تغذیه زمانی – رژیم لاغری


تغذیه موقت
تغذیه موقت

زمان بندی: چگونه با برنامه ریزی وعده های غذایی خود وزن کم کنیم

کاهش وزن و تغذیه سالم دارای سه رکن است: آنچه می خورید (کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و زمان غذا خوردن (زمان بندی). در حالی که دو مورد اول همیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته اند ، ما اغلب از مورد سوم غفلت می کنیم.

چه در محل کار باشیم و چه به مهمانی برویم ، تأخیر در غذا خوردن بر بدن تأثیر می گذارد.

تغذیه موقت چیست؟

تغذیه زمانی شامل همگام سازی الگوهای غذا خوردن شما با ساعت بیولوژیکی شما است. بدن علاوه بر ساعت باروری ، ریتم ها و چرخه های زیادی مانند چرخه خواب و بیداری ، ریتم هورمونی ، ریتم و الگوهای انتقال دهنده عصبی را پیگیری می کند. هر روز یک میان وعده خاص بخورید؟).

تغذیه زمانی در سال 1986 توسط متخصص تغذیه فرانسوی دکتر Dr. این توسط آلن دلابوس و پروفسور ژان روبرت راپین توسعه یافته است و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون کار می کند ، بنابراین بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک ساعت غذا بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل است که متخصصان طب چینی انجام برخی درمان ها را در ساعات خاصی از روز توصیه می کنند).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس تغذیه کنیم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) است که ساعت بدن ما را زیر نظر دارد و دائما از تغییرات بدن ، رفتار و محیط خارجی ما آگاه است. این ساعت اصلی همچنین ساعت محیطی را در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ، معده و ریه ها کنترل می کند.

بر اساس مطالعه بزرگ صبحانه ، تغذیه گذرا بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه ادعا می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب به شما امکان می دهد بیشترین مزایای تغذیه ای را از آن دریافت کنید. این مطالعه همچنین بیان می کند که صبحانه شما باید سنگین و پر از غذاهای غنی از انرژی باشد ، در حالی که صبحانه شما باید کم کالری باشد.

مطالعه دیگری می گوید شام سنگین منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند ژنهایی را تنظیم کند که ساعت بیولوژیکی بدن را تنظیم می کند و در نهایت منجر به افزایش قند خون بعد از وعده غذایی بعدی می شود.

اگر تصمیم دارید که ارزان قیمت شوید و پهنای باند پایینی را به خطر بیندازید ، فقط خودتان را فریب می دهید. فاصله بین صبحانه و ناهار و ناهار و شام باید 4 تا 5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی ذخیره شده تجزیه شود.

کارگران شیفت به دلیل اختلال در چرخه بیولوژیکی خود (چرخه خواب/بیداری و چرخه غذا خوردن/گرسنگی) در معرض افزایش وزن و بیماریهای متابولیک هستند.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند چندین اثر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

هضم و جذب بهتر مواد مغذی

حداکثر فواید مواد مغذی جذب شده

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید