دیوار بزرگ گرگون بنای تاریخی دیوار بزرگ گرگون دیوار نظامی در گلستان


در طول مسیر این دیوار ۳۶ قلعه مختلف و سه برج نگهبانی وجود دارد. بنابراین می توان این دیوار بزرگ را که قدمت آن به دوران ساسانیان برمی گردد، یکی از بزرگترین دژهای نظامی ایران به شمار آورد.

دیوار بزرگ گورگون

تاریخ ایران غنی و پر فراز و نشیب است. در دوران شکوفایی ایران، گورگون دیواری عظیم داشت که از نظر طول و استقامت با دیوار چین رقابت می کرد. این دیوار از سواحل شرقی دریای خزر در منطقه گامیشان آغاز می شود و تا کوه های گلیداگ در شمال شرقی کلاله ادامه می یابد. دیوار بزرگ گورگون با نام های مختلفی مانند سد فیروزه، سد سکوندر، سد انوشیروان، غزل آلان یا مارسروخ و غیره شناخته می شود. با مجله دلتا بودن با

دیوار بزرگ گورگون کجاست؟

متاسفانه این روزها قسمت های زیادی از دیوار گورگون تخریب شده است. بنابراین برای بازدید از دیوار بزرگ گرگون و قسمت های باقی مانده آن باید به منطقه پیشکمر در شمال شرقی کله، شمال شرقی گنبد کاووس به سمت کله و مروه تپه رسید. بخش هایی از بقایای آن در روستای تمارگره کوژی وجود دارد.

بناهای تاریخی

قسمت های مختلف

اگر قصد بازدید از گنبد کاووس را دارید، باید بدانید که قسمت های مختلفی از این دیوار وجود دارد. در ادامه شما را با قسمت های مختلف این دیوار آشنا می کنیم.

گودال

خندق ها در گذشته یک سیستم دفاعی عالی بودند. در واقع خندق سوراخ بزرگی است که اطراف قلعه و جلوی دیوارها کنده شده و با آب یا چوب های تیز پر می شود. کشفیات اخیر نشان می دهد که در کنار این دیوار خندقی بزرگ وجود داشته است.

سیستم تامین آب

حدود ۵۰ کیلومتر کانال آبرسانی در اطراف مرز کاوش شده است. این دیوار بسیار نزدیک به رودخانه گرگون واقع شده است.

کوره های آجرپزی

در قسمت جنوبی دیوار و نزدیک گودال کوره های آجرپزی را می بینید. این کوره ها ظاهری بسیار ساده و ابتدایی دارند و عمقی بیش از ۲ متر دارند.

قلعه های اطراف دیوار بزرگ گورگون

در پشت دیوار دفاعی گورگون، ۳۶ قلعه با وسعت بین ۵ تا ۲۰ هکتار کشف شده است. تعداد این قلعه ها ممکن است بیش از ۳۶ باشد. اما در حال حاضر تنها ۳۶ مورد از آنها پیدا شده است. این قلعه ها به همراه خندق ها و برج های نگهبانی، سیستم دفاعی منطقه را تکمیل کردند.

دیوار نظامی

بهترین زمان برای بازدید از دیوار گورگون

گنبد کاووس هوای خوبی دارد. با این حال، در زمستان، هوای سرد می تواند کمی سرکوبگر باشد. همچنین تابستان گرمی در این منطقه در انتظار شماست. در تابستان رطوبت هوا نیز افزایش می یابد و تنفس سخت می شود. بنابراین می توان گفت که اوایل بهار و اوایل پاییز بهترین زمان برای بازدید از دیوار بزرگ گورگون خواهد بود.

مکان های توریستی نزدیک دیوار

پس از بازدید از دیوار بد نیست از گنبد قابوس، حرم خالد نبی و تالاب آلماگل دیدن کنید. همه آنها در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند.

تاریخ ایران همیشه همه ما را شگفت زده می کند. پس حتما از این دیوار دیدن کنید و از حس غرور ایرانی در خود لذت ببرید. برای دیدن مکان های دیدنی ایران، بهترین شهرهای ایران را بخوانید.

دیوار بزرگ گورگون

پروپوزال مطالعه: برای مشاهده اطلاعات بیشتر در مورد گردشگری، ورود زنان به این جزیره مرموز ممنوع است! خواندن به

برنامه را دانلود کنید