جزئیات راه اندازی پارک بین المللی به مساحت ۱۰۰۰ هکتار / نبود بیمه پژوهشی و مالکیت معنوی ۲ چالش پژوهشیوزیر علوم گفت: به رئیس جدید سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران مأموریت داده‌ام که به دنبال راه‌اندازی پارک بین‌المللی علم و فناوری ایران با حداقل مساحت ۱۰۰۰ هکتار باشد.

به گزارش ایسنا، محمدعلی ظلیفی گل در مراسم تجلیل و معارفه رئیس سازمان تحقیقات علمی و صنعتی ایران که صبح امروز در این سازمان برگزار شد، اظهار داشت: این سازمان به عنوان یک نهاد علمی و فناوری کاملاً مستقل عمل می‌کند. این سازمان گاهاً وابسته به ستاد وزارت علوم فرض می شود که اینطور نیست.

وزیر علوم سازمان تحقیقات علمی و صنعتی ایران را نهادی شناخته شده در بعد ملی و فراملی عنوان کرد و ادامه داد: یکی از دلایل شناخته شدن این سازمان در بعد فراملی مدیریت جشنواره خوارزمی است. برند جشنواره خوارزمی این سازمان را به نهادی تاثیرگذار تبدیل کرده است در حالی که این سازمان وارد عرصه مالکیت فکری شده است و مجوز صادره از این سازمان در محافل علمی برای ارتقای علمی و انتخاب ها بسیار حائز اهمیت است.

زلفی گل با تاکید بر اینکه باید ماموریت های بزرگ تری را به این سازمان بسپاریم، خاطرنشان کرد: یکی از این ماموریت های بزرگ ایجاد پارک بین المللی علم و فناوری ایران است که طبق رایزنی های ما استاندار تهران مکان های مختلفی را پیشنهاد داده است، اما چیزی که ما می خواهیم این است که زمین نزدیک تهران باشد.

وی افزود: خوشبختانه با رایزنی هایی که داشتیم دو تا سه منطقه برای راه اندازی این پارک در آیین نامه اعلام شد.

با تاکید بر اینکه ماموریت راه اندازی این پارک به دکتر محول شده است. زمانیان رئیس جدید سازمان تحقیقات علمی و صنعتی ایران افزود: راه اندازی پارک علم و فناوری بین المللی با حداقل وسعت ۱۰۰۰ هکتار خواهد بود.

وزیر علوم یادآور شد: با توجه به تجربیات این سازمان در حوزه تحقیقات بنیادی، کاربردی و توسعه ای، فکر می کنیم به عنوان یک الگو می تواند حوزه پژوهشی کشور را در دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هدایت کند.

زلفیگل، نبود بیمه تحقیقاتی وی چالش های موجود در این حوزه را برشمرد و توضیح داد: یکی از مشکلاتی که در این بخش داریم کمبود بیمه پژوهشی است و این امر مانع توسعه پژوهش در کشور می شود.

وزیر علوم تصریح کرد: زمانی که قراردادی بین دانشگاهیان و صنعت منعقد می شود و یکی از طرفین به هر دلیلی به یکباره از ادامه کار خودداری می کند، تکلیف قراردادها مشخص نمی شود؛ در صورتی که این قراردادها با هم قراردادی داشته باشند. بنابراین باید پروژه های تحقیقاتی را ایمن کنیم تا اگر یکی از طرفین نتواند ادامه دهد، قطعا این تحقیقات به نتیجه برسد.

او به چالش کشیده شده است مالکیت معنوی را در کشور جدی نگیرید وی اشاره کرد و گفت: آنچه در حال حاضر وجود دارد و شایسته جمهوری اسلامی نیست این است که محصول یا مقاله و کتاب توسط محققین عرضه می شود اما شخص یا شرکت دیگری به خود اجازه کپی می دهد.

وزیر علوم جدی نگرفتن مالکیت معنوی را کشتار خلاقیت عنوان کرد و گفت: در خصوص بیمه پژوهشی و موضوع مالکیت معنوی باید اقدام شود و در صورت نیاز لایحه ای را به مجلس بفرستیم.

به گزارش ایسنا، در این مراسم دکتر حسن زمانیان به‌عنوان رئیس جدید سازمان تحقیقات علمی و صنعتی ایران معرفی شد. از علیرضا عاشوری قدردانی شد.

انتهای پیام

soreces