دروغ مفید چیست؟ – اوکان


دروغ سودمند چیست، دروغ سودمند، دروغ سودآور

دروغ مفید چیست؟

درباره دروغ های مفید:

در اینکه دروغ یک عمل غیر اخلاقی است شکی نیست. اما هم منطق و هم شرع، دروغ را در موارد خاصی مجاز می‌دانند، مانند زمانی که زندگی یک بی گناه را نجات می‌دهد. در عرف مردم، دروغی که گفتن آن جایز استدروغ های مفیداما این اصطلاح تابع تفسیرهای شخصی افراد است.

دروغ مفید چیست؟

دروغ مصلحتی، دروغی که به قصد کسب منفعت باشد. قبح دروغ در اخلاق و فقه با منطق و بیان ثابت می شود. اکثر علمای شیعه معتقدند قبح باطل ذاتی نیست. آنها بر اساس قرائن و روایات عقلی تصمیم گرفته اند که دروغ جایز و گاه لازم است.

با توجه به ادله جواز دروغ عقلی می توان دریافت که مراد از عقل در دروغ عقلی یک قضیه مطلق نیست، بلکه ضرورت یا فایده اجتناب ناپذیر روابط انسانی است.

آنچه از مطالعه روایات علمای اسلام و کتب فقهی و اخلاقی به دست می‌آید این است که در لسان شریعت و سخنان علمای اخلاق و فقهای پیشرفته عنوان «باطل مهم» نمی‌شود. بلکه دروغ در این منابع برای مقاصد خاصی مشروع تلقی می شود. بنابراین عنوان «دروغ سرنوشت ساز» چیزی است که در آداب و رسوم مردم جعل و رواج یافته است.

احکام دروغ در اسلام:

سؤال: حکم دروغ در اسلام چیست؟ و آیا پیامبران و پیشوایان بزرگ اینگونه دروغ گفته اند؟

پاسخ: دروغ ذاتاً امر بسیار بدی است و بسیاری از مشکلات و بدبختی های جامعه کنونی ما ناشی از همین دروغگویی است. در برخی از بیانات رسیده از ائمه اهل بیت علیهم السلام، دروغ کلید گناهان دیگر است! اگر برای ایجاد محبت و محبت و زدودن کینه و کینه و ایجاد صلح و صفا و صمیمیت بین آنها دروغ بگوید، دروغ گفتن حرام نیست.

اما در عین حال در موارد نادری اتفاقاتی می افتد که انسان راست می گوید، خیانت و فساد بزرگی پیش می آید، در حالی که اگر راست نگوید، آتش خیانت خاموش می شود. مثلاً اگر دو نفر با هم اختلاف نظر شدید داشته باشند و یکی از آن‌ها از دیگری بد بگوید و ما هم بشنویم و بدانیم که اگر راست بگوییم و بدی‌های او را فاش کنیم، آتش خیانت در کشور شروع می‌شود. تلفات و خسارت قابل توجهی ممکن است رخ دهد. بدیهی است که گفتن حقیقت در چنین مواردی اشتباه است و هیچ انسان باهوشی نمی تواند بگوید در چنین مواردی باید راست گفت.

شرع نیز این حکم عقلی را تأیید می کند و در چنین موارد استثنایی دروغ را از روی ناچاری تجویز می کند.

اما باید به دو موضوع توجه داشت: اول اینکه این موضوع کاملاً استثنایی است و دروغ گفتن جایز نیست مگر در شرایط خاص و نباید موضوع «دروغ صحیح» را بهانه کرد و برای کسب هدایت یا منفعت. یکی باید دروغ بگه و به اسم تجربه این کار زشت رو انجام بده! مطالبه کن، متعهد شو

ثانیاً اسلام آنقدر به موضوع دروغ اهمیت داده است که در مواردی که انسان نیاز به دروغ گفتن داشته باشد به «توریه» دستور داده است و این فتوا در بین علما و فقهای ما مشهور است.

«توریه» یعنی در موارد فوری به جای دروغ، جمله ای گفته می شود که شنونده به گمان آن از محتوا استفاده می کند، در حالی که منظور متکلم چیز دیگری است. به عنوان مثال: اگر کسی از ما بپرسد آیا کسی در مورد من چنین حرف بدی زده است؟ در پاسخ می گوییم: نه، در زمانی که من آنجا بودم (در خانه آنها) یک کلمه بد نگفته است، در واقع در زمانی که شما آنجا بودید یک کلمه هم نگفته است، بلکه در جای دیگری گفته است. دروغ نگفتی، اما شنونده فکر می کند که اصلاً در مورد او گفته نشده است.

دستورات در مورد دروغ معقول، دروغ مفید و احکام آن، از دروغ مفید چه می دانید؟

آیا دروغ گناه است؟

از طرفی در زندگی انسان مواقعی پیش می آید که انسان به دلیل ضعف و امثال آن نمی تواند راست بگوید و اگر هم راست بگوید ارزش اخلاقی دیگران را زیر پا گذاشته و حقوق دیگران را نادیده گرفته است. اگر من به دشمنی که می خواهد از حقیقت من سوء استفاده کند و اطلاعات نظامی کشورم را بدست آورد، حقیقت را بگویم، خیانت به کشور و نابودی هموطنانم است. بنابراین به نظر می رسد گاهی دروغ هم جایز است و هم لازم.

اگر سخنان بزرگان دین ـ بر حسب ضرورت برای حفظ جان و مال مردم و جلوگیری از فتنه و فتنه ـ دروغ معقولی بود، باید از نوع توریه باشد که دروغ محسوب نمی شود.

روشن است که در آیات قرآن، باطل یا باطل مناسبی وجود ندارد، یعنی در مورد آیات و احکام الهی چنین الزامی وجود ندارد.

در دستورات پروردگار خدا (علیه السلام) به امیرالمؤمنین (علیه السلام) آمده است:

«یا علی، سه تن از آنان در دروغ گفتن، نقشه جنگ و وعده و اصلاح همسرت خوبند».[بحار الانوار، چاپ بیروت، ج ٧۴- ص ۵١]

«سلام علی! دروغ در سه چیز خوب است: نیرنگ و نیرنگ در جنگ، وعده به همسر و اصلاح مردم.

و از امام صادق (ع) نقل شده است:

هر دروغی که روزی صاحبش مسئول آن باشد، جز دروغگوی آن سه، مردی است که در دعوا سست می شود و بس…[اصول کافى، ج ٢- ص ٣۴٢، حدیث ١٨]

از هر دروغی روزی بازخواست می شود مگر از سه چیز: کسی که در جنگ دشمن را فریب دهد و…

از این روایات استفاده می شود که دروغ در سه مورد جایز است که یکی از آنها جنگ است.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت