درمان ضربان نامنظم قلب با ابلیشن قلب


ضربان قلب نامنظم و سایش قلب

تخریب قلب ؛ هر ضربان قلب در اثر شوک الکتریکی ایجاد می شود ، که معمولاً توسط سلول های مخصوص (سلول های ضربان ساز) در محفظه فوقانی قلب ایجاد می شود. این سیگنال ها در افراد مبتلا به فیبریلاسیون دهلیزی ناقص است و سریع رخ می دهد به طوری که قسمت های بالای قلب به جای ضربان فعال (فیبریلاسیون) ارتعاش می کند. منابع این نقاط داغ باید از بقیه قلب جدا شود تا ریتم طبیعی قلب بازگردد.

رایج ترین درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، برداشتن کاتتر است. در این روش ، پزشک شما یک یا چند لوله نازک (کاتتر) را از طریق عروق خونی وارد قلب می کند. از کاتتر نقشه برداری برای تعیین محرک ها استفاده می کند و سپس این نقاط را با سرما یا گرما با نوک سوند از بین می برد.

این باعث ایجاد زخم هایی می شود که با سیگنال های الکتریکی معیوب تداخل داشته و ریتم های طبیعی قلب را باز می گرداند.
لازم به ذکر است که استفاده از سرماخوردگی شدید برای ایجاد زخم (سرماخوردگی) روش جدیدتری است.

پزشک یک کاتتر را از طریق کشاله ران وارد ناحیه ای از قلب می کند که در آن آریتمی ایجاد می شود. سپس از آن برای پراکنده شدن و باد کردن یک بادکنک کوچک که منطقه را یخ می زند استفاده می کند. در نتیجه بافت اسکار ایجاد می شود که مسیر شلیک سیگنال های معیوب را مسدود می کند. این روش زمان کمتری نسبت به فرسایش حرارتی می برد و ممکن است خطرات و عوارض جانبی مشابهی داشته باشد.

در 48 ساعت اول پس از آزمایش ، ممکن است خسته باشید و کمی احساس ناراحتی کنید. دستورات پزشک خود را برای مراقبت از زخم ، داروها ، فعالیت بدنی و قرارهای بعدی دنبال کنید. الکتروکاردیوگرام های دوره ای انجام می شود و نوارهای ریتم حاصله برای بررسی ریتم قلب بررسی می شود.

برخی از افراد ممکن است پس از برداشتن قلب دچار ضربان قلب نامنظم یا آریتمی کوتاه مدت شوند. این یک واکنش طبیعی است که بافت التیام می یابد و باید به مرور زمان از بین برود. در صورت نیاز پزشک ممکن است اقدامات دیگری از جمله کاشت ضربان ساز را انجام دهد ، به ویژه برای درمان مشکلات پیچیده ریتم قلب.

درمان آریتمی قلبی با فیبریلاسیون دهلیزی

در مورد فیبریلاسیون دهلیزی

در طول فیبریلاسیون دهلیزی ، دو حفره قلب (دهلیز) به طور نامنظم و نامنظم – به دلیل هماهنگی با دو حفره تحتانی (بطن ها) ، می تپند. افراد مبتلا به بیماری قلبی ممکن است تپش قلب (تنگی نفس) ، تنگی نفس و خستگی را تجربه کنند. این امر همچنین می تواند آنها را در خطر سکته مغزی قرار دهد. این بیماری در صورت عدم درمان با گذشت زمان بدتر می شود.

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی روشی است که برای درمان ریتم نامنظم قلب (آریتمی) استفاده می شود که از قسمت فوقانی قلب (دهلیزها) شروع می شود. این یک نوع فرسایش قلبی است که با ایجاد زخم یا تخریب بافت قلب ، اختلال در سیگنال های الکتریکی معیوب ، باعث آریتمی می شود.

اگر داروها یا مداخلات دیگر برای کنترل ریتم نامنظم قلب م workثر واقع نشوند ، ممکن است از فیبریلاسیون دهلیزی استفاده شود. درمان فیبریلاسیون دهلیزی اغلب علائمی مانند خستگی و تنگی نفس را بهبود می بخشد. به یاد داشته باشید که بدون درمان ، فیبریلاسیون دهلیزی با گذشت زمان بدتر می شود.

این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: مقاله آریتمی قلبی ؛ هر آنچه که باید در مورد آریتمی های قلبی بدانید

انواع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی

نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی بستگی به علت نامنظمی ریتم قلب و سایر بیماریهای قلبی دارد. سه نوع فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی:

فرسایش کاتتر

پزشک لوله های باریک و بلند (کاتتر) را به قلب هدایت می کند و گرما یا سرما شدید را آزاد می کند. این امر باعث ایجاد زخم های کوچک در قسمت های خاصی از ماهیچه قلب می شود که سیگنال های الکتریکی نامنظم قلب شما را مختل یا از بین می برد. ممکن است در مورد روشی به نام جداسازی ورید ریوی ، که نوعی برداشتن کاتتر است ، شنیده باشید.

