تشخیص آزمایشگاهی کم کاری تیروئید


تمام غدد در بدن انسان عملکرد خاصی دارند. اما جالب است بدانید که اختلال در عملکرد هر یک از این غدد می تواند به طور غیر مستقیم بر عملکرد سایر غدد تأثیر بگذارد. غده تیروئید به عنوان یکی از غده هایی شناخته می شود که از طریق تولید هورمون های مختلف اثرات زیادی بر متابولیسم بدن می گذارد. همانطور که می دانید، اگر فرآیندهای متابولیک سلولی از کنترل خارج شود، منجر به چاقی یا لاغری شدید می شود. این اختلال در اثر کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید ایجاد می شود. به همین دلیل افرادی که مشکوک به اختلال عملکرد غده تیروئید هستند باید در اسرع وقت آزمایش تیروئید انجام دهند. توجه داشته باشید که مشکل کوچک این غده عوارض خطرناکی را در بدن به دنبال دارد. به همین دلیل باید آزمایش‌های مربوط به تیروئید را سریع انجام دهید، در واقع این آزمایش‌ها یکی از مهم‌ترین خدمات آزمایشگاهی محسوب می‌شوند.

عملکرد غده تیروئید چیست؟

غده تیروئید در جلوی نای و زیر حنجره قرار دارد. این غده در همه انسان ها وجود دارد. غدد تیروئید حاوی یک سری هورمون هستند که متابولیسم بدن را کنترل می کنند. وقتی تیروئید مشکل دارد، نمی تواند سرعت متابولیسم را کنترل کند.

هورمون های تیروئید تا حد زیادی بر عملکرد بافت چربی تأثیر می گذارد. در واقع غده تیروئید فرآیند تجزیه چربی و تشکیل چربی را تحریک می کند و این باعث کاهش ذخیره چربی در بدن می شود. اگر غلظت هورمون های تیروئید کم باشد، تولید پروتئین را افزایش می دهند. اما اگر غلظت آن زیاد باشد، سرعت تجزیه پروتئین را افزایش می دهد.

علائمی مانند: تورم گردن، ضربان غیرطبیعی قلب و ریزش مو از علائم مشکلات عملکرد غده تیروئید است و در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه و آزمایش تیروئید بدهید. با بررسی تیروئید خود می توانید از سلامت خود مطمئن شوید.

تشخیص کم کاری تیروئید

تشخیص کم کاری تیروئید

تشخیص بیماری تیروئید؛ کار زیاد و کم کاری آن

اگر غده تیروئید بیش از حد هورمون تولید کند، می تواند باعث کاهش وزن، اضطراب، استرس و لرزش ناگهانی عضلات شود. در این حالت می گوییم غده تیروئید بیش از حد فعال است. اما اگر غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تولید نکند، می تواند منجر به عوارضی مانند افزایش وزن، کمبود انرژی، افسردگی و خستگی شود. در این حالت کم کاری تیروئید نامیده می شود. اگر پزشک شما در مورد سطح هورمون های تیروئید در خون شما نگران باشد، معمولاً آزمایش های متعددی را تجویز می کند. اگر نتایج آزمایش تیروئید شما غیرطبیعی باشد، ممکن است پزشک آزمایش‌های بیشتری را برای بررسی بیشتر مشکل تجویز کند.

زمانی که میزان تولید و ترشح هورمون های تیروئیدی در کم کاری تیروئید که کم کاری تیروئید است کاهش یابد، به کم کاری تیروئید مبتلا می شود. علت اصلی کم کاری تیروئید کمبود ید در بدن است. در این صورت فعالیت سیستم های بدن کاهش می یابد. یکی از علائم این بیماری افزایش وزن است. سبزیجاتی مانند شلغم و کلم ضد روماتیسم هستند و خوردن آنها غده تیروئید را افزایش می دهد.

علائم دیگر این بیماری عبارتند از: کندی حرکت عضلات، کندی و کاهش ضربان قلب. در برخی موارد همراه با معاینه پزشک و آزمایش تیروئید، بیمار مجبور به عمل جراحی برداشتن غده از بدن برای اصلاح و تکمیل دوره درمان می شود. داروهایی برای جبران کم کاری تیروئید تجویز می شود.

آزمایش تیروئید

آزمایش خون برای تشخیص بیماری تیروئید؛ افرادی که آزمایش تیروئید انجام می دهند باید از خوردن قبل از آزمایش اجتناب کنند. چون آزمایش تیروئید به چربی خون حساس است و مصرف شکلات و آدامس نیز باید کنترل شود.

اگر فردی مشکوک به بیماری تیروئید باشد، پزشک پس از معاینه دقیق، گرفتن خون، انجام آزمایشات تیروئید، بررسی سطح TSH و هورمون های محرک تیروئید می تواند کم کاری تیروئید یا پرکاری تیروئید را تشخیص دهد. اگر TSH بالا باشد، نشان دهنده کم کاری تیروئید است. اگر TSH پایین باشد، نشان دهنده پرکاری تیروئید است که در آن هورمون ها بیش از حد کار می کنند.

آزمایش تیروئید

آزمایش تیروئید

چه زمانی باید آزمایش تیروئید بدهیم؟

هنگامی که علائم زیر را دارید باید برای آزمایش تیروئید به پزشک مراجعه کنید:

 • تورم گردن
 • پوکی استخوان
 • ضربان قلب سریع و نامنظم
 • کلسترول بالا (که همچنین باعث تصلب شرایین می شود)
 • از دست دادن میل جنسی (در زنان)
 • مشکلات باروری
 • بی نظمی و ناهنجاری سیکل قاعدگی
 • سقط جنین
 • سابقه بیماری خودایمنی
 • دیابت نوع ۱
 • لاکناو
 • اگر بعد از زایمان احساس ناراحتی می کنید، می خواهید باردار شوید، در هفته های اول بارداری هستید و سابقه خانوادگی اختلال تیروئید پس از زایمان دارید.

روش های درمان اختلالات تیروئید

 1. اگر فردی مبتلا به کم کاری تیروئید باشد، درمان با قرص لووتیروکسین شروع می شود. لووتیروکسین در واقع یک نسخه مصنوعی از هورمون T4 است که توسط غده تیروئید ترشح می شود.
 2. اگر تیروئید فرد بیش از حد فعال باشد، درمان با داروهای ضد تیروئید شروع می شود که باعث می شود غده تیروئید هورمون کمتری تولید کند.
 3. جراحی و برداشتن غده تیروئید یا بخشی از آن برای کاهش ترشح هورمون ها یکی دیگر از درمان های بیماری تیروئید است.
روش های درمان اختلالات تیروئید

روش های درمان اختلالات تیروئید

تشخیص صحیح بیمار و ارائه درمان مناسب بر عهده پزشک است. پس از شروع بیماری، فرد مبتلا به بیماری تیروئید باید هر هفته آزمایش تیروئید انجام دهد. دفعات آزمایش خون زمانی که ترشحات غده تیروئید به سطح طبیعی بازگردد کاهش می یابد. آزمایش TSH یک بار در سال برای بررسی سطح هورمون تیروئید برای افراد مبتلا به کم کاری تیروئید کافی است. اما برای افرادی که تیروئید پرکار دارند، تکرار آزمایش TSH و T4 به رژیم درمانی بستگی دارد. هنگامی که نتایج آزمایش طبیعی نیست، باید آزمایشات دیگری انجام شود. اگر سلامتی شما بین آزمایش ها تغییر کرد، حتماً به پزشک خود اطلاع دهید. اگر احساس ناراحتی می کنید اما نتایج آزمایش شما طبیعی بود، حتما از پزشک خود بپرسید که آیا امکان افزایش دوز دارو وجود دارد یا خیر.

برای تنظیم سطح TSH، افزایش دوز دارو ممکن است کمک کند. اما بدون مشورت با پزشک، دوز دارو را تغییر ندهید. پس از شروع مصرف قرص لووتیروکسین، ممکن است چند ماه طول بکشد تا نتایج را احساس کنید. این عارضه در افرادی که سابقه بیماری گریوز دارند و مدتی پرکاری تیروئید داشته اند و نیاز به شروع درمان رادیواکتیو یا جراحی دارند، بیشتر دیده می شود.