زلزله ۳.۶ در فشم و ۲ زلزله ۲.۷ در فیروزکوه استان تهران و یک زلزله ۳.۳ در خراسان رضوی به ثبت رسیده است.


علاوه بر زمین لرزه های مستمر استان هرمزگان در هفته گذشته، زمین لرزه هایی به بزرگی ۳.۳ در سرجنگل استان سیستان و بلوچستان، زمین لرزه هایی به بزرگی ۳.۳ در نصرآباد استان خراسان رضوی و ۳.۳ ریشتر در استان فشم تهران احساس شد. . ۲ و ۳۶ ریشتر. زمین لرزه ای به بزرگی ۲.۷ ریشتر در فیروزکوه استان تهران به ثبت رسید.

به گزارش ایسنا، از جمله شاخص ترین رخدادهای لرزه ای هفته گذشته، ادامه زمین لرزه ها در استان هرمزگان بود و بر اساس اعلام موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، از ۱۳ خرداد تا ۳۱ تیرماه سال جاری شاهد وقوع چندین زمین لرزه بودیم. «بندر چارک»، «پارسایان» و «بندر خمر» در ۳ منطقه. در این مدت ۲۱۴ زمین لرزه در این مناطق به ثبت رسیده که ۶ زلزله به بزرگی ۵ ریشتر و بیشتر شامل زمین لرزه های ۵.۳ و ۵.۶ ریشتری اطراف بندر چارک، زلزله ۵.۲ ریشتری حوالی پارسیان و ۳ زلزله ۶.۱ ریشتری انجام شده است. ، ۶.۱ و ۵.۷ در مجاورت بندر خمر.

دکتر محمدرضا حاتمی، رئیس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران در گفت وگو با ایسنا. وی با تشریح زمین لرزه های استان هرمزگان و گسل های مسبب این رخدادهای لرزه ای بیان کرد: زاگرس یکی از جوان ترین و پیچیده ترین مناطق برخورد قاره ای زمین است که در اثر برخورد صفحه عربستان و قاره ایجاد شده است. شبه قاره ایران مرکزی. دماغه هرمزگان جایی است که شاهد محدودیت های رفتار زمین ساختی و زمین لرزه های زمین ساختی هستیم.

وی ادامه داد: زمین ساخت کنونی ایران حاصل همگرایی شمال به جنوب بین صفحات عربی در جنوب غربی و ایران در شمال شرق به میزان حدود ۲۲ میلی متر در سال و فرورانش خلیج فارس است. این برخورد .

حاتمی افزود: هرمزگان از نظر لرزه خیزی در دو استان مکران در شرق استان و زاگرس در غرب این استان قرار دارد و در نتیجه این استان در شرق در معرض دو نوع متفاوت قرار دارد. رفتار زلزله در غرب استان از نظر لرزه ای هرمز مرز آن محسوب می شود. در آنجا پهنه گسلی میناب قرار دارد. نزدیک‌ترین گسل‌ها به کانون زمین‌لرزه‌های بندر چارک، پارسیان و بندر قمر، شاخه‌های جنوبی گسل عمیق زاگرس (ZFF) و گسل فورلند کوه زاگرس (MFF) هستند.

همچنین ساعت ۲۰:۲۶ روز دوشنبه ۸ تیرماه زلزله ای به بزرگی ۳.۶ ریشتر در فشم استان تهران در ۱۰ کیلومتری شمشک، ۱۳ کیلومتری فشم و ۲۵ کیلومتری لواسان استان تهران رخ داد. به گفته دکتر علی بیت اللهی از اعضای هیات علمی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، کانون این زمین لرزه در گسل طالقان در ۲۵ کیلومتری مرز شمالی تهران قرار دارد. به احتمال زیاد شیب این قسمت از گسل طالقان علت وقوع زلزله بوده است.۶ فشم استان تهران است.

وی افزود: از سال ۱۳۸۵ تا وقوع زلزله ۳.۶ فشم در استان تهران (مدت ۱۶ سال)، ۶۹۳ زمین لرزه به بزرگی ۲.۵ و بالاتر در حوالی مرکز زمین لرزه به ثبت رسیده است. از این تعداد ۲ زمین لرزه ۵ و ۱۷ زلزله ۴ تا ۵ ریشتر و بقیه زیر ۴ بوده است.

گزارش زلزله های هفته گذشته به شرح زیر است:

شنبه ۱۸ جولای

زلزله ۲.۵ ریشتری استان گلباف، زلزله ۲.۸ ریشتری دو گنبد در استان کهگیلویه و بویراحمد و زلزله ۲.۹ و ۲.۸ ریشتری بندر خمر در استان هرمزگان را لرزاند.

یکشنبه ۱۹ جولای

پس از وقوع زمین لرزه ۲.۷ ریشتری در بندر خمر استان هرمزگان، زمین لرزه دیگری به بزرگی ۳.۴ ریشتر در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و کانون آن در ۳۷ کیلومتری بندر خمر و ۳۹ کیلومتری کنگ و ۴۶ کیلومتری بندر لنگه ثبت شد. . .

