دغدغه های تغذیه کودکان – وب سایت رسمی دکتر محمد صفریان


محدودیت شیردهی عواقب جبران ناپذیری دارد که اگرچه اهمیت آن به طور گسترده شناخته شده است ، اما برخی از مادران به دلایل مختلف هنوز از دوران کودکی از آن بی خبر هستند و خود را از این مایع حیاتی محروم می کنند.

پیروی از اهمیت تغذیه با شیر مادر ، کاهش وزن و سوء تغذیه و همچنین چاقی و اضافه وزن از دغدغه های اصلی متخصصان تغذیه کودکان به ویژه خانواده های با تحصیلات بالا است.

مشکل کاهش وزن و سوء تغذیه بیشتر رایج است (به دلیل توصیه های نادرست که توسط والدین ، ​​به ویژه مادران استفاده می شود) ، غافل از اینکه نیازهای غذایی کودکان با بزرگسالان متفاوت است و رژیم غذایی نسبت بزرگسالان باعث سوء تغذیه و توقف رشد در کودکان می شود این می تواند بر او در هر مرحله از زندگی تأثیر بگذارد.

به عنوان مثال ، ما به بزرگسالان توصیه می کنیم غذاهای کم چرب و کم کالری بخورند ، اما کودکان باید از محصولات لبنی پرچرب استفاده کنند تا از سوء تغذیه و اختلالات رشد جلوگیری کنند.

سوء تغذیه در دوران کودکی می تواند منجر به کمبود ویتامین A ، کمبود ویتامین D ، کمبود روی و سلنیوم شود که متأسفانه در سالهای اخیر در کودکان شایع است و می تواند بر سطح هوش و عملکرد آنها در زندگی بعدی تأثیر بگذارد. به همین دلیل ، کودکانی که نمودار رشد طبیعی در مراحل مختلف رشد ندارند (دو سالگی ، پیش دبستانی و پیش از بلوغ) باید تحت نظر پزشک باشند و به تغذیه آنها توجه بیشتری شود ، مکمل ها نباید بدون تجویز پزشک استفاده شود. استفاده خودسرانه از برخی مکمل ها مانند ویتامین A ، ویتامین D و روی می تواند باعث مسمومیت کودک شود که عوارض جانبی مختلفی را به دنبال خواهد داشت.

خانواده ها ، به ویژه مادران تحصیلکرده ، باید توجه داشته باشند که تغذیه سالم در مراحل مختلف رشد و در گروه های مختلف سنتی متفاوت است ، غذاهای کم چرب و کم کالری برای کودکان توصیه نمی شود و هرگز نباید از تغذیه دوران کودکی برای جلوگیری از آن استفاده کرد. باید محدود شود ، اما ارزش دارد با تغییر شیوه زندگی در مراحل مختلف رشد و نهادینه کردن ورزش به عنوان یک عادت روزانه ، از بیماری در بزرگسالی جلوگیری کرد.

علاوه بر این ، رفتارهای سوء تغذیه در برخی از کودکان منجر به سوء تغذیه می شود که ناشی از حساسیت بیش از حد والدین به ویژه مادران به دادن غذا به کودکان است و این منجر به چنین واکنشی در کودک می شود.

گاهی اوقات چاقی و اضافه وزن در کودکان بین دو تا هفت سال دیده می شود که در صورت نیاز به درمان ، باید به موقع و با آزمایش های لازم بررسی شود تا اقدامات درمانی لازم برای مشکلاتی مانند فشار خون بالا و بیماری های قلبی عروقی انجام شود. دیابت و کوتاهی قد و توقف رشد.

بنابراین ، با توجه به نمودارهای رشد طبیعی کودکان یک تا پنج ساله ، رژیم غذایی روزانه آنها باید شامل همه گروه های اصلی غذایی (شامل نان و غلات ، میوه ها و سبزیجات ، شیر و محصولات لبنی ، گوشت و جایگزین ها) باشد و کودک باید از حداقل پنج وعده غذا در روز بخورید (شامل سه وعده غذایی اصلی و دو میان وعده).

صبحانه یک وعده غذایی بسیار مهم است – می تواند روز شما را خوشایند یا خراب کند. میان وعده یک وعده غذایی کوچک است که بین دو وعده اصلی غذایی به کودک داده می شود. از آنجایی که معده نوزاد کوچک است و به انرژی زیادی احتیاج دارد ، سه وعده غذایی اصلی نیاز او را برآورده نمی کند و لازم به ذکر است که این میان وعده تنها سهم کمی در برآوردن نیازهای تغذیه ای نوزاد دارد و جایگزین وعده غذایی اصلی نمی شود.

دکتر. دفتر چاپ شده در روزنامه اورشلیم توسط محمد صفریان

دیدگاهتان را بنویسید