زنگ خطر گرد و غبار در گلستان به صدا درآمد / سرنوشت خوزستان در انتظار گلستان استایسنا/ گلستان مدیرکل هواشناسی استان گلستان گفت: گلستان در آینده با چالش بزرگ گرد و غبار مواجه خواهد شد.

نوربخش داداشی در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به نوسانات جوی دمای هوا افزایش یافته و این افزایش دما در استان گلستان خاص شده است به طوری که سال گذشته استان ۴۰ درجه ثبت شد و گرمای هوا بیشتر شد. روزها در طبقه بالا.”

وی با بیان اینکه در دو روز گذشته از سال جاری دمای هوای استان گلستان به بالای ۴۵ درجه رسیده است، گفت: یکی از دلایل این تغییر اقلیم و افزایش دما است. گلستان یکی دیگر از نشانه های تغییر اقلیم است که بارندگی را کاهش داده است.

گلستان با خشکسالی شدید مواجه است

مدیرکل هواشناسی استان گلستان گفت: تاکنون ۳۹۸ میلی متر بارندگی در گلستان ثبت شده که نسبت به بلندمدت حدود ۳۰ میلی متر کاهش داشته است. رطوبت خاک در گلستان باعث کاهش انتقال گرد و غبار و رشد آن در گلستان شده است، به طوری که در ۲۶ خرداد ماه رطوبت خاک در گنبدکاواس به زیر ۹ درصد و در سایر شهرهای استان به زیر ۱۵ درصد رسید که عدد جالبی نیست.

داداشی با بیان اینکه اردیبهشت امسال را می توان ماه بی سابقه ای نامید و ۱۳ تا ۱۶ روز از این ماه در گلستان بارندگی کرد، تاکید کرد: انجام نشد. اما در ماه های باقیمانده از آغاز سال زراعی (اول مهر ۱۴۰۰ تا ۳۱ شهریور ۱۴۰۱) این استان در بیشتر ماه با خشکسالی شدید دست و پنجه نرم می کند.

وی با تاکید بر اینکه به طور کلی تمامی مناطق استان گلستان با خشکسالی شدید مواجه است، یادآور شد: گلستان از جمله استان هایی است که آثار تغییرات اقلیمی و نوسانات در آن بیشتر به چشم می خورد و این موضوع با چالش بزرگی به نام طغیان مواجه است. باید با گرد و غبار روبرو شود

مدیرکل هواشناسی استان گلستان با اشاره به اینکه در آینده بهترین وضعیت گرد و غبار در استان گلستان نمی تواند کمتر از خوزستان باشد، خاطرنشان کرد: در حال حاضر زنگ خطر گرد و غبار در استان گلستان به صدا درآمده است.

داداشی کمبود رطوبت، افزایش ساعات تابش آفتاب، وزش باد و ترکیب خاک خشک را از دلایل افزایش گرد و غبار در گلستان به غیر از استان گلستان به ویژه مناطق ساحلی آن عنوان کرد. منابع رشد گرد و غبار منابع خارجی هم کویر کاراکوم و هم کویر مرکزی ایران به این پدیده سرعت می بخشد و در نتیجه هر سال بر تعداد روزهای گرد و غبار در گلستان افزوده می شود.

انتهای پیام/

می جوشد