خطرات قرار دادن وایتکس روی پوست ریختن وایتکس در چشم استنشاق وایتکس


تماس با وایتکس می تواند باعث تحریک یا سوزش پوست، چشم، بینی و دهان شود.

خطرات قرار دادن وایتکس روی پوست

مایع سفید کننده یا وایتکس یک پاک کننده و ضدعفونی کننده قوی با خاصیت ضد میکروبی است. ماده فعال آن هیپوکلریت سدیم است، یک ماده شیمیایی خورنده که از ترکیبی از کلر و هیدروکسید سدیم ساخته شده است. مجله دلتا ادامه دارد خطرات قرار دادن وایتکس روی پوست و سایر اعضای بدن و درمان کلی آن.

اقدامات اساسی در صورت پخش شدن وایتکس روی پوست

اگر وایتکس روی پوست پاشیده شد، بلافاصله محل را با آب جاری حداقل به مدت ۱۰ دقیقه بشویید. این به جلوگیری از سوختگی سفید کننده کمک می کند. اگر به کلر حساسیت دارید، شستن با آب نیز در پیشگیری از بثورات کلر موثر است.

اقدامات اساسی در صورت پخش شدن وایتکس روی پوست

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

پس از استفاده از وایتکس روی پوست، در صورت مشاهده علائمی مانند درد یا خارش در پوست، به پزشک مراجعه کنید، به خصوص اگر این علائم بیش از ۳ ساعت طول بکشد. پاشیدن وایتکس در چشم یک اورژانس است و باید به اورژانس مراجعه کنید.

در صورت مشاهده علائم شوک (افت شدید فشار خون و کاهش جریان خون به بافت ها و اندام ها)، ضروری است که فوراً به اورژانس مراجعه کنید. علائم شوک عبارتند از:

  • حالت تهوع یا استفراغ
  • احساس سرگیجه، گیجی یا ضعف
  • رنگ پریدگی
  • تنفس سریع
  • نبض سریع
  • افزایش دانش آموزان

روش های ایمن برای استفاده از وایتکس

  • هرگز سفید کننده را با سایر محصولات مخصوصا شوینده های حاوی آمونیاک مخلوط نکنید، زیرا می تواند گازهای سمی مانند کلرامین تولید کند که چشم و ریه ها را تحریک یا آسیب می رساند.
  • همیشه از وایتکس در مکانی با تهویه مناسب استفاده کنید و پنجره ها و درها را باز بگذارید. از دستکش لاستیکی و عینک ایمنی استفاده کنید تا از تماس دست و چشم با وایتکس محافظت کنید. پس از استفاده از وایتکس دست های خود را بشویید.
  • هرگز سفید کننده را در ظرف بدون برچسب نگهداری نکنید. بهتر است آن را در ظرف اصلی نگهداری کنید. در صورت نیاز به انتقال وایتکس به ظرف دیگری، حتما از یک برچسب بزرگ که روی آن عبارت Vitex یا Bleach نوشته شده است استفاده کنید.

روش های ایمن برای استفاده از وایتکس

ویتکس را روی چشم بریزید

قرار گرفتن وایتکس در چشم می تواند باعث آسیب بینایی شود. اگر وایتکس وارد چشم‌هایتان شد، فوراً چشم‌ها را به مدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با آب ساده بشویید. اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، قبل از شستن چشم‌ها، آن‌ها را بردارید. (لنزها را دور بیندازید و از آنها استفاده مجدد نکنید.) از استفاده از هر چیزی غیر از آب برای شستن چشم خودداری کنید.

پس از شستشو به اورژانس مراجعه کنید تا بررسی شود وایتکس در چشم باقی مانده است و چشم را از نظر آسیب دائمی عصبی و بافتی معاینه کنید.

استفاده از وایتکس روی پوست چه خطراتی دارد؟

مطالعات پیشنهادی: مقاله ساده ترین راه برای جلوگیری از دیابت را بخوانید.

برنامه را دانلود کنید