سرطان سینه در خواب شبانه ایجاد می شود


تحقیقات جدید مؤسسه فناوری فدرال در زوریخ نشان می دهد که سرطان سینه در طول شب بیشتر ایجاد می شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، تحقیقات جدید نشان می‌دهد که سلول‌های سرطان سینه عمدتاً در شب و در هنگام خواب پخش می‌شوند و به سایر قسمت‌های بدن گسترش می‌یابند. بنابراین، این روند در طول روز آنقدر که قبلا تصور می شد مداوم نیست.

محققان هشدار می دهند که این یافته ها لزوما به این معنا نیست که بیماران سرطانی برای جلوگیری از گسترش سرطان باید از خوابیدن خودداری کنند. تحقیقات قبلی نشان داده است که اختلالات خواب می تواند پیشرفت سرطان سینه را مختل کند، اما تحقیقات جدید نشان می دهد که در نظر گرفتن بهترین زمان از روز برای درمان سرطان می تواند درمان را موثرتر کند.

نیکولا استو، محقق و عضو تیم در موسسه فدرال فناوری (ETH زوریخ) گفت: “بیشتر درمان های سرطان برای هدف قرار دادن سلول های تومور در یک زمان خاص طراحی نشده اند.” درمان های ارائه شده بر اساس این ایده کلی است که تومور وجود دارد و باید همیشه امتحان شود. ما اکنون بهتر از همیشه می دانیم که در زمان های مختلف چه اتفاقی می افتد و درمان باید بهبود یابد.

اوستو و همکارانش قبلاً مطالعه دیگری در مورد سرطان سینه متاستاتیک انجام داده بودند که در آن روندی ناگهانی کشف کردند. این مطالعه نشان داد که سلول‌های تومور در گردش شرکت‌کنندگان (CTCs)، یا سلول‌های تومور مهاجم، یک شبه پخش می‌شوند.

سرطان سینه در خواب شبانه ایجاد می شود

محققان تصمیم گرفتند تحقیقات بیشتری بر روی ۳۰ زن مبتلا به سرطان سینه، از جمله ۹ زن مبتلا به سرطان متاستاتیک که تحت درمان نبودند، انجام دهند. دانشمندان در ساعت ۱۰ صبح و ۴ بعد از ظهر نمونه خون گرفتند.

تجزیه و تحلیل آنها نشان داد که ۷۸ درصد از تمام سلول های تومور منتقل شده در نمونه ها در طول شب پیدا شد. زمانی بود که زن ها خواب بودند.

سپس محققان همان خون را روی موش هایی که توسط چهار نوع مختلف سرطان سینه القا شده بود، آزمایش کردند. آنها دریافتند که بین ۸۷ تا ۹۹ درصد از سلول های تومور، بسته به نوع سرطان، از نمونه های گرفته شده در طول خواب حیوانات به دست آمده است. علاوه بر این، سلول های توموری به دست آمده از موش های تنبل حاوی تعداد زیادی موش بیدار بود. این بدان معناست که احتمال تشکیل تومور جدید بیشتر است.

استو گفت: «در حالی که این نتایج در ابتدا شگفت‌انگیز بود، تحقیقات ما در واقع منطقی است. سیستم ایمنی بدن به شدت تحت تاثیر چرخه خواب و بیداری بدن قرار می گیرد که به آن ریتم شبانه روزی می گویند. با این حال، به طور کلی تصور می شد که تومورهای سرطانی از این ریتم شبانه روزی پیروی نمی کنند.

اکتشافات جدید این تصور غلط را اصلاح می کند، اما در عین حال به بسیاری از سوالات پاسخ نمی دهد. استو افزود: “ریتم خاصی وجود دارد که در هنگام خواب به اوج خود می رسد.” با این حال، ما نمی دانیم چه زمانی خواب درگیر است و آیا خواب کم یا زیاد کمک می کند.

این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.

انتهای پیام/

زخم ها