلیمالش در

سطح بیلی روبین خون با بسیاری از بیماری های کبدی مرتبط است. افزایش بیلی روبین ممکن است نشان دهنده اختلال عملکرد کبد باشد. بیلی روبین یک ماده زائد حاصل از تجزیه گلبول های قرمز است. بیلی روبین قبل از دفع از طریق مدفوع از کبد عبور می کند و اگر کبد نتواند آن را به درستی پردازش کند، سطح بیلی روبین به طور غیر طبیعی بالا می رود.

آزمایش بیلی روبین

آزمایش بیلی روبین

آزمایش زمان پروترومبین (PT)

این آزمایش برای ارزیابی عملکرد لخته شدن خون انجام می شود. اگر کبد آسیب دیده باشد، قادر به تولید فاکتورهای انعقادی کافی نیست. بنابراین مقدار PT افزایش می یابد تا زمان انعقاد خون کاهش یابد و این خود دلیلی بر وجود بیماری هایی مانند اختلال عملکرد کبد و کبد چرب است و در صورت نیاز به تشخیص دقیق تری نیز بررسی می شود. آزمایشگاه

آزمایش لاکتات دهیدروژنازLD یا LDH)

افزایش این آنزیم در خون می تواند نشان دهنده بیماری شدید کبدی باشد، بنابراین انجام آزمایش بسیار مهم است. شایان ذکر است که لاکتات دهیدروژناز آزمایش خاصی نیست، اما برای افرادی که علائم بیماری کبدی و هرگونه آسیب بافتی یا سلولی دارند، همراه با سایر آزمایشات تکمیلی که توسط پزشک تشخیص داده می شود، انجام می شود.

تست های بیشترکبد چرب

لازم به ذکر است که برای تشخیص بیماری های کبدی آزمایشات مربوط به اندازه گیری چربی خون، آهن خون، آمونیاک و … که در سطح طبیعی عملکرد کبد نقش دارند نیز در آزمایشگاه انجام می شود. برای اطمینان بیشتر همچنین از آزمایشات بافت کبد که در آن قسمت کوچکی از کبد با سوزن برای معاینه نمونه برداری می شود، برای ارزیابی ساختار سلول های کبدی و تشخیص طیف وسیعی از بیماری های کبدی از جمله کبد چرب استفاده می شود.