دایره های جادویی صحرای نامیب


صحرای نامیب بیابانی خشک و خشن با علف های مرموز است که همه کاوشگران را مجذوب خود کرده است.

دایره های جادویی صحرای نامیب

دایره های جادویی صحرای نامیب این مدت ها مورد مشکوک محققان بوده است. رشد این همه علف در چنین محیط خشن و بی آب شگفت انگیز و مرموز است. این میدان پر از میلیون‌ها دایره عجیب و غریب، که هر کدام عاری از علف یا سایر گیاهان است، با این دایره‌های مرموز، الگوی عجیبی را در سراسر منطقه تشکیل می‌دهد. این دایره ها به قدری وحشتناک هستند که محققان نام آنها را دایره های طلسم شده یا افسون شده گذاشته اند. دلیل این پدیده را در مجله دلتا بخوانید.

آیا بیگانه پا درگیر است؟

اخیراً گروهی از محققان بر روی این دایره‌های مرموز مطالعه‌ای انجام داده‌اند که نویسندگان این تحقیق تاکید کرده‌اند که این منطقه از صحرای نامیب که از شکاف‌های مدور در علفزار تشکیل شده است، در فاصله ۸۰ تا ۸۰ قرار دارد. ۱۴۰ کیلومتر (۵۰ تا ۸۷ مایل). به گفته محققان این مطالعه، این منطقه اسرارآمیز که در سواحل نامیبیا قرار دارد، از کیلومترها دورتر دیده می شود و نظم فضایی فوق العاده ای را نشان می دهد.
یک دایره معمولی بین ۲ تا ۱۰ متر قطر دارد که ۱۰ متر از دایره های دیگر فاصله دارد. دانشمندان با به کارگیری نظریه های پیشرو در کشف اسرار حلقه های حلقه ای صحرا مانند نامیبیا پیشرفت مستمری داشته اند و تاکنون دو نظریه در مورد این دایره ها ارائه کرده اند.

صحرای نامیب

موریانه یا علف سازمان یافته؟

بر اساس یکی از این نظریه ها، دایره احتمالاً توسط موریانه هایی که از ریشه های علف تغذیه می کردند ایجاد شده است. در حالی که محققان در نظریه دوم خود این فرضیه را مطرح کردند که علف‌ها خود را سازماندهی می‌کنند تا دسترسی به آب را به حداکثر برسانند و به همین دلیل چرخه‌ها در فواصل منظم شکل می‌گیرند.

تحقیقات در سال های اخیر هر نظریه را تایید کرده است. برخی تحقیقات نشان داده است که هم موریانه ها و هم خودسازماندهی علف ها و گیاهان ممکن است پشت ایجاد این چرخه های کامل باشند. اما این فرضیه ها زمانی که چنین حلقه هایی در استرالیا در سال ۲۰۱۶ گزارش شد، پیچیده تر شد، بدون اینکه ارتباط واضحی بین این حلقه های حلقه مانند و موریانه ها وجود داشته باشد.

آیا فرضیه موریانه رد شده است؟

در تحقیقات جدید، نقش سازماندهی گیاهان در ایجاد این چرخه های منظم در مرتع مرکزی بیان به شدت مورد تاکید قرار گرفته است. در این تحقیق مشخصاً به این نکته اشاره شده است که علف‌ها یک دایره کامل ایجاد می‌کنند تا از بارندگی کم استفاده کنند، اما در تحقیقات اخیر فرضیه موریانه کاملاً رد نشده است.

چه چیزی باعث چرخه های بیابانی می شود؟

دایره های جادویی صحرای نامیب، یک مثال عالی

به گفته محققان، از بین رفتن ناگهانی علف‌ها و پوشش گیاهی در بیشتر چرخه‌ها نمی‌تواند به فعالیت موریانه‌ها مرتبط باشد زیرا زیست توده‌ای برای تغذیه این حشرات وجود نداشت. اما مهمتر از آن، ما می توانیم نشان دهیم که موریانه ها مسئول ایجاد چرخه بیابان نامیب نیستند، زیرا ریشه های علف بلافاصله پس از باران می میرند و هیچ نشانه ای از تغذیه موریانه وجود ندارد. اگر به رازهای طبیعت علاقه مند هستید، راز عجیب ترین سوراخ های روی زمین چیست؟ از دست نده

استفاده از سنسورهای حساس

محققان گزارش می دهند که حسگرهای وضعیت خاک کاهش آهسته رطوبت خاک را در داخل و خارج از چرخه پس از باران اولیه، زمانی که چمن هنوز به خوبی مستقر نشده بود، نشان داد.
زیر گرمای شدید صحرای نامیب، علف ها مدام عرق می کنند و آب خود را از دست می دهند. محققان در نتیجه گیری خود از این تحقیق نوشتند: تبدیل دایره های ظاهراً بی حاصل به مخازن آب برای حفظ علف های اطراف این دایره ها یک نمونه کلاسیک از بازخورد اکوهیدرولوژیکی است.

دایره های جادویی صحرای نامیب

مطالعات پیشنهادی: شما را به مقاله ای دعوت می کنیم که چرا باید مسواک خود را بشویید! خواندن به