تمدید قرارداد اجاره در سال ۱۴۰۱ | تمدید قرارداد اجاره قرارداد اجاره تمدید اجارهاگر شما یکی از ۳۷ درصد خانوارهای ایرانی مستاجر هستید، باید بدانید که قرارداد اجاره ۱۴۰۱ نکات حمایتی زیادی برای شما دارد.

تمدید اجاره نامه در سال 1401

از آنجایی که قرارداد اجاره یکی از قراردادهایی است که به صورت روزانه به تعداد زیاد منعقد می شود، باید دقت شود که مطابق آخرین قوانین تنظیم شود. ضمن اینکه نکات حقوقی به درستی در آن لحاظ شود تا بعد از آن طرفین با مشکل اساسی مواجه نشوند. از مجله دلتا به موضوع این مقاله تمدید اجاره نامه در سال ۱۴۰۱ می پردازم.

۱۴۰۱ قرارداد اجاره چگونه است؟

همانطور که گفته شد، اجاره در قانون مدنی قراردادی است که باید در ابتدا و انتهای آن مدت ذکر شود. با انقضای مدت اجاره و در صورت عدم تمدید قرارداد، مستاجر باید ملک مورد اجاره را تخلیه و به موجر مسترد نماید. البته در قرارداد اجاره ۱۴۰۱ این قرارداد باید تمدید شود. مستاجر پس از انقضای قرارداد ملزم به تخلیه خانه نیست و مالک نمی تواند مستاجر را تخلیه کند. همچنین حکم تخلیه از سوی مراجع قضایی صادر نمی شود. در واقع ستاد مبارزه با مفاسد کرونا تصمیم گرفته است که اجاره نامه را به مدت سه ماه پس از پایان مدت کرونا تمدید کند. لازم به ذکر است که قرارداد اجاره یکی از حساس ترین و چالش برانگیزترین قراردادها در نظام حقوقی ایران است و باید به دقت تنظیم شود.

تمدید قرارداد اجاره

۱۴۰۱ نکات حقوقی قرارداد اجاره چیست؟

همانطور که در مصوبه جدید آمده است، در اجاره نامه ۱۴۰۱، موجر نمی تواند پس از پایان مدت اجاره، مستاجر را مجبور به تخلیه ملک کند و پس از انقضای کرون، قرارداد به مدت سه ماه تمدید می شود. در برخی موارد، مالک ممکن است بر اساس آنها از مستاجر درخواست کند که ملک مورد اجاره را تخلیه کند و این موارد عبارتند از:

  • شرایطی که بر اساس آن مالک قصد ساخت یا فروش واحد مسکونی خود را دارد یا آن را به صورت دائمی تبدیل کرده است.
  • شرایطی که برای فرزند شما که تشکیل خانواده داده یا در شرف ازدواج است نیاز به یک واحد مسکونی دارد.
  • شرایطی که مستاجر چندین ماه است اجاره را پرداخت نکرده است.
  • شرایطی که مستاجر مشکلاتی از قبیل مشکلات اخلاقی یا مالی ایجاد کرده است.

طبق این شرایط، مالک می‌تواند در قرارداد اجاره ۱۴۰۱ از مالک بخواهد که همان مستاجر را تخلیه کند.

افزایش نرخ اجاره بها در قرارداد اجاره ۱۴۰۱

همانطور که می دانید اجاره بها تا پایان مدت اجاره قابل تغییر نیست. در صورت تمدید قرارداد اجاره، امکان تغییر مبلغ مورد نظر وجود خواهد داشت. این بند نیز بر اساس مفاد قرارداد اجاره ۱۴۰۱ تغییر یافته است و طبق مصوبات اداره راه و شهرسازی هر فردی که مدت اجاره وی منقضی شده باشد با درصد اعلام شده مجدد اجاره نامه خود را تمدید می کند. بدون نیاز به مبلمان امسال نرخ افزایش اجاره بها برای تمدید قراردادهای اجاره در تهران ۲۵ درصد، در کلانشهرها ۲۰ درصد و در شهرهای دیگر ۱۵ درصد است.

قرارداد اجاره

نکات مطالعه: برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مسائل حقوقی، شرایط پایان خدمت بازنشستگان را بخوانید.

برنامه را دانلود کنید