خطری که حیثیت شما را تهدید می کند!“چرا برات مهم نیست چی مینویسی؟! هرجا که هستی، اگر برای شهرتت ارزش قائل هستی، املا یاد بگیر! “تجمل” بزرگتر وجود ندارد!

به گزارش ایسنا، حسین جاوید، سردبیر و ناشر در یادداشتی با عنوان «نوشت و کرامت اجتماعی» برای «لاکچری بازان»! و اخیراً منتشر شد، نوشت: “در طول قرن های متوالی و نسل های بی شمار، زبان فقط در حوزه گفتار به کار می رفت و نوشتن بی معنی بود. بسیاری از زبان ها بدون مکتوب متولد شدند، رشد کردند و مردند. حتی امروز نیز از زبان های جهان بیش از ۶,۰۰۰,۰۰۰ زبان زنده که بسیاری از آنها خط ندارند، اما همه زبانهای گفتاری از دیرباز با “خط” و نوشتن همراه بوده اند، تحول بزرگی رخ داده است. و در حال رشد است. تحولی که می تواند به اندازه زبان شگفت انگیز باشد. به نظر می رسد

عصر اینترنت واقعیت های دیگری را ایجاد کرده است. قدرت ما از ریه ها و اعصاب به انگشتانمان منتقل شد. روزهایی است که حتی پانصد کلمه هم «حرف» نمی زنیم، اما در همان روز هزاران کلمه در پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی «می نویسیم». ما همچنین می توانیم به صورت آنلاین بررسی شویم و پزشک ما چک شما را تایپ کرده و درمان را برای ما پیشنهاد می کند! بیشتر اطلاعات از دنیای اطراف ما نه با دیدن و شنیدن مانند قبل، بلکه با “خواندن” دریافت می شود. اغراق نیست که با گسترش ارتباطات مجازی – به عنوان مثال شبکه هایی مانند متاورس – زبان بیشتر در حوزه نوشتار استفاده خواهد شد تا گفتار.

من با کسانی صحبت می کنم که نمی توانند کلمات ساده را املا کنند و مفاهیم ساده را به زبان واضح می نویسند. هویت اجتماعی با حوزه نویسندگی به رشد خود ادامه می دهد. پوشیدن ژاکت و شلوار مارک خاص، پوشیدن ساعت خاص و رانندگی با یک ماشین خاص دیگر مهم نیست. اولین اشتباه فاحش املایی و ترکیبی در شبکه های اجتماعی کافی است تا به شما برچسب «بی سواد» زده شود و اعتبار خود را از دست بدهید. مهم نیست چه عنوانی دارید: سیاستمدار، بازیگر، دکتر، مهندس، استاد دانشگاه و غیره.

در شناسایی طبقه اجتماعی افراد، نوشتن جایگزین لحن و تلفظ می شود. اگر دیروز «بهاس» و «کلف» و امثال اینها نشان دهنده اصل و نسب او بود، امروز اشتباه در ویرایش و نگارش، نحو و نوع دایره های کلمه بیانگر میزان سواد فرد است. آیا توییت های برخی از سیاستمداران و افراد مشهور ما را دیده اید؟ آنقدر پر از عبارات ناقص هستند که معلوم است از ذهن های خالی آمده اند!

برای ارسال یک عکس ساده در شبکه های اجتماعی، بیست بار صحنه، نور، زاویه دوربین، مدل مو، لباس و حالات چهره را بررسی می کنید. چرا برات مهم نیست چی مینویسی؟! هر کجا که هستید، اگر برای اعتبار خود ارزش قائل هستید، املا را یاد بگیرید! هیچ چیز “لاکچری”تر از این نیست!

خطری که حیثیت شما را تهدید می کند!

انتهای پیام/

زخم

مطالب پیشنهادی


پس از انتشار اخباری مبنی بر افزایش قیمت دارو از عصر امروز، مدیرکل روابط عمومی…