زمین لرزه ای به بزرگی ۲.۵ ریشتر در کردکوی استان گلستان، ۲.۶ در پیرانشهر در استان آذربایجان غربی و ۲.۷ در فیروز آباد استان فارس به ثبت رسید.

دوشنبه ۲۰ تیر

زلزله های ۲.۷ و ۲.۸ ریشتری در روستای استان فارس و زمین لرزه های ۲.۹ ریشتری در جزیره تناب بزرگ استان هرمزگان به ثبت رسیده است.

این زمین لرزه به بزرگی ۳.۶ ریشتر در عمق ۱۵ کیلومتری فشم استان تهران و کانون آن در ۱۳ کیلومتری فشم، ۲۵ کیلومتری لواسان در استان تهران و ۲۶ کیلومتری بلده در استان مازندران بوده است. . .

زمین لرزه ای به بزرگی ۴.۴ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری بندر چارک در استان هرمزگان رخ داد و کانون آن در ۲۰ کیلومتری بندر چارک، ۴۲ کیلومتری و ۴۸ کیلومتری جزیره کیش گزارش شده است. بندر دو لانگ این استان. دو زمین لرزه ۳.۹ در عمق ۱۰ کیلومتری از دیگر رخدادهای لرزه ای منطقه است.

سه شنبه ۲۱ تیر

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر در عمق ۹ کیلومتری رویدر استان هرمزگان رخ داد و کانون آن در ۱۰ کیلومتری رویدر، ۵۶ کیلومتری فین استان هرمزگان و ۳۹ کیلومتری درز بود. استان فارس.

زمین لرزه ای به بزرگی ۲.۹ ریشتر بندر چارک در استان هرمزگان و زلزله ۲.۷ ریشتری خانه زنیان در استان فارس را لرزاند.

چهارشنبه ۲۲ تیر

دو زمین لرزه ۲.۷ در فیروز کوه استان تهران به ثبت رسید.

زلزله ۲.۶ ریشتری زاهدشهر استان فارس، زلزله ۲.۵ ریشتری در بهمن میر استان مازندران و زلزله ۲.۵ و ۲.۷ ریشتری مهران استان ایلام را لرزاند.

استان کنگ هرمزگان در عمق ۱۰ کیلومتری زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۸ ریشتر و کانون آن در ۳۳ کیلومتری کنگ، ۳۹ کیلومتری بندر لانگ و ۴۵ کیلومتری بندر خمر این استان را لرزاند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۳ ریشتر در عمق ۱۷ کیلومتری زمین در بندرخمیر استان هرمزگان به وقوع پیوست.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۳ ریشتر در نصرآباد استان خراسان رضوی در عمق ۸ کیلومتری زمین و کانون آن در ۲۵ کیلومتری نصرآباد، ۳۶ کیلومتری سفید سنگ و ۴۲ کیلومتری تربت جام این استان رخ داد.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۱ ریشتر در فاریاب استان کرمان به ثبت رسیده و عمق این زمین لرزه در ۲۳ کیلومتری زمین و کانون آن در ۲۸ کیلومتری فاریاب، ۵۵ کیلومتری بلوک استان کرمان و ۴۰ کیلومتری از اینجا گزارش شده است. سرگج، هرمزگان. دولت

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۳ ریشتر در سرجنگل استان سیستان و بلوچستان در عمق ۲۰ کیلومتری زمین و کانون آن در ۳۸ کیلومتری سرجنگل، ۷۹ کیلومتری مسجد حضرت ابوالفضل و ۸۷ کیلومتری نوک آباد این استان ثبت شده است.

پنجشنبه ۲۳ جولای

زلزله ۲.۵ ریشتری سنگان در استان خراسان رضوی، زمین لرزه ۲.۵ ریشتری لالی در استان خوزستان، زلزله ۲.۸ ریشتری مسجد سلیمان در استان خوزستان و زلزله ۲.۹ ریشتری و فراسن را لرزاند. زمین لرزه ای به بزرگی ۲.۸ ریشتر در حصارگر شمالی به وقوع پیوست. وضعیت دریافت

بندر چارک زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۴ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری و ۳.۳ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین را تجربه کرد.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۹ ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری فین استان هرمزگان رخ داد و کانون آن در ۹ کیلومتری فین، ۵۳ کیلومتری رویدر و ۵۳ کیلومتری بندرعباس این استان گزارش شده است.

جمعه ۲۴ جولای

زلزله ۲.۵ ریشتری بهاباد در استان یزد و زلزله ۲.۸ ریشتری شهداد استان کرمان را لرزاند.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۲ ریشتر در عمق ۱۶ کیلومتری زمین در بندر خمر استان هرمزگان به ثبت رسید.

زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۸ ریشتر در عمق ۸ کیلومتری هرمزگان استان کنگ و زلزله ۲.۹ ریشتری در عمق ۱۰ کیلومتری بندر چارک هرمزگان را لرزاند.

انتهای پیام/