خداحافظ مرکز شیرین! – ایسناسیدعلی کشفی خوانساری با انتقاد از درخواست واگذاری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کتابخانه ها، هشدار داد که این امر به معنای تعطیلی این کانون است چرا که جداسازی کتابخانه ها برخلاف انتظار به صورت گسترده. مخارج مرکز و بخش زیان ده آن تفکیک نخواهد شد، بلکه منبع اصلی درآمد و درآمد است و چرخه اقتصادی را از مرکز دور می کند.

این نویسنده و منتقد ادبی ادبیات کودک و نوجوان به دنبال نوآوری است و با درخواست واگذاری کتابخانه های کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به کتابخانه های عمومی کشورش در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار گرفته است، نوشت:

«خبر کوتاه و تکان دهنده بود. آنها باید کتابخانه های مرکز شهر را فراهم کنند. کانن بدون شک مهمترین برند ایرانی برای کودکان است و نماد تمام آنچه در زندگی خود می گذرانیم. هر چند ما پا به آن نگذاشته ایم. مرکز، ما نویسندگان کودک به کانون علاقه داریم و حتی نسبت به آن تعصب داریم، حمله به مرکز حمله به همه کسانی است که سعی می کنند برای کودکان بنویسند و فکر کنند.

حالا ما نویسندگان و فعالان حوزه کودک و نوجوان می توانیم اعتراض کنیم. بیانیه ها و درخواست ها را منتشر کنید. پست و ایجاد هشتگ و ترند. ما می توانیم فردا و امروز یک کمپین برای هزاران کودکی که کانون را دوست دارند راه اندازی کنیم. ما می توانیم این طرح را لغو کنیم. سپس مقامات دولتی گفتند که به افکار عمومی و درخواست نخبگان احترام می گذارند و این طرح منتفی شد. می توانست از روز اول این برنامه باشد و ماجرا فقط رقابت دو جناح درون دولت باشد.

ما عاشق این مرکز هستیم. نه به اندازه یک کودک دوست داشتنی و نه به اندازه یک مادر دوست داشتنی و مقدس. کوچک کردن و بستن آن بدون اطلاع صاحبان معنوی آن، یعنی مراکز میلیونی دیروز و امروز، توهین بزرگی است. می گویم نه توقف و کوچک شدن. زیرا بر خلاف تصور، تفکیک کتابخانه ها قسمت عمده هزینه های مرکز و زیان ده آن را جدا نمی کند، بلکه منبع اصلی درآمد و چرخه اقتصادی مرکز را می چرخاند.

این مرکز دارای دو منبع درآمد اصلی است: مراکز زبان و بودجه مستقیم و غیرمستقیم دولتی. سود مرکز زبان بسیار کاهش یافت زیرا کلاس‌ها دیگر حضوری نبود و صدها هزار کتاب که هر ترم به زور به دانش‌آموزان فروخته می‌شد حذف شدند. به غیر از این، مرکز دیگر چاپخانه ندارد و با وجود فروش کتاب های زبان، هیچ سابقه ای از درآمد گذشته وجود ندارد. در بودجه دولت تجهیز کتابخانه‌ها و خدمات کتابخانه‌ها نیز پیش‌بینی شده است، اما در مقاطع مختلف مقامات مرکزی به جای صرف این بودجه برای خرید کتاب‌های واجد شرایط از ناشران و کل کتاب‌ها، اقدام به چاپ کتاب کردند و کتابخانه‌ها با خرید تیراژ به کتاب مجهز شدند. . هسته را ذخیره می کرد و حتی یک کتاب یا مجله غیر اصلی را به کتابخانه ها نفرستاد. وقتی مرکز دیگر کتابخانه نداشته باشد و این بودجه حذف شود، انتشاراتی که توزیع، فروشگاه و مشترک ندارند از بین می روند. فروشگاه های کانن همگی زیانده و تقریباً همگی تعطیل هستند. محصولات دیگر در هیچ فروشگاهی موجود نیستند. پس شک نکنید که مرکز بدون کتابخانه هایش نمی تواند کار کند.

من می گویم با همکاری مردم فرنگ موضوع واگذاری کتابخانه ها منتفی می شود و بودجه قدیمی مرکز که به دلیل برخی تخلفات و تخلفات و ناکارآمدی های فراوان زیر سوال می رفت، پایدارتر و آبیاری می شود. . آیا مزاحم نیست که بعد از آن چه اتفاقی می افتد؟ آیا این مرکزی که امروز می بینیم همان مرکزی است که دوستش داریم؟ آیا از مدیران حال و آینده کانون انتظار معجزه داریم؟ آیا ندیده ایم که هر مدیری آمد بخشی از کالاهای مادی و معنوی آن مرکز از بین رفت؟

مرکز محبوب و متروک ما؛ این عزیز مادر و دل ما به سختی مریض است و بیماری آنچنان در بدنش ریشه دوانده که مرگ یا قطع عضوش اجتناب ناپذیر است. از دست دادن یال و بدن این شیر بی دم و اشک های من آنقدر سرازیر شده که حالا دست و پایشان را رها می کنند. مرکز موسیقی، جشنواره مطبوعات، مغازه ها، تایپوگرافی، میدان، چندین مجله کانونی، روشن و پاش، فهرست کتاب سالانه و فهرست مقالات، آرشیو به روز شده کتاب ها و مجلات خارجی و غیره وجود داشت. گمشده در آن سال ها؟

من خیلی ناراحت می شوم که کتابخانه های متعارف را ترک کنم و امیدوارم این کار را نکنم. امیدوارم مرکز بماند و مدرن، باحال، مترقی و ایده آل شود. اما می ترسم چرخه اشتباهات و ناکارآمدی های کنونی تکرار شود و این شرکت دولتی که باید بزرگ باشد و از نویسندگان، هنرمندان، بخش خصوصی و سازمان های مدنی حمایت کند، اکنون به رقیب آن تبدیل شده است. به دلیل ناکارآمدی و ضرر تمام می شود.

شاید روزی عقلانیت جمعی و منافع عمومی ایجاب کند که این مرکز به جای یک بنگاه زیان ده بزرگ به یک نهاد ملی و بین المللی تبدیل شود. سازمانی هوشمند، شفاف، قانون مدار و مؤثر که کتابخانه ملی ادبیات کودک و نوجوان و موزه ملی کودکان را در کشور مدیریت می کند. جشنواره های ملی و بین المللی انیمیشن، داستان سرایی، پژوهش، کتاب و مطبوعات کودک را برگزار می کند. حمایت از کاوش های فرهنگی، هنری و ادبی برای کودکان و نوجوانان. انتشار کتب مرجع، نظری و تخصصی و پذیرش نمایندگی کلیه نویسندگان و هنرمندان ایرانی در Assitgeh، ASCIU، مسابقات جهانی نقاشی، نمایشگاه های بین المللی نقاشی کودکان و سایر سازمان های بین المللی.

انتهای پیام/

زخم