خطر بیدار شدن سلول های سرطانی با سیگار الکترونیکی
کارشناسان موسسه فرانسیس کریک (FCI) هشدار داده اند که اگرچه خطرات سلامتی ناشی از استفاده طولانی مدت از سیگارهای الکترونیکی هنوز نامشخص است، اما استفاده از آنها احتمالاً در ۱۰ سال آینده موج جدیدی از سرطان را ایجاد می کند.

به گزارش ایسنا، پروفسور چارلز سوانتون، محقق بالینی FCI و پزشک ارشد موسسه تحقیقات سرطان بریتانیا می گوید: کشیدن سیگار الکترونیکی یک خطر بالقوه برای سلامت عمومی است.

وی تاکید کرد: هنوز مطمئن نیستیم که مصرف سیگار الکترونیکی تا ۱۰ سال آینده باعث سرطان ریه نشود.

کارشناسان FCI این مطالعه را انجام دادند تا دریابند چرا، اگرچه سیگار یکی از علل اصلی سرطان ریه است، بنابراین تعداد کمی از افراد (از هر هشت بیمار انگلیسی) مبتلا به این بیماری غیر سیگاری هستند.

آنها مطالعاتی بر روی انسان و موش انجام دادند که قرار گرفتن در معرض ذرات آلودگی هوا را که می‌توانند باعث رشد سلول‌های سرطانی در ریه‌ها شوند، اندازه‌گیری کردند.

به گزارش ایندیپندنت، شواهد نشان می دهد که نحوه رشد تومورها در افراد غیر سیگاری با نحوه ایجاد آن در افراد سیگاری متفاوت است.

این یافته‌های متخصص نشان می‌دهد که محرک‌هایی مانند آلودگی هوا باعث التهاب می‌شوند و التهاب می‌تواند سلول‌های خفته را بیدار کند که منجر به تبدیل سرطانی می‌شود و با شناسایی این فرآیند، محققان اکنون نگران هستند که نوشیدن سیگار الکترونیکی نیز همین فرآیند است. یعنی فرآیند بیداری سلول های سرطانی را شروع کنید.

انتهای پیام/

زخم

مطالب پیشنهادی


ایسنا/ مدیر آموزش و پرورش بروجرد لرستان گفت: مهمترین مشکل آموزش و پرورش بروجرد کمبود نیروی…