خطر آتش سوزی جنگل به دلیل بادهای گرم
رئیس مرکز پیش بینی و مدیریت بحران هواشناسی در پی هشدار سازمان هواشناسی مبنی بر وزش باد گرم و افزایش ۷ درجه ای دما در برخی استان ها به منشأ و اندازه باد گرم اشاره کرد و گفت: با توجه به جابجایی هوای گرم این بادها افزایش شدید دما را به همراه دارد و خطر آتش سوزی در جنگل های شمال کشور وجود دارد.

صادق ضیان در گفت وگو با ایسنا. وی درباره بادهای گرم و منشأ آنها گفت: بادهای جنوبی بادهایی هستند که در استان های ساحلی دریای خزر در شمال رشته کوه البرز می وزند و از نظر علمی به بادهای حنایی معروف هستند.

وی ادامه داد: بادهای حنایی از تشکیل جریان های هوا در جنوب رشته کوه البرز و حرکت آنها به سمت رشته کوه البرز تشکیل می شود.

به گفته رئیس مرکز ملی پیش بینی خطرات اقلیم و مدیریت بحران، زمانی که بادهای گرم می وزد و بر فراز دشت ها به سمت پایین یا پایین حرکت می کند، در گرم شدن آدیاباتیک (افزایش دما بدون افزودن یا حذف گرما) گرما را با خود می برد. باد در سراسر دشت حرکت می کند. . از اینجا قسمت پایینی کوه ها به دشت های رشته کوه البرز فرود می آید و در ضلع شمالی رشته کوه البرز گرما ایجاد می کنند که به آن هوای گرم نیز می گویند.

وی ادامه داد: بادهای محلی در مناطق مختلف می وزد. مثلاً در مناطق جنوبی کشور بادهایی داریم که هوای مرطوب را با خود حمل می کنند. مناطق مختلف اصطلاحات محلی متفاوتی برای این نوع بادها دارند.

ژیان افزود: هوای گرم مناطق شمالی کشور به ویژه بخش‌هایی از استان‌های گیلان، مازندران، گلستان و اردبیل را تحت تاثیر قرار می‌دهد و دمای هوا در این مناطق ۸ درجه سانتی‌گراد یا بیشتر در یک روز افزایش می‌یابد. این بادها آتش می زنند و …

هادی کیادلیری دبیر سابق مجلس شورای ملی کنوانسیون تنوع زیستی نیز در گفت وگو با ایسنا درباره تاثیر هوای گرم بر آتش سوزی جنگل ها گفت.

انتهای پیام/

زخم

مطالب پیشنهادی


حمل و نقل آسان اثاثیه را با ما تجربه کنید حمل بار به تهران باربری حمل بار…