سرنگ انسولین چیست؟ انواع سرنگ انسولین چیست؟


سرنگ های انسولین کوچکتر از سرنگ های معمولی هستند و برای تزریق زیر جلدی استفاده می شوند. سرنگ های انسولین به دلیل خواصی که دارند برای تزریق بسیار مناسب هستند و به راحتی می توان از آنها برای تزریق استفاده کرد. از آنجایی که بیماران دیابتی گاهی نیاز به تزریق انسولین به خود دارند، طراحی این سرنگ ها به گونه ای است که سر سوزن آنها کوچک بوده و به راحتی قابل تزریق است.

انواع سرنگ انسولین

انواع سرنگ انسولین

ویژگی های کلیدی سرنگ های انسولین

سرنگ های انسولین در سه سایز ۳۰ واحدی یا ۰.۳ سی سی، ۵۰ واحدی یا ۰.۵ سی سی و ۱۰۰ واحدی یا ۱ سی سی ساخته می شوند. سر سوزن قسمت بالایی سرنگ انسولین است. این سر سوزن سوزن های بسیار نازکی دارد که ندارد. وقتی وارد بدن می شود باعث آسیب یا درد می شود.

انواع سرنگ انسولین

سرنگ های انسولین دارای سرهای مجزا و یکپارچه هستند که در زیر توضیح داده شده است:

سرنگ انسولین سر جداگانه:

سر سرنگ های انسولین یا سوزن های این نوع سرنگ ها را می توان جدا کرد. این نوع سرنگ ها بیشتر در دامپزشکی و آزمایشگاه ها استفاده می شود. نکته این است که این سرنگ ها دقت زیادی ندارند و مقداری از مایع تزریق شده در انتهای دریچه باقی می ماند. استفاده از این نوع سرنگ فقط در مواردی که احتمال شکستگی و آلودگی وجود دارد توصیه می شود.

سرنگ انسولین یکپارچه (سر):

سرنگ انسولین یکپارچه بسیار دقیق است. تمام مایع داخل محفظه در حین تزریق از محفظه پیستون خارج می شود. استفاده از این نوع سرنگ ها برای تزریق انسولین توصیه می شود که هر فرد با توجه به بیماری خود باید روزانه مقدار مشخصی از آن را تزریق کند.

معرفی بهترین نوع سرنگ انسولین

سرنگ انسولین Lowerlac (پیچ):

سرنگ انسولین قفل پایینی (پیچ) سرنگ انسولین مورد علاقه بسیاری از پزشکان است. سرنگ انسولین Lowerlock سرنگی است که سر سوزن آن مانند پیچ ​​به بدنه وصل می شود از این رو امکان پریدن سوزن به بیرون صفر است. سرنگ انسولین قفل پایینی به پزشک این اطمینان را می دهد که نگران شکستگی نوک سوزن نیست و در صورت نیاز می تواند نوک سوزن دیگری را جایگزین کند. از این نوع سرنگ انسولین برای تجویز داروهای مزوتراپی، تزریق ژل و بوتاکس نیز استفاده می شود. قیمت این سرنگ ها نسبت به انواع دیگر تا حدودی گران است. بهترین نوع این سرنگ ها سرنگ انسولین Halma Tab Lower Lock می باشد که در مراکز مختلف درمانی، کلینیک های پوست و زیبایی و حتی دامپزشکی مورد استفاده قرار می گیرد. البته نوع دیگری از سرنگ های قفل پایین را می توان معرفی کرد که بسیار کاربردی است و آن سرنگ لعابی ۵ سی سی پایینی است که بسیار هم کاربردی است.

سر سوزن جداگانه سرنگ انسولین، لغزش پایین، زبانه حلما

سرنگ انسولین لغزش پایین Halma Tab با سر سوزن های مختلف تولید می شود و در اندازه های مختلف به فروش می رسد. بسته به مقدار انسولین تزریقی، حجم و ظرفیت این سرنگ ها ممکن است متفاوت باشد. این سرنگ ها از سه قسمت سیلندر، پیستون و سوزن تشکیل شده است. سوزن‌های سرنگ‌های انسولین کوچک و نازک هستند و معمولاً با یک لایه نازک سیلیکون پوشانده می‌شوند تا به راحتی از روی پوست عبور کرده و درد محل تزریق را کاهش دهند. سیلندر یک محفظه مدرج پلاستیکی بلند و نازک است که انسولین را نگه می دارد. سیلندرهای سرنگ انسولین با خطوطی برای اندازه گیری تعداد واحدهای انسولین طراحی شده اند. پیستون یک میله پلاستیکی بلند و نازک است که در داخل سیلندر سرنگ قرار می گیرد. وظیفه آن کشیدن یا دفع انسولین به داخل سیلندر است.

انسولین هورمونی است که توسط سلول های بتا در پانکراس تولید می شود. هنگامی که ما غذا می خوریم، انسولین در جریان خون آزاد می شود و به انتقال گلوکز از غذایی که می خوریم به سلول ها برای استفاده به عنوان انرژی کمک می کند. در افراد مبتلا به دیابت، بدن انسولین کمی تولید می کند یا اصلا انسولین تولید نمی کند. به بیمار نمی توان انسولین به شکل قرص داد، زیرا انسولین به راحتی در معده تجزیه می شود.

نتیجه…

در این مقاله سعی شده است نکاتی در مورد ویژگی های انواع سرنگ ذکر شود. همچنین تعدادی از بهترین انواع سرنگ ها را با توجه به کاربردشان ارائه کرده ایم تا بتوانید به راحتی یکی از آن ها را برای نیاز خود انتخاب کنید.