حکم شرعی نگهداری سگ و گربه در خانه – اوکان


احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه، احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه طبق مراجع، احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه

احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه

احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه از نظر اسلام و آیات:

در اسلام نگهداری از حیوانات خاص توصیه شده است. اما میدونی احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه باغ چیست و … در ادامه این مقاله bytot شما را با نظر شرعی مراجع اسلامی آشنا می کنیم.

همه چیز درباره احکام شرعی نگهداری سگ و گربه در خانه:

نگهداری گربه تا زمانی که در نماز و امور دینی دخالتی نداشته باشد اشکالی ندارد، اما باید در نظر داشت که گربه حیوان حرام و ادرار و مدفوع آن نجس است.

امامی (علیه السلام) فرمود: «خانه بدون سه چیز نباشد که خانه را شاد می کند، گربه، کبوتر و خروس».

گربه یکی از حیوانات گوشتی ممنوعه است. ولی مثل سگ و خوک نجس نیست و فقط فضولات گربه نجس است.

از نظر اسلام هر چیزی پاک است به شرطی که جزء یازده نجاست نباشد:

– ادرار

– مال

– خون

– مینی

– مرده

– شراب

– آبجو

– بی ایمان

– سگ

– خوک

– عرق شتر

ادرار و مدفوع به انسان و حیواناتی که خون آنها جهش می کند اطلاق می شود. بنابراین فضولات گربه و هر چیزی که با آن تماس پیدا می کند نجس است ولی خود گربه نجس نیست.

بهتر است بدانیم که همه چیزهایی که به حرام و نجاست ظن داریم و علم و اطلاعی به آنها نداریم پاک است و نیازی به اجتناب از آنها نیست.

امام صادق علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل می کند که:

نماز خواندن با پشم، مو، پوست، بول، سرگین، شیر یا هر جرم دیگری که از بدن حیوانی که گوشت آن حرام است، نجس و باطل است. خداوند دعای او را نمی پذیرد، مگر اینکه با لباس دیگری که از حیوان حلال است، نماز بخواند.

نگهداری از سگ از نظر اسلام:

از سگ ها می توان برای اهداف مختلفی مانند نگهبانی از خانه و گله، شکار و همچنین برای اهداف پلیس استفاده کرد. اما از آنجایی که این موجودی عفونی است و می تواند بیماری های مختلفی را به انسان منتقل کند، در فرهنگ غربی به عنوان یک ورزش سگ دیده نشود. همچنین اسلام اجازه آسیب به سگ های ولگرد را نمی دهد مگر اینکه خطری داشته باشند. تغذیه آنها نیز خوب است.

آیا خرید و فروش گربه قانونی است یا خیر؟

طبق روایاتی که در زمینه خرید و فروش حیوانات به خصوص گربه وجود دارد، خرید و فروش و کسب درآمد از این راه مشکلی ندارد.

در این زمینه محمد بن مسلم از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت فرمود: «کسی با فروش گربه مشکلی ندارد».

قانون نگهداری گربه در خانه چیست؟

نه تنها کسی در جواز نگهداری گربه شک کرده است، بلکه ائمه بی همتا (ع) در بیانات خود ما را به این امر تشویق کرده اند.

سؤال: معلوم است که «کبوتر» (شکارچی) با سگ های دیگر در پاکی و پاکی تفاوت دارد. شاید دلیل آن این باشد که – طبق آنچه در تاریخ آمده است – اعراب (بعد از اسلام) مانع رفت و آمد تازی در خیمه نشدند و تازی حق داشت با آنها در خیمه بخوابد. آنها اعتقاد داشتند این هدیه خداست.. آیا سگ تازی با سگ های دیگر در نجاست فرقی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: در این زمینه تفاوتی بین سگ ها نیست و عموماً مسلمانان از سگ برای سه منظور استفاده می کردند: نگهبانی خانه، نگهبانی باغ و نگهبانی گله. و در کتب فقهی ما از این سه قسم سگ بحث شده و به آنها «کلب الحارث» و «کلب المشیح» و «کلب الحیط» گفته می شود.

دستورات مذهبی برای نگهداری سگ و گربه در خانه، دستورات نگهداری سگ و گربه در خانه چیست، دستورات نگهداری سگ و گربه در خانه چیست؟

احکام شرعی برای نگهداری سگ در خانه

سوال: آیا داشتن گربه در خانه توصیه می شود؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: با توجه به اینکه گربه از جمله حیواناتی است که فضولات آنها نجس است و اگر روی لباس نمازگزار باشد نماز صحیح نیست مگر در موارد ضروری، بهتر است از نگهداری گربه خودداری شود.

س: میخواستم ببینم پرورش سگهایی که شناسنامه دارند و واکسینه شده باشند مشکلی ندارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر منافعی از قبیل حفظ منزل، گله، شکار و… داشته باشند، مانعی ندارد.

سوال: شرایط نگهداری سگ برای نگهبانی از خانه و باغ چیست؟

پاسخ آیت الله سیستانی: مانعی ندارد و شرط خاصی ندارد، هر چند نجس است و نماز خواندن در خانه ای که سگ در آن نگهداری می شود مکروه است.

سؤال: تربیت و نگهداری گربه در خانه چه حکمی دارد؟ آیا موی گربه نماز را باطل می کند؟

پاسخ آیت الله سیستانی: نگهداری گربه در خانه مانعی ندارد و اگر یک یا دو تار موی آن در لباس نمازگزار باشد، نماز باطل نمی شود، ولی اگر از آن نماز بیشتر شود. از خواهد باطل می شود. دعا

سؤال: اگر با علم به وجود موی گربه، لباس خود را تمیز کند، ولی در از بین بردن آن شک داشته باشد، نماز بخواند و بعد از مدتی موهای گربه را ببیند، نماز چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر از قبل می دانست که مو روی لباس است یا بعد از یقین در رفع آن شک داشت، نمازش اشکال دارد.

س: نگهداری سگ هایی که شناسنامه دارند و واکسینه شده اند چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر منافعی از قبیل حفظ منزل، گله، شکار و… داشته باشند، مانعی ندارد.

سؤال: موی گربه نجس است و نماز برپا نمی شود! آیا این درست است؟

پاسخ آیت الله سیستانی: موی گربه نجس نیست و اگر مقدار کمی (یک یا دو تار مو) به بدن یا لباس بچسبد، نماز را باطل نمی کند.

سؤال: طهارت و نجاست سگ و خوک چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: سگ و خوک معمولی نجس است حتی مو و چنگال و ناخن و رطوبت آنها نجس است ولی سگ و خوک پاک است.

احکام شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه قوانین شرعی برای نگهداری سگ و گربه در خانه به گفته مقامات

حکم شرعی نگهداری سگ و گربه در خانه چیست؟

سؤال: اگر محیط زندگی سگ بیرون از اتاق باشد، مثلاً در حیاط، باغ یا تراس، برای او خانه بسازند و مسائل مربوط به طهارت و نجاست را ببینند، ترتیب نگهداری چگونه است؟ این؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر طهارت و نجاست رعایت شود و نگهداری آن حیوان در خانه منفعتی باشد، مانعی ندارد. اما اسلام هرگز رفتار غربی ها با سگ ها را دوست ندارد.

سؤال: اگر در بین نماز، موی حیوان حرام گوشتی را در لباس خود ببیند، وظیفه اش چیست؟

پاسخ آیت الله مکرم شیرازی: اگر در بین نماز بفهمد و بلافاصله آن را از خودش جدا کند، نمازش صحیح است.

سؤال: کسى که بعد از خواندن نماز، موى حیوانى را با گوشت حرام در لباس خود ببیند، چه وظیفه اى دارد؟

پاسخ آیت الله مکرم شیرازی: اعاده نماز لازم نیست.

سؤال: نگهداری سگ های زینتی در منزل و همراه داشتن آنها در ماشین و در جاده که نوعی تقلید از بیگانگان است، چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: نگهداری از سگ برای تفریح ​​و همزیستی اشکال دارد و این کارها شایسته یک مسلمان با شخصیت نیست و از نظر شرعی مشکلات زیادی را ایجاد می کند.

