زندگی نامه جعفر پسر امام هادی (جعفر کذاب) – اوکان


زندگی نامه جعفر پسر امام هادی بیوگرافی جعفر کذاب بیوگرافی جعفر کذاب

زندگی نامه جعفر فرزند امام هادی (جعفر کذاب)

آشنایی با جعفر پسر امام هادی (جعفر کذاب):

جعفر فرزند امام هادی (ع) و برادر امام حسن عسکری (علیه السلام) است. او به جعفر کذاب (دروغگو) معروف است زیرا پس از شهادت امام حسن عسکری (ع) ادعای امامت کرد.

خلاصه ای از سیره جعفر بن امام هادی (ع):

نام: جعفر بن الامام الهادی، جعفر فرزند امام هادی (ع)، از مدعیان امامت.

نام خانوادگی: اباعبدالله

معروف به جعفر کذاب

قبیله: بنی هاشم

خویشاوندان مشهور: امام هادی (علیه السلام) (پدر)، امام عسکری (علیه السلام) (برادر)

تولد: ۲۲۶/۸۴۱

محل تولد: مدینه

محل اقامت: مدینه، سامرا

وفات/شهادت: ۲۷۱/۸۸۴

محل دفن: سمره حرم عسکرین

عصر: سلسله عباسیان

فعالیت ها: انکار ولادت امام زمان (عج) و ادعای امامت بعد از شهادت امام عسکری (ع).

رتبه: فرقه جعفریه

زندگینامه جعفر فرزند امام هادی (ع):

جعفر بن علی بن محمد (۲۲۶/۸۴۱–۲۷۱/۸۸۴) (عربی: جعفر بن علی بن محمد) معروف به جعفر الکذاب جعفر باطل فرزند امام هادی (ع) بود. ). و برادر امام حسن عسکری علیه السلام بود. جعفر پس از شهادت شاگردش، مدعی امامت شد و مدتی گروهی از شیعیان را به خود جذب کرد. پیروانش معتقد بودند که امام حسن عسکری (علیه السلام) فرزندی از خود باقی نگذاشته است. پس برادرش بعد از شهادت جای او را می گیرد. بر اساس برخی روایات، جعفر در اصل خود را جانشین پدرش امام هادی (علیه السلام) می دانست و قبل از شهادت برادرش امام عسکری (علیه السلام) مدعی امامت شد. پیروانش او را «جفریه» می نامند.

نام خانوادگی، نام خانوادگی و نام خانوادگی:

جعفر فرزند امام هادی (علیه السلام) در سال ۲۲۶/۸۴۱ به دنیا آمد. نام خانوادگی او اباعبدالله بود. جعفر به دلیل ادعای دروغین امامت پس از شهادت برادرش و طرد فرزند برای امام عسکری (ع) به «کداب» ملقب شد. شاگردان و فرزندانش او را «زکی» می نامیدند. پس از چند نسل تعداد فرزندان او به ۱۲۰ نفر رسید و از این رو «ابو کرین» (پدر بسیار فرزندان) لقب دوم او شد. جعفر در سال ۸۸۴/۲۷۱ درگذشت و در سامرا به خاک سپرده شد.

مشخصات جعفر (جعفر کذاب) فرزند امام هادی:

• جعفر به عنوان یک جنایتکار و جنایتکار ظاهر شد که جاه طلبی های دنیوی داشت. در روایتی از امام سجاد علیه السلام نقل شده است که پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله درباره جعفر و اعمال او پیشگویی کرده است. همچنین امام هادی (ع) از ولادت آن حضرت خوشحال نشد و فرمود که او بسیاری از مردم را گمراه خواهد کرد.

• روایت شده است که امام عسکری علیه السلام از جعفر جدا شد و از بودن با او اجتناب کرد.

• در داستان فارس بن حاتم، جعفر طرفدار فارس شد که امام هادی (علیه السلام) فارس را لعن کرد و از آن جدا شد.

• همچنین او را به شراب خواری متهم کردند تا جایی که به او لقب «ذوکُّ الخمر» (ظرف شراب و مشک) دادند.

• برخی احتمال داده اند که این ادعای خاص توسط دشمنان جعفر یعنی شیعیان ائمه دوازدهم تبلیغ شده است. چنان که پیروان جعفر، امام عسکری(ع) و یارانش را به طعنه و اعمال ناشایست مرتبط می کردند.

• در روایتی از امام مهدی رحمه الله نقل شده است که امام در نامه ای شیعه درباره جعفر بن علی، او را فردی معرفی کرده که نمی تواند حلال را از حرام جدا کند. علم دینی) و نیز نشانه ای است بر عدم اطاعت او از دستورات الهی. در همین روایت جعفر برای به دست آوردن قدرت جادویی چهل روز نمازهای واجب را ترک کرد.

• همچنین در یک توقیع (نامه امام مهدی (عج)) جعفر به برادران حضرت یوسف (ع) تشبیه شده است. برخی این شباهت را این گونه توضیح داده اند که جعفر نیز مانند برادران یوسف از خطای خود توبه کرد و از این رو به او لقب «تواب» دادند. اما با اشاره به نامه مذکور، به نظر می رسد که امام فقط می خواهد بگوید که چنین تخلفاتی در میان برخی از فرزندان پیامبران الهی یا جانشینان آنها سابقه تاریخی دارد.

زندگی نامه جعفر پسر امام هادی، ویژگی های جعفر پسر امام هادی (جعفر کذاب)، رابطه شیعه با جعفر کذاب

زندگی نامه جعفر پسر امام هادی

ادعای امامت:

می گویند جعفر برای امامت تلاش کرد. پس از شهادت امام حسن عسکری علیه السلام در حالی که مادر امام عسکری علیه السلام در قید حیات بودند، مدعی شد که او تنها وارث اموال آن حضرت است. در تفتیش منزل امام عسکری علیه السلام، در جستجوی فرزندش، کنیزی با کمک وی دستگیر و مدتی تحت نظر شدید قرار گرفت. علاوه بر این، جعفر پذیرفت سالیانه بیست هزار دینار رشوه به یکی از مقامات عباسی برای تأیید ادعای امامت خود بپردازد.

جعفر بعد از شهادت امام عسکری علیه السلام می خواست برای میت دعا کند (که نشانه جانشینی او بود) اما حضرت مهدی (عج) کودکی خردسال بود. در این هنگام او را کنار زد و خودش نماز خواند.

نسبت شیعه و جعفر:

طبق روایات رد فاطیه، شیعه به امامت دو برادر جز امام حسن (علیه السلام) و امام حسین (ع) اعتقاد ندارد. علاوه بر این، جامعه شیعه به دلیل اعمال ناشایست جعفر نسبت به او نگاه منفی داشت. لذا او را شایسته امامت نمی دانستند. پس از شهادت امام عسکری (علیه السلام) و آغاز امامت جعفر، شیعیان او را به طرق مختلف آزمایش کردند و سلب صلاحیت او را تأیید کردند.

فرقه جعفریه:

از نظر تاریخی پیروان جعفر بن علی به جعفریه معروف هستند. آنها در مورد ماهیت جانشینی او اختلاف نظر داشتند. برخی او را جانشین بلافصل امام علی (ع) می دانستند. محمد الهادی (ع) (پدر جعفر)، برخی معتقدند جعفر جانشین برادرش سید محمد شد که در حالی که پدرش زنده بود از دنیا رفت. و برخی او را وارث امام حسن عسکری علیه السلام برادر جعفر می دانند. جعفر نیز بر سر نحوه انتقال امامت در میان پیروان خود اختلافاتی داشت که منجر به اختلافات بعدی شد. همچنین فاطیه – که با امامت دو برادر مشکلی نداشت – از جعفر پیروی کرد و ابن بابیه جعفر را رهبر موج دوم فاتعیه می خواند.

فرزندان جعفر پسر امام هادی (علیه السلام):

فرزندان جعفر به دلیل ارتباط با امام رضا (ع) به عنوان جد بزرگوارشان به بنی الرضا (از سلسله رضا) یا رضویون شهرت دارند. در میان شیعیان دوازدهم به طحانیه برگرفته از علی الطحان، رهبر پیروان جعفر در کوفه، معروف بودند. وقتی جعفر درگذشت، عده ای از پیروانش از پسرش ابوالحسن علی، رئیس نقیب السادات بغداد پیروی کردند. برخی معتقد بودند که امامت بین پسر و دخترش فاطمه (علیها السلام) مشترک بوده و پس از آنان به بقیه فرزندانش رسیده است.

معلوم نیست پیروان جعفر چه مدت به عنوان یک فرقه مستقل در جامعه بزرگتر شیعه باقی ماندند. شیخ مفید و شیخ طوسی اظهار داشتند که در هنگام نگارش کتابهای خود هیچ یک از نوادگان زنده جعفر را که در فرقه او باقی مانده باشد، پیدا نکردند. سعد بن عبدالله اشعری در رد عقاید این فرقه کتابی به نام کتاب الدیه فی الارض العلاء محمدیه و الجفریه نوشت.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت