راهنمای خرید لبنیات | بخش دوم


راهنمای خرید لبنیات

این مقاله توسط دکتر اصفهان ، متخصص تغذیه نوشته شده است. برگرفته از سایت رضا آتمینانی در ادامه قسمت قبل (راهنمای خرید لبنیات | قسمت 1) ما هزینه محصولات لبنی را پرداخت می کنیم تا تا انتها با ما بمانند.

جدول ارزش غذایی:

وجود جدول ارزش غذایی بر روی برچسب بسته بندی مطابق قوانین کشور ما اختیاری است. با این حال ، تولید کنندگان وارد این جدول می شوند و اطلاعات بیشتری را در اختیار مصرف کننده قرار می دهند. نکته قابل توجه مفید بودن این جدول است. متأسفانه ، معلوم می شود که تولید کنندگان عوامل نامربوطی را در این جدول قرار می دهند که هیچ فایده ای برای شما ندارند. به عنوان مثال ، درصد ماده خشک یک عامل تغذیه ای نیست ، اما استانداردهای مواد غذایی میزان ماده خشک یا رطوبت را به عنوان یک عامل کیفی برای جلوگیری از هرگونه تقلب تعیین می کنند و تولیدکنندگان نمی توانند محصولاتی با درصد ماده خشک کمتر از استاندارد تولید کنند. و قرار دادن آن در این جدول کار نخواهد کرد. همچنین ، برخی از تولیدکنندگان مقدار نمک را به جای سدیم که باید تنظیم شود ، ذکر می کنند. گاهی جدول به زبان انگلیسی قرار می گیرد و ممکن است برای همه در دسترس نباشد. در هر صورت ، افزودن نمودار ارزش غذایی می تواند راهنمای شما در انتخاب محصول با ارزش غذایی مناسب باشد.

بسته بندی:

بسته بندی نقش مهمی در جذب مشتری و بازاریاب دارد. بسته بندی باید محصول غذایی را در برابر عوامل خارجی محافظت کرده و از ورود رطوبت ، گاز و عوامل خارجی جلوگیری کند. اطلاعات روی بسته بندی مهم و گاهی حیاتی است. تاریخ تولید و انقضا ، شرایط نگهداری و گاهی توصیه های مصرف روی بسته بندی از نکات مهمی است که مصرف کننده باید به آن توجه کند گاهی اوقات سازنده جدول ارزش غذایی را اضافه می کند که راهنمای مصرف کننده در کنترل رژیم غذایی است. شکل بسته بندی و سهولت استفاده از عوامل مهم هنگام خرید محصول است. هنگام خرید محصول ، مطمئن شوید که اندازه بسته بندی و حجم یا وزن محصول با نیاز شما مطابقت دارد زیرا محصولات لبنی دارای تاریخ انقضا محدود هستند و ممکن است قبل از مصرف منقضی شوند.

راهنمای خرید محصولات لبنی |  متخصص تغذیه اصفهان

کیفیت:

کیفیت میزان برآورده شدن الزامات با توجه به ویژگی های خاص محصول است. الزامات و مقررات مشتری الزامات را تعیین می کند. به همین دلیل ، محصول غذایی باید دارای ویژگی ها و ویژگی هایی باشد که یک محصول باید داشته باشد. کلیه محصولات تولیدی باید با استاندارد ملی ایران مطابقت داشته باشد. این امر توسط موسسه استاندارد و وزارت بهداشت نظارت می شود. محصولات لبنی موجود در بازار پاستوریزه یا استریل می شوند. این محصولات به طور کلی حاوی باکتری های بیماری زای خطرناک نیستند. با این حال ، عملکرد صحیح تجهیزات کارخانه ، بسته بندی ، ذخیره سازی ، حمل و تحویل آن به مشتری بر کیفیت شیمیایی و میکروبی آن تأثیر می گذارد.

محصولاتی که در معرض نور مستقیم خورشید قرار می گیرند ، ویتامین ها و مواد مغذی خود را از دست می دهند و روغن آنها خراب می شود. بسته بندی محصول باید سالم و عاری از هرگونه پارگی یا آسیب باشد. دمای یخچال در مراکز عرضه باید مطابق توصیه سازنده باشد. می توانید صحت این مورد را روی صفحه یخچال که دما را نشان می دهد ، بررسی کنید. برخی از کارخانه ها از عبارت HACCP بر روی بسته بندی استفاده می کنند. این عبارت به معنای تضمین سلامت و ایمنی غذا ، از مواد اولیه یا مزرعه و دام تا سفره است. برخی از کارخانه های ایران این گواهینامه را برای برخی از این مراحل دریافت کرده اند ، بنابراین سلامت محصول فقط در برخی مراحل مانند مواد اولیه یا خط تولید تضمین می شود.

به همین دلیل ، ارائه اطلاعات لازم با توضیحات بیشتر به مصرف کننده و جلوگیری از گمراهی مصرف کننده مفید است.


دکتر. رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی با روشهای اساسی تغذیه ، میزان و نوع غذا خوردن می تواند نقش مهمی در تأمین سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

دکتر تغذیه و رژیم درمانی اصفهان دکتر برای مشاهده صفحه اینستاگرام رضا اطمینانانی کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

آلرژی غذایی

غذاهای مفید و مضر برای حساسیت غذایی

مصرف هندوانه و چاقی

مصرف زیاد گوشت قرمز ممنوع است

استراتژی های کنترل گرسنگیدیدگاهتان را بنویسید