برای اطلاع از حکم شرعی نگهداری سگ و گربه در خانه، احکام شرعی نگهداری سگ و گربه در خانه، حکم نگهداری سگ و گربه چیست؟

احکام شرعی برای نگهداری گربه در خانه

س: یک گربه در داخل مغازه من است و کار کثیف انجام می دهد، چون گرفتن یا متوقف کردن گربه تقریبا غیرممکن است، آیا کشتن آن قانونی است؟ آیا کشتن گربه برای جلوگیری از آلودگی موجه است؟

«آیا کشتن حیوان اهلی مانند گربه در اتاق به طرز فجیع و کشتن شدید و یا کشتن پرنده ای مانند کبوتر یا خروس خانگی از روی عصبانیت موجب صدقه یا دیه می شود؟»

پاسخ آیت الله گلپیگانی: «رهایی نیست، ولی شکنجه این گونه حیوانات ظلم است و عقوبت آن عذاب اخروی است.» (مجمع المسائل (لالگل پگانی)، ج ۳، ص ۲۷۸، س ۱۸۵).

بنابراین کشتن حیوانات اهلی مانند گربه ظالمانه است و نجس کردن حیوان توجیهی برای کشتن آن نیست و باید از اموال و خرید خود محافظت کنید و از ورود حیوانات جلوگیری کنید.

س: نگهداری از گربه به عنوان حیوان خانگی چه حکمی دارد؟

پاسخ حضرت آیت الله خامنه ای: نگهداری گربه در خانه فی نفسه از نظر شرعی اشکال و گناه نیست و در اسلام هیچ جای منع یا سخت گیری برای نگهداری از گربه نیست. حتی در مورد حفظ انسان از گربه، اهل بیت علیهم السلام چنین می فرمایند:

از امیرالمؤمنین علی علیه السلام روایت شده است: روزی پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله وضو می گرفت. در همین حین یک گربه اهلی به او پناه داد. او احساس کرد که این گربه تشنه است. پس قوطی آبی را که با آن گربه نزدیک را حمام می کرد برای نوشیدن آب برداشت. سپس گربه آب ظرف را نوشید و پیامبر با آب باقی مانده غسل ​​داد.

روایت دیگری هم داریم: زنی را شکنجه کردند و این شکنجه به این دلیل بود که آن زن گربه ای را در جایی بست تا آن حیوان از تشنگی مرد.

اما در هر حال در نگهداری گربه باید مواظب بود که در هنگام نماز موهای گربه و رطوبت آن بر لباس و بدن نمازگزار نریزد.

پاسخ آیت الله مکرم شیرازی:

لباس نمازگزار نباید از گوشت حیوانات حرام (مانند سگ و گربه) باشد، حتی اگر نمازگزار همراه با مو باشد، این اشکال دارد.

اگر بر بدن یا لباس نمازگزار آب دهان یا بینی یا رطوبت دیگری از حیوان با گوشت حرام (مثل گربه) باشد تا زمانی که آن را از بین ببرند، نماز باطل است، ولی اگر خشک شود و خشک شود. حذف شد، نماز صحیح است.

نتیجه:

نگهداری گربه در صورتی که در نماز و امور دینی دخالتی نداشته باشد اشکالی ندارد ولی باید توجه داشت که گربه حیوانی است حرام و بول و مدفوع نجس است. همچنین، تحقیقات نشان داده است افرادی که به تماشای حیوانات و بازی با حیوانات از جمله گربه ها می پردازند، ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض مقادیر زیادی از آلرژن های گربه، به سایر آلرژن ها و مشکلات تنفسی و پوستی دچار شوند.

و در نهایت سعی کنید وقت و عواطف خود را صرف امور مهمتر کنید، زیرا برقراری روابط دوستانه و انسانی با والدین، خواهر و برادر و همسالان خود بر روابط عاطفی با حیوانات ارجحیت دارد و ثواب دارد که ارتباطات حیوانی در دسترس نیست.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت