درمان گیاهی آیورودا پورفیری حاد متناوب (AIP)

پورفیری ها گروهی از اختلالات ارثی هستند که در آن افراد دچار کمبود آنزیم های خاصی هستند که مواد شیمیایی معروف به پورفیرین را به هم تبدیل می کنند. هِم یک ماده پروتئینی است که تقریباً در تمام بافت های بدن وجود دارد، اما بیشتر در گلبول های قرمز، مغز استخوان و کبد یافت می شود. تبدیل ناقص و ناقص پورفیرین ها منجر به تجمع این مواد در بدن می شود و علائمی مانند درد شکم، یبوست، استفراغ، درد عضلانی، فشار خون بالا و افزایش ضربان قلب ایجاد می کند. تظاهرات پوستی این بیماری منجر به خارش و بثورات پوستی می شود. تظاهرات شدید این وضعیت منجر به تشنج، گیجی و توهم می شود.

پورفیری متناوب حاد می تواند با داروها، روزه داری، سیگار کشیدن، عفونت ها، جراحی، استرس، هورمون های قاعدگی و مصرف زیاد الکل یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد شود. این منجر به شروع متناوب و حاد علائم فوق می شود که معمولاً نیاز به بستری شدن در بیمارستان و مراقبت های ویژه دارد. چنین بیمارانی با گلوکز وریدی درمان می شوند تا سطح کربوهیدرات کافی را حفظ کنند و به آبرسانی مجدد برسند. دارویی که به نام هماتین شناخته می شود، در صورت وجود، برای تبدیل پورفیرین های اضافی به هم و در نتیجه کاهش علائم استفاده می شود. تجمع پورفیرین ها در بدن را نیز می توان با فلبوتومی (برداشتن خون از ورید) و استفاده از زغال چوب فعال که با پورفیرین ها ترکیب شده و به حذف آنها از بدن کمک می کند، کاهش داد.

در حالی که بیماران را می توان به صورت محافظه کارانه در تظاهرات حاد بستری کرد، هیچ درمان طولانی مدتی برای این بیماری وجود ندارد. درمان آیورودا را می توان به طور ایمن و موثر در درمان بیماری های مشابه پورفیری استفاده کرد. علائمی که در افراد مبتلا رخ می دهد در پرتو پاتوفیزیولوژی آیورودا تفسیر شده و بر اساس آن درمان می شود. بیشتر این علائم مربوط به بیماری است که در اصطلاح آیورودا به عنوان راکتاپیتتا adhog (برو پایین) شناخته می شود، علائم عمدتاً ناشی از اختلال عملکرد مشترک دوشاس واتا و پیتا است. بنابراین درمان آیورودا درمان اختلال عملکرد واتا و کاهش پیتا بیش از حد است. در مرحله علائم حاد، از داروهای گیاهی خفیف استفاده می شود که هضم را بهبود می بخشد و اثر ضد اسپاسم دارد. درمان طولانی مدت شامل استفاده از داروهای گیاهی است که دارای اثر ملین خفیف و کاهش دهنده پیتا هستند. روش های پانچکارما که شامل ماساژ کامل بدن و کمپرس سبک و باستی (تنقیه) با روغن های دارویی است نیز در درمان و پیشگیری از دوره های حاد این بیماری بسیار موثر است.

بسته به علائم، دارو برای درمان و پیشگیری از آسیب به کبد، کلیه ها و سیستم عصبی نیز باید تجویز شود. درمان گیاهی آیورودا بسته به شدت بیماری و عوارضی که به همراه دارد باید به طور منظم طی یک دوره شش ماه تا یک ساله انجام شود. هنگامی که بیمار به بهبودی کامل علائم دست یافت، می توان داروها را به تدریج کاهش داد و سپس به طور کلی قطع کرد. فراوانی مداخلات پانچکارما نیز می تواند به تدریج به تناسب کاهش یابد. به طور کلی، بیشتر بیماران برای جلوگیری از حملات بیشتر و/یا عود بیماری باید چند سال تحت نظر باشند. کنترل رژیم غذایی برای پیشگیری یا تشدید حملات بسیار مهم است. تغییرات سبک زندگی مناسب نیز باید به شدت اجرا شود. برای جلوگیری از بروز اپیزودهای حاد و عود، باید از تمام عوامل تشدید کننده شناخته شده برای این وضعیت اجتناب شود. بنابراین، یک درمان گیاهی آیورودا، همراه با اقدامات پیشگیرانه، می تواند سهم عمده ای در درمان موفق پورفیری حاد و همچنین در مدیریت طولانی مدت این بیماری داشته باشد.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر