سطح وام مشکل AIB در قرارداد فروش وام مسکن به زیر 6 درصد می رسدAIB شامگاه پنجشنبه اعلام کرد که نسبت وام های غیررسمی آن پس از موافقت با فروش 400 میلیون یورو وام مسکن مشکل ساز به کنسرسیومی که شامل Ellington Financial و Mars Capital Finance Ireland در ایالات متحده است ، کاهش می یابد.

ایرلند تایمز گزارش داد که این دو شرکت که با مورگان استنلی کار می کردند ، بخشی از کنسرسیومی بودند که به عنوان پیشنهاددهندگان ترجیح انتخاب شده بودند. به گفته منابع ، مورگان استنلی در حال تأمین مالی این معامله است که به پروژه خلیج معروف است.

این بیانیه ارزش اصلی وام را ارائه نکرده است. AIB گفت که این فروش پایه سرمایه خود را افزایش می دهد ، زیرا پول ذخیره شده در مقابل وام مسکن را آزاد می کند و از تأثیر منفی که بانک باید در سالهای آینده برای وام ها کنار بگذارد ، پیروی می کند. دستورالعمل های ارائه تقویم توسط تنظیم کننده های اروپایی اعمال می شود.

AIB همچنان نسبت وام های غیررسمی (NPLs) حدود 3 درصد از کل وام ها را هدف قرار می دهد.

قبل از این توافق ، AIB NPL های خود را از 31 میلیارد یورو در سال 2013 به 3.8 میلیارد یورو یا 6.5 درصد از وام های ناخالص تا پایان ماه ژوئن کاهش داده بود. در حالی که بخش اعظم کاهش وام های غیررسمی (NPLs) طی هشت سال گذشته به دلیل بازسازی وام های بانکی و همچنین فروش سبد بدهی های غیر رهن بوده است ، AIB توجه خود را به تازگی به یک مالک معطوف کرده است. که وام اشغالگر را از کتابهای خود منتقل می کند.

AIB گفت ، Mars Capital ، شرکت نگهداری وام ، روزانه وام را پس از پایان معامله مدیریت می کند.

تامین مالی مجدد

بر اساس منابع صنعت ، شکل پیشنهاد دهندگان ترجیحی نشان می دهد که مجموعه ای که تحت عنوان Project Bay شناخته می شود ، شامل وام های معوق و وام های مسقیم ، در کوتاه مدت در بازارهای اوراق قرضه بین المللی تأمین می شود.

این سبد شامل حدود 2150 وام گیرنده غیرموظف در مقابل 2300 ملک مسکونی است ، با متوسط ​​زمان خرابی حدود نه سال. همه مشتریان پیش از شروع همه گیری کووید -19 در حالت پیش فرض بودند.

با این حال ، منابع گفتند که حدود نیمی از وام ها تحت اقدامات تحمل قرار گرفته اند ، جایی که وام گیرندگان با شرایط نرم شده برخورد می کنند. با این حال ، طبق منابع ، AIB باید به عنوان وام های غیررسمی تحت معیارهای سختگیرانه نظارتی طبقه بندی شود. حدود 88 مورد از املاک پشت وام ها مسکن خصوصی در خانه ها است.

بانک می گوید: “AIB اکنون با مشتریان آسیب دیده تماس می گیرد تا به آنها اطلاع دهد که وام آنها در حال انتقال است.”

در ماه فوریه ، بزرگترین وام دهنده وام مسکن ایالت موافقت کرد تا سبد وام مسکن را عمدتا با معوقات عمیق به گروه سرمایه گذاری آمریکایی آپولو با 40000 یورو با تخفیف بفروشد ، و Mars Capital Finance Ireland با این وام قرارداد بست. ارزش کل اولیه وام موجود در مجموعه ، معروف به Project Oak ، حدود 1 میلیارد یورو بود.

دیدگاهتان را بنویسید