دست کم دو نفر در بیروت کشته شدند زیرا تنش ها بر سر تحقیقات انفجار بندر گسترش یافتدست کم دو نفر در بیروت در شلیک گلوله به طرفداران گروه شیعه حزب الله لبنان کشته شدند.

تیراندازی در خط مقدم جنگ داخلی 1975-1990 یکی از بدترین درگیری های داخلی لبنان در چند سال اخیر را نشان می دهد و بر بحران سیاسی عمیق تر در زمینه تحقیق درباره انفجار فاجعه بار 4 آگوست 2020 تأکید می کند.

ارتش لبنان در بیانیه ای اعلام کرد که هدف تیراندازی معترضان در حالی بود که آنها از یک دور رفت و آمد واقع در منطقه ای که محلات شیعه نشین مسیحی و مسلمان را تقسیم می کرد ، عبور می کردند.

در حالی که نجیب میکاتی نخست وزیر خواستار آرامش بود ، یک منبع نظامی به رویترز گفت که دو نفر کشته و 7 نفر دیگر زخمی شدند.

منبع افزود که تیراندازی از محله مسیحیان عین الرمانه قبل از تنفس آنها در تبادل آتش آغاز شد.

حزب الله المنار گفت “دو شهید” و تعدادی زخمی به بیمارستانی در حومه جنوبی شیعه منتقل شدند و این نشان می دهد که کشته شدگان شیعه هستند.

شاهدان رویترز می گویند صدای شلیک گلوله برای ساعت ها به همراه چندین انفجار که به نظر می رسید نارنجک های موشک انداز به هوا بوده اند شنیده شد.

ارتش لبنان به شدت در منطقه مستقر شد و گفت که به روی هر فرد مسلح در خیابان آتش گشوده است.

تنش های سیاسی

تنش های سیاسی بر سر تحقیقات در مورد انفجار بندر در حال افزایش است و ارتش قوی حزب الله تحت حمایت ایران خواستار برکناری قاضی تارک بیتار شده و او را به تعصب متهم کرده است.

در این انفجار بیش از 200 نفر کشته و مناطق بیروت ویران شد.

توقف تحقیقات قاضی بیتار توجه دولت تازه تاسیس را از پرداختن به یکی از بدترین فروپاشی های اقتصادی تاریخ منحرف می کند.

قاضی به دنبال بازجویی از تعدادی از سیاستمداران ارشد و مقامات امنیتی از جمله متحدان حزب الله بود که مظنون به سهل انگاری منجر به انفجار بندر ، ناشی از مقدار زیادی نیترات آمونیوم شده بودند.

همه نادرست بودن را انکار کردند.

اگرچه هیچ یک از اعضای آن مورد تحقیق قرار نگرفتند ، اما حزب الله با اسلحه سنگین ، با حمایت ایران ، قاضی بیتار را متهم به انجام تحقیقات سیاسی کرد که فقط بر روی افراد خاصی متمرکز بود.

اینها شامل برخی از نزدیک ترین متحدان وی ، از جمله شخصیت های ارشد جنبش شیعه امل است که پست های وزیری را بر عهده داشته اند.

اسناد نشان داد که یک دادگاه پیشتر روز پنجشنبه شکایت حقوقی علیه قاضی بیتار را رد کرد و به وی اجازه داد تحقیقات خود را از سر بگیرد.

سمیر جعجع ، مخالف مسیحی حزب الله ، روز چهارشنبه هرگونه تسلیم شدن در برابر “ارعاب” توسط این گروه را تکذیب کرد و از لبنانی ها خواست برای آمادگی برای یک حمله صلح آمیز آماده شوند در صورتی که “دیگری” تلاش کند اراده خود را با زور تحمیل کند. – رویترز

دیدگاهتان را بنویسید