تفاهم نامه مؤسسه مصطفی (ص) و «کامستک» برای گسترش همکاری های علمی بین المللی


بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) با اشاره به تفاهم نامه جامع بین بنیاد علم و فناوری (ص) و دبیرخانه «کامستک» هوی، مدیرعامل مصطفی (ص). گفت: این برنامه برای دانشمندان زیر ۴۵ سال است که دارایی دنیا هستند. هدف از اجرای این طرح تشویق آنها به اشتراک گذاری این فعالیت ها با سایر دانشمندان کشورهای اسلامی و حل مشکلات علمی و فناوری سایر کشورها با کمک سایر دانشمندان کشورهای اسلامی است.

به گزارش ایسنا، مهندس مهدی صفری نیا در مراسم اهدای جوایز کمیسیون دائمی همکاری های علمی و فنی سازمان همکاری های اسلامی (COMSTEC) که امروز یکم مردادماه در محل اتاق شهدای جهاد علمی برگزار شد. وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام اینکه بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) یک نهاد غیردولتی و بین المللی در زمینه توسعه علم و فناوری است، گفت: این نهاد مهمترین برنامه دوسالانه مصطفی (ص) است. ) جایزه علم و فناوری در جهان اسلام و برنامه های دیگر هر ساله توسعه همکاری های علمی بین المللی بین دانشمندان را دنبال می کند.

وی با اشاره به تفاهم نامه جامع بین بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) و دبیرخانه COMSTEC که در سال جاری منعقد شد، گفت: بر اساس این قرارداد، بنیاد مصطفی (ص) به عنوان حلقه واسط COMSTEC عمل خواهد کرد. ممکن است برنامه هایی را برای توسعه فعالیت های علم و فناوری در جهان اسلام دنبال کند.

صفرنیا در چارچوب این قرارداد گفت: ترویج همکاری برای توسعه علم و فناوری بین کشورهای اسلامی، انتقال تجربیات ارزنده در زمینه سیاست های توسعه پایدار و همچنین ایجاد آموزش و فرصت برای دانشمندان جهان اسلام از جمله آنهاست. . . چیزهایی از ارکان این توافق هستند

وی درباره برنامه حمایت از فرصت های تحقیقاتی برای دانشمندان جوان گفت: این برنامه برای دانشمندان زیر ۴۵ سال است که در جهان اسلام فعالیت می کنند و می توانند ۶ تا ۱۲ ماه را در مراکز علمی معتبر کشورهای اسلامی سپری کنند. هدف از اجرای این طرح تشویق آنها به اشتراک گذاری این فعالیت ها با سایر دانشمندان کشورهای اسلامی و حل مشکلات علمی و فناوری سایر کشورها با کمک سایر دانشمندان کشورهای اسلامی است.

مدیرعامل بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) ادامه داد: به اشتراک گذاری ظرفیت و زیرساخت دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی کشورهای اسلامی با سایر کشورها نیز از اهداف این طرح است. بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) دبیرخانه این برنامه است و با همکاری «کامستاک» برگزار می شود. متقاضیان در سامانه بنیاد ثبت نام می کنند و امکانات بنیاد برای دانشمندان جوان در اختیار آنها قرار می گیرد. مجتمع میزبان همچنین کمک هزینه های مسکن و تحقیقاتی و استفاده از زیرساخت های تحقیقاتی و امکانات تحقیقاتی را ارائه می دهد.

وی ابراز امیدواری کرد: توسعه همکاری های کشورهای اسلامی و دانشمندان جهان اسلام زمینه ساز تولد دوباره تمدن نوین اسلامی در سطح جهان اسلام و بازگشت جهان اسلام به قله های رفیع باشد. علم یک بار در سال های گذشته بود.

در این مراسم دکتر علی اکبر موسوی موحدی; دکتر اسماعیل گوانلو، رئیس مرکز تحقیقات بیوشیمی و بیوفیزیک دانشگاه تهران; از اعضای هیات علمی دانشکده مکانیک دانشگاه شیراز تجلیل شد.

علی اکبر موسوی موحدی، استاد ارشد شیمی و منتخب COMSTEC در این نشست تاکید کرد: جوایز علمی باعث رقابت علمی در سطح ملی و بین المللی می شود، اما نکته مهم در پیشرفت علمی، تشکیل شبکه همکاری است که بسیار است. مهم. . .

وی ایجاد مرکز منتخب COMSTEC در ایران و حمایت وزارت علوم از این مرکز و تشکیل شورای منتخب COMSTEC از طریق این سازمان را پیشنهاد و تاکید کرد که باید مسائل مهم کشورهای اسلامی و منطقه مورد بررسی قرار گیرد. . بدین ترتیب.

اسماعیل گوانلو، عضو هیأت علمی دانشکده مکانیک دانشگاه شیراز و برنده جایزه بهترین کتاب علمی کامستاک در این مراسم گفت: کار تیمی موضوع مهمی بود که در تدوین این کتاب مورد توجه قرار گرفت و با کار گروهی، کتابی نوشتیم. کتابی که توسط Comstock انتخاب شده است.

وی خاطرنشان کرد: این کتاب دکتر. هاشم رفیع تبار، دانشیار گروه علوم پایه فرهنگستان علوم و استاد گروه مهندسی و فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر پروفسور سیداحمد فضل زاده از دانشکده مکانیک دانشگاه شیراز افزود: نام نانو سالهاست که شنیده می شود و کتابی برای استفاده محققان در این زمینه تولید کرده ایم. برای انجام دیپلماسی علمی نیز سعی کردیم با پژوهشگران خارجی همکاری کنیم تا از مهارت آنها استفاده کنیم و فعالیت مستمری داشتیم و کتاب دوم ما نیز در همین راستا است.

گوانلو تاکید کرد: این همکاری ها و جوایز می تواند امید را در دل محققان پرتلاش ایران زنده نگه دارد.

انتهای پیام/