دیابت، تعادل سیستم ایمنی و التهاب

ما انرژی خود را از گلوکز (قند) که در جریان خون ما در گردش است، دریافت می کنیم. بدن از انسولین، یک هورمون، برای کنترل سطح قند خون استفاده می کند. گلوکز خیلی بالا به همان اندازه گلوکز کم مضر است. کسانی که نمی توانند قند خون خود را کنترل کنند، مانند دیابتی ها، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی عروقی، سکته مغزی، چشم، کلیه، پوست و عوارض سیستم عصبی هستند.

التهاب یکی از عوامل اصلی ابتلا به دیابت است. نشانگرهای التهابی در افراد دیابتی بیشتر از افراد کنترل است که نشان دهنده التهاب مزمن است. سلول های چربی، به ویژه در اطراف کمر، سیتوکین های پیش التهابی را آزاد می کنند. این پیام های بیوشیمیایی منجر به پاسخ های التهابی می شود که می تواند سلول های تولید کننده انسولین را از بین ببرد.

کنترل التهاب بیش از حد احتمال ابتلا به بیماری های مزمن از جمله دیابت را کاهش می دهد. دیابتی هایی که سطح التهاب خود را کاهش می دهند، خطر ابتلا به بیماری های دیگر را کاهش می دهند.

کلید سلامتی عالی، تعادل مناسب بین پیش التهابی (مولکول هایی که منجر به پاسخ های التهابی می شوند) و سایتوکین های ضد التهابی (مولکول هایی که التهاب را کاهش می دهند) است. ما برای دفاع از بدن در برابر عفونت و سلول های سرطانی به التهاب کافی نیاز داریم، اما نه آنقدر که بدن شروع به تخریب بافت های سالم مانند سلول های تولید کننده انسولین کند.

التهاب را کنترل کنید

بازگرداندن تعادل التهابی سیستم ایمنی، هموستاز، می تواند علائم دیابت را کاهش دهد، از عفونت جلوگیری کند و با اجازه دادن به بدن برای بهبودی خود به سلامت کلی کمک کند.

به وزن ایده آل خود برسید.

افراد چاق بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت هستند. سلول های چربی سیتوکین های پیش التهابی را آزاد می کنند، پیام هایی که منجر به التهاب می شوند. بسیاری از علائم دیابت حتی با حداقل کاهش وزن کاهش می یابد.

انتخاب های هوشمندانه تری برای نوشیدنی ها و مواد غذایی داشته باشید.

توصیه های فعلی غذایی این است که محتوای چربی غذای خود را نادیده بگیرید و بر کاهش مصرف کربوهیدرات کلی خود تمرکز کنید.

مصرف خود را محدود کنید:

  • کربوهیدرات های مایع مانند نوشابه، آب میوه، نوشیدنی های “انرژی”، آبجو.
  • غذای سرخ شده.
  • نشاسته هایی مانند ذرت، برنج سفید، چیپس، ناچو، سیب زمینی سرخ کرده.
  • محصولات آرد سفید مانند نان، پاستا، کیک، دسر.

نیمی از بشقاب خود را با سبزیجات و میوه های رنگارنگ پر کنید.

همچنین ممکن است بخواهید برخی از مواد زیر را اضافه کنید: مخمر آبجو، کلم بروکلی، گندم سیاه، جگر، بامیه، نخود فرنگی و اسفناج.

فعالیت بدنی داشته باشید.

ورزش، حتی بدون کاهش وزن، به کنترل سطح قند خون کمک می کند. ماهیچه ها با هر انقباض مولکول های ضد التهابی آزاد می کنند. برای متعادل کردن سطح التهاب در بدن، سعی کنید حداقل ۱۵۰ دقیقه در هفته فعالیت بدنی داشته باشید. با سرعت تند راه بروید. به جای نشستن بایستید در باغ سریعتر کار کنید. در حین تماشای تلویزیون ورزش کنید. فقط حرکت کن!

ویتامین D ممکن است در متعادل کردن پاسخ های التهابی نقش داشته باشد.

ویتامین D، در واقع یک بیوشیمیایی شبیه هورمون، در رشد سلولی و ایمنی نقش دارد. سیستم های اندامی مانند کبد، پوست، تیموس، روده کوچک و پانکراس دارای سلول هایی هستند که نوعی ویتامین D را به هم متصل می کنند. این سیتوکین های پیش التهابی را سرکوب می کند و تولید سایتوکین های ضد التهابی را افزایش می دهد. افراد دیابتی اغلب ویتامین D کافی در بدن خود ندارند.

بدن وقتی در معرض نور خورشید قرار می گیرد ویتامین D خود را تولید می کند. قرار گرفتن در معرض نور خورشید تا زمانی که پوست کمی صورتی شود در ماه های تابستان تولید ویتامین D را تحریک می کند. مکمل ویتامین D ممکن است در آب و هوای معتدل ضروری باشد.

اسیدهای چرب امگا ۳.

نشان داده شده است که اسیدهای چرب امگا ۳ دارای اثرات ضد التهابی هستند. توصیه می شود افراد ۲ تا ۳ وعده ماهی در هفته یا مکمل های روغن ماهی امگا ۳ مصرف کنند. [Omega-3s from plant sources may not have the same benefits.] دیابتی ها این اسیدهای چرب را مفید یافته اند، اما با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود آیا روغن ماهی برای شما مناسب است یا خیر.

مصرف متوسط ​​قهوه

برخی از ترکیبات موجود در قهوه ممکن است به کاهش التهاب کمک کند، که نشان می دهد مصرف متوسط ​​قهوه ممکن است به دیابت کمک کند.

تخم مرغ هایپرایمن

ایمونولوژیست ها نشان داده اند که مصرف چندین وعده تخم مرغ در روز یک راه طبیعی برای کمک به بدن برای بازیابی هموستاز ایمنی خود است.

تغییر سبک زندگی، به جای دارو، بهترین راه برای ایجاد تعادل مجدد سیستم ایمنی، بهبود هموستاز ایمنی و کنترل قند خون است.

https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر