درمان نفخ شکم بهترین درمان های خانگی برای نفخ شکم


تجمع گاز در دستگاه گوارش را نفخ می گویند. نفخ با نفخ، احساس پری و فشار در شکم مشخص می شود. این بیماری یک مشکل رایج است که هر فردی از کودکی تا پیری می تواند با آن مواجه شود.

درمان نفخ شکم

درمان نفخ شکم روش خانگی یکی از رایج ترین روش هاست. توجه داشته باشید که این درمان ها برای دردهای جزئی استفاده می شود. اگر دستگاه گوارش شما نفخ کرده است، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید. مجله دلتا همچنان به معرفی این روش های درمانی می پردازد.

درمان نفخ، سریع و کارآمد

استفاده از چای به عنوان موثرترین درمان خانگی برای نفخ معده در نظر گرفته می شود. این روش به بهبود و تسکین درد ناشی از نفخ کمک می کند. استفاده از چای نعناع فلفلی، چای زنجبیل و چای رازیانه نمونه‌هایی از این روش‌ها هستند. اما پیشنهاد می کنیم قبل از استفاده از این محلول ها با پزشک مشورت کنید و از داروی گوارشی تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.

غذا با لیمو و چای نعناع به راحتی هضم می شود

چای لیمو و نعناع یکی از بهترین نوشیدنی ها برای هضم آسان است. این چای برای معده درد، یبوست و سایر ناراحتی های گوارشی مناسب است. مصرف چای لیمو و نعناع نیز در رفع گاز معده و کاهش نفخ بسیار موثر است. هضم صحیح غذا از دیگر اثرات این چای است و تا حدی برای سلامت جسمانی موثر است.

چای نعناع بهترین انتخاب برای رهایی از بیماری های گوارشی

نعناع با خاصیت خنک کنندگی و مرطوب کنندگی خود گزینه مناسبی برای رفع ناراحتی های گوارشی محسوب می شود. چای نعناع فلفلی سلول های ایمنی در معده را مهار می کند. این سلول ها گاهی گاز تولید می کنند و باعث نفخ می شوند. اگر نمی توانید از چای نعناع استفاده کنید، آن را با آب نعناع جایگزین کنید. همچنین با ماساژ روغن نعناع روی معده می توانید به بهبود نفخ کمک کنید.

چای نعنا

نوشیدن چای زنجبیل التهاب معده و نفخ معده را برطرف می کند

از زمان های قدیم، چای زنجبیل برای درمان معده درد استفاده می شده است. استفاده از چای زنجبیل باعث افزایش سرعت هضم غذا و جلوگیری از التهاب و نفخ می شود. در نتیجه مشکلات گوارشی مانند نفخ را برطرف می کند. از عسل برای شیرین کردن طعم تند چای زنجبیل استفاده کنید.

چای رازیانه درمان ناراحتی های گوارشی

از رازیانه می توان برای درمان ناراحتی های گوارشی، معده درد، نفخ و گاز معده استفاده کرد. برای تهیه این دمنوش از دانه رازیانه و کمی آب میوه استفاده کنید. چای رازیانه همچنین با عمل به عنوان یک ملین، یبوست را برطرف می کند.

چای رازیانه

استفاده از پروبیوتیک ها برای خلاص شدن از شر گاز معده

مصرف مکمل ها و داروهای حاوی پروبیوتیک می تواند به هضم بهتر غذا و کاهش نفخ کمک کند. پروبیوتیک ها نوعی باکتری مفید هستند که در دستگاه گوارش بدن یافت می شوند. از دیگر خواص این باکتری ها می توان به افزایش عملکرد سیستم ایمنی بدن اشاره کرد.

چه چیزی باعث نفخ می شود؟

  • بلعیدن هوا هنگام غذا خوردن
  • نجویدن غذا به درستی
  • نوشیدن نوشابه های گازدار

آنها یکی از شایع ترین علل نفخ هستند. استرس، اضطراب و سایر فشارهای عصبی نیز به ایجاد و شکل گیری نفخ کمک می کند.

چه چیزی باعث نفخ می شود؟

مطالعات پیشنهادی: مقاله کمبود ویتامین را با ۷ نشانه شناسایی کنید