حکم غلط تلفظ در نماز چیست؟ – اوکان


حکم تلفظ نادرست در نماز، تلفظ نادرست در نماز چه حکمی دارد، تلفظ غلط در نماز چه حکمی دارد؟

آشنایی با دستور غلط تلفظ در نماز

احکام غلط تلفظ در نماز چیست؟

نماز، مانند سایر اعمال و ارکان دینی، شعائر خاصی است. پس باید احکام نماز از جمله قاعده غلط تلفظ در نماز را بدانیم تا از صحت نماز مطمئن شویم. در ادامه این مقاله bytot به آن خواهیم پرداخت.

نماز یکی از عبادات است که در برخی از ادیان ثابت شده است. تلاوت یکی از ارکان اصلی نماز به شمار می رود. خوک ها و سایر تذکرات نماز باید صحیح خوانده شود و اگر نادرست خوانده شود معنی کلمات را تغییر می دهد و در نتیجه نماز را باطل می کند. در ادامه این قسمت با ما همراه باشید تا حکم اشتباه تلفظ در نماز و مسائل مربوط به آن را ببینید.

اشتباه در تلفظ شهادت

به طور کلی بر اساس نظر امام خمینی (ره)، آیت الله خامنه ای و آیت الله مکرم شیرازی، اشتباه خواندن کلام تشهید یا زیاد خواندن آن، اگر غیر عمد باشد، نماز را باطل نمی کند، بلکه باید به آداب آن عمل کرد. در دعای مستمر و بعد. البته در صورت فراموشی تشهد، طبق نظر برخی مراجع از جمله آیت الله سیستانی، سجده واجب است. مراجعی مانند آیت الله خامنه ای و آیت الله مکرم شیرازی نیز به اشتباه سجده را واجب می دانند.

شک در تلفظ صحیح کلمات

اگر در تلفظ صحیح آیه یا سوره شک داشت، سه حالت کلی دارد:

اگر انسان وارد رکن بعدی شده است، نباید شک کند.

اگر هنوز رکن مورد نظر را انجام می دهد، باید آیه یا عبارت را مجدداً صحیح بخواند.

اگر بعد از نماز در صحت تلفظ و قرائت خود شک کند، نباید به آن توجه کند.

امر به غلط تلفظ در نماز

به گفته امام خمینی (ره)، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و اکثر فقها و مراجع تقلید، تلفظ نادرست سوره‌ها و سایر حفظ‌های نماز، اگر بر اثر تصادف و بی‌احتیاطی باشد، نماز را باطل نمی‌کند. همچنین اگر انسان بعد از نماز متوجه اشتباه خود شد، نیازی به دعا و تکرار ندارد.

البته برخی مراجع مانند آیت الله شبیری زنجانی، آیت الله مکارم شیرازی و آیت الله فضل لنکرانی قضای نماز را در این مورد بنابراحتیاط واجب می دانند و برخی دیگر مانند آیت الله اراکی، آیت الله صافی گلپیگانی و آیت الله نوری همدانی. . آنها مراقب بودن را مهم می دانند.

اگر این اشتباه عمداً یا با علم به غلط تلفظ شده باشد، نماز شخص قبول نمی شود. به طور کلی یادگیری تجوید و تلفظ صحیح کلمات در افعال ضروری برای تمامی فارس ها الزامی است. در واقع متن صحیح، تلفظ صحیح کلمه است و متن دیل مصداق آن نیست. البته در این مورد استثناء وجود دارد، کسانی که مشکلات گفتاری مانند لکنت یا لکنت دارند و همچنین کسانی که به دلایلی توانایی یادگیری تلفظ صحیح عناصر نماز را ندارند باید این موارد را رعایت کنند. مناسک در حد توان و شایستگی آنها.

آشنایی با احکام غلط تلفظ در نماز، اشتباه تلفظ تشهد، شک در تلفظ صحیح کلمات

حکم غلط تلفظ در نماز چیست؟

خواندن صحیح کلمات دعا

در حال خواندن نماز، اگر در هنگام خواندن سوره های نماز یا سایر اجزای واجب یا غیر ضروری نماز متوجه تلفظ نادرست خود شدید، به دو صورت زیر عمل کنید:

• اگر آن سوره یا واحد تمام شد و در رکعت بعدی متوجه تلفظ اشتباه خود شدید، باید به همین ترتیب نماز را ادامه دهید و نیازی به بازگشت به رأس قبل و تصحیح تلفظ نیست، و این همان چیزی است که شما دارید. دعا کرد درست

• اگر متوجه تلاوت اشتباه خود در همان رکان شدید و قبل از اقدام به رکان بعدی نماز، مثلاً قسمتی از سوره حمد را اشتباه خوانده اید، ابتدا آن را تصحیح کرده و سپس رکان بعدی را انجام دهید.

امام خمینی در این باره فرموده اند:

«اگر ببیند حمد و سوره را قبل از سجده نخوانده، باید بخواند. اگر دید سوره ای را نخوانده، فقط سوره را بخواند، ولی اگر ببیند سوره حمد را به تنهایی نخوانده، ابتدا حمد را بخواند و دوباره سوره را بخواند. همچنین اگر قبل از رسیدن به رکوع رکوع کرد و آن را احساس کرد، باید به همین حکم عمل کند.

روش صحیح تلاوت سوره ها و ارکان نماز

برای قبولی نماز و خواندن صحیح نماز، خواندن سوره، تسبیح چهارگانه، سجده و رکوع و غیره لازم است. همچنین تلفظ نادرست معنای کلمات را تغییر می دهد. مثلاً اگر «ح» در عبارت «الرحمن الرحیم» به صورت «ه» یعنی «الرحمن الرحیم» تلفظ شود، معنا از خیرخواه به رحمان تبدیل می شود.

اگر «س» در «صالحین» به صورت حرف «ص» به معنای «صالحین» تلفظ شود، معنا از خوب به بد تغییر می کند.

یا اینکه صماد با حرف «س» به معنای غیر ضروری است و با معنای حرف «ص» اشتباه گرفته می شود.

همچنین «الحمد» با تلفظ حرف «ح» به معنای حمد و به عنوان «الحمد» به معنای هلاکت است.

موارد فوق از مصادیق تلفظ نادرست در نماز بود، لذا خواندن صحیح حروف در ارکان و سوره های نماز بسیار مهم است و همه مراجع بر تلفظ صحیح نماز تاکید کرده اند.

نحوه صحیح خواندن سوره ها و ارکان نماز، احکام غلط تلفظ در نماز از دیدگاه مراجع تقلید، احکام غلط تلفظ در نماز

نظر مراجع در مورد تلفظ غلط در نماز

قضاوت غلط تلفظ در نماز از نظر مراجع کپی

به گفته اکثر منابع تقلید و فقها، تلفظ غلط خوک اگر عمدی باشد، نماز را باطل می کند. اما اگر اشتباه تلفظ این سوره ها یا سایر ارکان و غیر ارکان نماز از روی سهو یا سهل انگاری باشد، نماز را باطل نمی کند. برخی از مراجع مانند آیت الله فضل لنکرانی، آیت الله شبیری زنجانی و آیت الله مکرم شیرازی بنابر احتیاط مستحب قضای نماز را واجب دانسته اند. برخی از فقها از جمله آیت الله نوری همدانی، آیت الله اراکی و آیت الله صافی گلپیگانی، قضای نماز را واجب دانسته اند.

بنابراین، همه وظایف مستلزم یادگیری تلفظ و تلفظ صحیح کلمات برای کارهای ضروری است. البته کسانی که توانایی تکلم ندارند و یا لکنت زبان می کنند و یا به دلایلی قادر به یادگیری صحیح این کلمات نیستند مشمول این دستور نمی شوند و لازم است سوره ها و سایر قسمت ها را طبق آن بخوانند. دعا.حتما بخوانید به بهترین شکل ممکن اجرا و تمرین کنند.

• اگر نمازگزار حرکات کلمات را اشتباه بخواند یا حرکات حروف را درست نخواند آیا نمازش صحیح است؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر کلمه حمد و سوره یا سایر ذکرهای نماز را نداند یا اشتباه بخواند یا حرفی را به حرف دیگر تبدیل کند مثلاً به جای (ز) (ز) بگوید. به عنوان کلمات عربی اشتباه است، نمازش باطل است.

• اگر تلاوت صحیح آیه یا تدبر را می دانست، ولی بعداً فهمید که اشتباه کرده است، نماز خوانده چه حکمی دارد؟

پاسخ آیت الله مکارم شیرازی: اگر کلمه یا تلفظ آیه یا خاطره ای را صحیح بداند و مدتی آن را در نماز بخواند و بعد بفهمد که آن اشتباه است، نیازی به اعاده نماز نیست، هر چند که باشد. برای تکرار این کار احتیاط توصیه می شود.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت