تفاوت گرین کارت، ویزا، پاسپورت و شهروندی آمریکا


پاسپورت آمریکایی

ایالات متحده قوانین و مقررات خاصی را برای ورود افراد به این کشور وضع کرده است و از طریق این قوانین دستورالعمل های خاصی را در نظر گرفته است. سفر به آمریکا چه سفر توریستی و چه برای تحصیل، سرمایه گذاری، کار یا اقامت دائم، هر کدام روش های خاص خود را دارد. به همین دلیل، متقاضی ممکن است در مورد روند سفر به ایالات متحده سردرگم شود. سوالاتی مانند گرین کارت چیست؟ ویزای آمریکا به چه معناست؟ تفاوت شهروندی آمریکا و اقامت دائم چیست؟ و چگونه می توان پاسپورت آمریکایی گرفت؟ ممکن است برای افرادی که به تازگی وارد مسیر مهاجرت به آمریکا شده اند، سوالاتی پیش بیاید. برای پاسخ کامل به این سوالات با ما همراه باشید.

گرین کارت چیست؟

کارت سبز آمریکا (گرین کارت آمریکا) یک کارت شناسایی است که به دارنده آن اجازه می دهد به طور دائم در ایالات متحده زندگی کنند. بنابراین، اگر قصد سفرهای غیرمهاجرتی به آمریکا را دارید، گرین کارت برای شما صادر نخواهد شد. دارنده گرین کارت آمریکا می تواند آزادانه در این کشور زندگی، تحصیل و کار پیدا کند.

گرین کارت آمریکا

راه های مختلفی برای دریافت گرین کارت آمریکا وجود دارد. یکی از آنها این است که می توانید در برنامه ای که هر ساله توسط وزارت مهاجرت ایالات متحده برگزار می شود و به عنوان لاتاری گرین کارت شناخته می شود شرکت کنید و برنده شوید. راه دیگر این است که با هدف کاری وارد آمریکا شوید و طی مراحل خاصی می توانید اقامت دائم این کشور را دریافت کنید. همچنین دریافت گرین کارت آمریکا با مهاجرت به آمریکا از طریق خانواده یا سرمایه گذاری امکان پذیر خواهد بود.

ویزای آمریکا چیست؟

ویزا یک مجوز ورود یک بار برای یک فرد برای ورود به ایالات متحده است. ویزا به پاسپورت متقاضی چسبانده می شود و پس از ورود به ایالات متحده بازرسی می شود. اخذ ویزای مهاجرتی را می توان معادل اخذ گرین کارت آمریکا دانست. زیرا اگر توسط شخص ثبت نام قرعه کشی و پس از برنده شدن، ویزای مهاجرتی آمریکا را دریافت می کند، پس از ورود به خاک آمریکا، مستحق دریافت گرین کارت خواهد بود. این در حالی است که ویزای غیر مهاجرتی که برای تحصیل، کار کوتاه مدت یا گردشگری اعطا می شود موقتی است و فرد باید به کشور مبدا خود بازگردد.

ویزای آمریکا

تابعیت آمریکا چیست و چه تفاوتی با اقامت دائم دارد؟

اگرچه هیچ تفاوتی بین شهروندان و ساکنان دائمی از نظر زندگی، یافتن کار یا تحصیل در ایالات متحده وجود ندارد، برخی از تعاملات سیاسی این تفاوت ها را تأیید می کند. به عنوان مثال، فردی که در ایالات متحده زندگی می کند از حق رای محروم می شود و نمی تواند در رای گیری شرکت کند. جدای از این، پاسپورت آمریکا فقط برای اتباع این کشور صادر می شود. در نتیجه، فردی که در ایالات متحده زندگی می کند نمی تواند پاسپورت آمریکایی دریافت کند.

چگونه می توان تابعیت ایالات متحده را دریافت کرد

برای اخذ تابعیت ایالات متحده، ابتدا باید مقیم دائم این کشور باشید. اگر در لاتاری برنده شدید و ویزای خود را دریافت کردید، باید به ایالات متحده سفر کنید و در ایالات متحده بمانید. اگر فردی که در آمریکا زندگی می کند به مدت ۵ سال در این کشور زندگی کند، می تواند تابعیت این کشور و همچنین پاسپورت آمریکایی دریافت کند. همچنین باید در نظر داشته باشید که پس از دریافت گرین کارت خود و شناسایی مقیم آمریکا، می تواند به خارج از کشور سفر کند، اما مدت این سفرها نباید بیش از ۶ ماه باشد. برای این منظور اگر فردی قصد بازگشت به ایران را داشته باشد باید ظرف مدت شش ماه مجددا وارد آمریکا شود. یکی از مزایای پاسپورت آمریکا این است که به شما امکان می دهد بدون ویزا به بسیاری از کشورهای جهان سفر کنید.

تابعیت آمریکا را دریافت کنید

نتیجه

اگر شخصی حق دریافت گرین کارت آمریکا را داشته باشد، به عنوان مقیم ایالات متحده شناخته می شود. او ابتدا ویزای مهاجرتی خود را دریافت می کند و به محض ورود به آمریکا می تواند گرین کارت خود را دریافت کند. در این صورت، او می تواند در آمریکا تحصیل کند، کار پیدا کند و زندگی آزاد داشته باشد. اما از حق رای و گرفتن پاسپورت محروم شده است. بنابراین حداقل باید ۵ سال از اقامت وی ​​در آمریکا بگذرد تا بتواند حق شهروندی آمریکا را به دست آورد و پاسپورت آمریکایی بگیرد. در این صورت او نه تنها می تواند از حق رای و مزایای پاسپورت آمریکا برخوردار شود، بلکه می تواند به بستگان درجه یک و فرزندان زیر ۲۱ سال خود نیز اجازه ورود به آمریکا را بدهد. منبع: کارت سبز

برچسب: گرین کارت آمریکا، ویزای آمریکا، مهاجرت به آمریکا
آیا این مقاله برای شما مفید بود؟