روش دخمه پرپیچ و خم پیچ و خم

این یک روش تخلیه قلب است که در طول جراحی قلب باز انجام می شود. پزشک با استفاده از چاقوی چاقو یا دستگاه برش دهنده ، الگویی از بافت اسکار (پیچ و خم) را در بالای قلب ایجاد می کند. مانند تخلیه کاتتر ، زخم های ناشی از سیگنال های الکتریکی را که باعث ایجاد برخی از انواع آریتمی می شود ، درمان می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی به درمان های دیگر پاسخ نمی دهد ، ممکن است نیاز به جراحی قلب دیگری مانند جراحی بای پس عروق کرونر یا ترمیم دریچه قلب داشته باشید ، زیرا ممکن است برای شما مناسب باشد.

فرسایش گره AV

با برداشتن گره دهلیزی بطنی ، پزشک از کاتتر برای ایجاد اسکار در ناحیه ای از قلب به نام گره AV استفاده می کند. این محل اتصال قسمتهای فوقانی (گوش) و قسمتهای پایین (بطنها) است. بافت اسکار از ارسال تکانه های الکتریکی معیوب به دهلیز جلوگیری می کند.

اگر فیبریلاسیون دهلیزی با سایر درمانها بهبود نیابد ، فرسایش گره AV ممکن است گزینه مناسبی باشد. همچنین ممکن است برای تنظیم ریتم قلب بعد از تخلیه گره AV به یک ضربان ساز نیاز داشته باشید.

مزایای استفاده از روش تخلیه قلب

مزایای استفاده از روش تخلیه قلب

فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی برای کاهش علائم و نشانه ها و بهبود کیفیت زندگی استفاده می شود. این ممکن است برای افرادی که تپش قلب (فیبریلاسیون) با دارو یا سایر روش های درمانی قابل اصلاح نیست ، گزینه ای مناسب باشد.

خطرات فرسایش فیبریلاسیون

خطرات فرسایش فیبریلاسیون دهلیزی به این بستگی دارد که آیا شما از سوند یا جراحی قلب باز استفاده کرده اید که کمتر رایج است.
خطرات:

خونریزی یا عفونت در محل جراحی یا محل سوند
• آسیب به عروق خونی
• سوراخ قلب
• آسیب به دریچه های قلب
آسیب به سیستم الکتریکی قلب که می تواند آریتمی را بدتر کند و به ضربان ساز برای تنظیم آن نیاز دارد.
لخته شدن خون در پاها یا ریه ها (ترومبوآمبولی وریدی)
• سکته مغزی یا حمله قلبی
تنگ شدن شریان هایی که خون را بین ریه ها و قلب حمل می کنند (تنگی ورید ریوی)
• در موارد نادر ، مرگ

فرسایش فیبریلاسیون

چگونه خود را برای فرسایش آماده کنیم

پزشک شما را معاینه کرده و چندین آزمایش را برای ارزیابی وضعیت قلبی شما تجویز می کند. او در مورد خطرات و مزایای تخلیه فیبریلاسیون دهلیزی با شما صحبت خواهد کرد. بنابراین ، باید هرگونه حساسیت یا واکنش به دارو را به پزشک خود گزارش دهید. و اگر باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید ، به او اطلاع دهید.
شما باید شب قبل از عمل غذا بخورید و بنوشید. اگر دارویی مصرف می کنید ، از پزشک خود بپرسید که آیا می توانید قبل از عمل به مصرف آن ادامه دهید. در برخی موارد ، از شما خواسته می شود که چند روز قبل از عمل ، داروی آریتمی قلب را متوقف کنید.
اگر از دستگاه قلب کاشته شده مانند ضربان ساز یا دفیبریلاتور قلبی عروقی کاشته شده دارید ، با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید آیا احتیاجات خاصی را نیاز دارید یا خیر.

در طول تخلیه کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

1. برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی در بیمارستان انجام می شود. قبل از جراحی ، یک متخصص ورید را در بازو یا دست شما قرار می دهد و به شما آرام بخش می دهد. در برخی موارد ، ممکن است به جای خواباندن از بیهوشی عمومی استفاده شود.

پس از تأثیر داروی آرام بخش ، پزشک یا متخصص دیگر ناحیه کوچکی را در نزدیکی وریدهای کشاله ران ، گردن یا شانه بی حس می کند. پزشک یک سوزن را وارد ورید می کند و یک لوله (غلاف) را از طریق سوزن هدایت می کند.

3. پزشک سوندها را از غلاف عبور داده و آنها را به نقاط مختلف قلب شما هدایت می کند. او ممکن است رنگی را به کاتتر تزریق کند که به او کمک می کند با استفاده از تصویربرداری اشعه ایکس رگ های خونی و قلب شما را ببیند. کاتترها حاوی الکترودهایی هستند که می توانند برای ارسال تکانه های الکتریکی به قلب و ثبت فعالیت الکتریکی قلب استفاده شوند. فرآیند استفاده از تصویربرداری و سایر آزمایشات برای تعیین علت آریتمی شما ، مطالعه “الکتروفیزیولوژی (EP)” نامیده می شود.

4. در مرحله بعد ، پزشک از نکات سوند برای اعمال حرارت (فرکانس رادیویی فرکانس رادیویی) یا سرما (کرایوآبلاسیون) به ناحیه مورد نظر برای تخریب بافت و ایجاد زخم استفاده می کند.

5. این روش معمولاً سه تا شش ساعت به طول می انجامد. اما مراحل پیچیده ممکن است بیشتر طول بکشد.

6. در طی این روش ، هنگام تزریق رنگ به سوند یا تزریق انرژی از نوک سوند ممکن است کمی احساس ناراحتی کنید. بنابراین ، اگر درد شدید یا تنگی نفس دارید ، به پزشک خود اطلاع دهید.

بعد از فیبریلاسیون قلبی

پس از برداشتن کاتتر برای فیبریلاسیون دهلیزی

• بعد از عمل در بیمارستان بستری خواهید شد ضربان قلب و فشار خون شما دائماً از نظر عوارض جانبی تحت نظر خواهید بود.

بسته به شرایط ، ممکن است بتوانید همان روز به خانه بروید.

ممکن است بعد از جراحی کمی درد احساس کنید ، اما این درد نباید بیش از یک هفته طول بکشد. معمولاً ظرف چند روز پس از جراحی کاتتر می توانید به فعالیت های عادی خود بازگردید.

نتایج

فیبریلاسیون دهلیزی می تواند علائم و نشانه های مشکل ریتم قلب شما را کاهش داده و کیفیت زندگی شما را بهبود بخشد. با این حال ، ثابت نشده است که می تواند خطر سکته مغزی را کاهش دهد ، بنابراین پزشک ممکن است به شما توصیه کند که به مصرف داروهای رقیق کننده خون ادامه دهید.

ریتم نامنظم قلب ممکن است عود کند. عود در افراد مسن و افراد مبتلا به سایر بیماریهای قلبی مانند فشار خون بالا یا سابقه فیبریلاسیون دهلیزی دشوار شایع تر است.

تقریباً سه ماه پس از جراحی به پزشک خود مراجعه خواهید کرد. اگر فیبریلاسیون دهلیزی شما بازگردد ، اکنون می توانید آن را با دارو کنترل کنید. برخی افراد به روش فرسایش دیگری نیاز دارند.

حتی پس از انجام فرسایش موفقیت آمیز ، پزشک ممکن است استفاده از مانیتور ضربان قلب مداوم ، مانند ضبط کننده حلقه قابل کاشت را توصیه کند. اگر هنوز مشکلات ریتم قلب دارید ، پزشک ممکن است ضربان ساز دائمی را توصیه کند.

برطرف شدن قلب و میزان موفقیت آن

میزان موفقیت در عمل جراحی تخلیه قلب

بینایی بعد از عمل جراحی نسبتاً خوب است ، اما بستگی به نوع و شدت مشکل دارد. بنابراین دستیابی به نتیجه مثبت حداقل 3 ماه طول می کشد.
در مورد این درمان فیبریلاسیون دهلیزی ، یک مطالعه بزرگ جهانی نشان داد که تخلیه کاتتر تقریباً 80 برای افراد مبتلا به این بیماری م effectiveثر است و 70 of از مردم نیازی به داروهای ضد آریتمی ندارند.

در مطالعه دیگری ، میزان فرسایش برای مشکلات مختلف آریتمی های فوق بطنی به طور کلی مورد بررسی قرار گرفت و مشخص شد که 74.1 درصد از بیمارانی که این عمل جراحی را انجام داده اند در درمان ابلیشن موفق بوده اند ، 15.7 درصد تا حدی موفق بوده اند و 9.6 درصد نیز ناموفق بوده اند. به

همچنین میزان موفقیت بستگی به نوع مشکلی دارد که نیاز به تخلیه دارد. به عنوان مثال ، افرادی که مشکلات مداوم دارند نسبت به افرادی که مشکلات متناوب دارند موفق تر نیستند.

منبع:
www.mayoclinic.org

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 1 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید