سند ملی بیوتکنولوژی برای ارسال به شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال آماده شدن است / ۳ تصمیم اسفناک


دبیر علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی از نهایی شدن سند ملی بیوتکنولوژی خبر داد و گفت: این سند برای تدوین و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده می شود.

به گزارش ایسنا منصور کبگانیان در حاشیه یکصد و چهاردهمین جلسه شورای اجرای نقشه کامل علمی کشور در جمع خبرنگاران با بیان اینکه دو موضوع مهم در دستور کار کل نقشه قرار دارد، افزود: درخواست کمک به موضوع و حرکت نخبگان به ویژه در حرکت نخبگان.

وی ادامه داد: این دستگاه ها باید اقدامات لازم را برای حفظ آمار خوب و دقیق از تحرکات نخبگان انجام دهند. منظور از اشرافیت همه متخصصان، دانشمندان، اساتید دانشگاه و با استعدادهای بالاست.

کباگنیان با بیان اینکه اعداد مختلفی در زمینه خروج نخبگان بیان شده است، خاطرنشان کرد: در این جلسه مقرر شد از این ابزار در اجرای پروژه ها برای ایجاد آمارهای مهم و ملی در این زمینه و در دادگاه استفاده شود. شورای عالی انقلاب فرهنگی.

دبیر علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی اولین دستور جلسه را بیوتکنولوژی دانست و گفت: در این زمینه دکتر. دکتر گینه، دبیر ستاد توسعه بیوتکنولوژی

وی موضوع بیوتکنولوژی را یکی از اولویت های بند الف طرح جامع علمی کشور عنوان کرد و گفت: این بخش یکی از مزیت های کشور و یکی از ظرفیت های اقتصادی کشور است. از این رو ۱۰ فناوری نوظهور در این زمینه معرفی می شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه ایران در هر دو حوزه علوم زیستی و بیوتکنولوژی رتبه اول را دارد، گفت: در کمتر علم، در علم و فناوری نیز رتبه اول را داریم.

کابگنیان با تاکید بر اینکه معاونت علمی و فناوری ستاد توسعه بیوتکنولوژی چهار محور کلیدی را در دستور کار خود قرار داده است، افزود: کشاورزی، پزشکی، صنعت و محیط زیست از جمله چهار بخش عمده ای است که در این جلسه به تصویب رسید. تفاهم نامه ای با ۱۰۵ دانشگاه وزارت علوم و بهداشت از طریق تقسیم کار کشوری توسط این ستاد اجرایی امضا شد.

وی افزود: این همکاری بر اساس شناسایی توانمندی های هر دانشگاه است و در این راستا با هر دانشگاه و موسسه پژوهشی دو تا سه قرارداد منعقد شد. همچنین ۸۵۰ شرکت دانش بنیان وابسته به این دانشگاه ها هستند.

کباگنیان افزود: همچنین میزان پس انداز ارزی ۹۲.۹ میلیارد است. تولید و صادرات در این زمینه بسیار مهم است. زیرا محصولات بیوتکنولوژی در میکرون نرخ ارز بسیار بالایی دارند.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه پس از ارائه این گزارش دو مصوبه داشتیم، گفت: مصوبه اول مربوط به سند ملی توسعه بیوتکنولوژی بود.

به گفته وی، این سند حدود سه سال پیش نهایی شد اما به دلیل عدم همکاری دولت وقت، تصویب آن به تاخیر افتاد.

کباگنیان افزود: در این جلسه تاکید شد که این سند برای تدوین و تصویب در شورای عالی انقلاب فرهنگی آماده شود.

وی تصریح کرد: مصوبه ۱۰ سال پیش شورای عالی در این حوزه این بود که به ستاد ملی بیوتکنولوژی اختصاص داده شود نه این سند و به دلیل همین مصوبه اخیر ستاد توسعه بیوتکنولوژی این سند را تدوین کرد. در این سند اقدامات و راهبردهای ملی خوبی تدوین شد و انتظار داریم در این زمینه توسعه خوبی داشته باشیم.

وی مصوبه دوم این نشست را تقسیم کارکردهای ملی در این حوزه عنوان کرد و گفت: در این جلسه مقرر شد با کمیته های برنامه ریزی جامع علمی برای تقسیم کارکردهای ملی در حوزه بیوتکنولوژی در دانشگاه ها همکاری شود. . پژوهشکده ها و شرکت های دانش باید به تایید شورای عالی انقلاب فرهنگی برسد تا این تقسیم کار ملی به دانشگاه ها و پژوهشگاه ها هم کشیده شود.

المپیاد علمی دانشجویی

دبیر علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوع دوم جلسه را المپیاد علمی دانشجویی دانست و یادآور شد: بحث المپیاد علمی و نخبگان کشور یکی از حوزه های مهم کشور بوده و هست. گزارش تفصیلی از سوی رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) ارائه شد.

وی هدف این سازمان را افزایش جذابیت علوم پایه و انسانیت دانست و یادآور شد: این امر بسیار مهم است و ما در شورای عالی انقلاب فرهنگی باید مراقب باشیم که از انحراف المپیک خارج نشویم. خط اصلی آنها مشاهده شده است که گاهی اوقات دانش آموزانی که نیاز به ورود به آموزش عمومی دارند قبل از رسیدن به سن لازم از موضوعات پیچیده درسی خسته می شوند.

کباگنیان تاکید کرد: باید به این مهم توجه کنیم زیرا اینها استعدادهای بزرگ آینده کشور هستند.

وی از دیگر اهداف سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان (سمپاد) را ارتقای دانش و مهارت، ارتقای خودباوری ملی و شبکه سازی برای نخبه گرایی عنوان کرد و یادآور شد: المپیک در حوزه هایی مانند ریاضی و کامپیوتر برگزار شده است. این حوزه ها شامل علوم، فیزیک، شیمی، بیوتکنولوژی، ادبیات و نجوم و چالش ها می شود.

دبیر ستاد علم و فناوری شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: یکی از چالش ها این است که المپیاد علوم پایه دارای نخبگان بسیار ماهر است که علاقه بیشتری به علوم تجربی و پزشکی دارند و یا بالعکس. مورد بررسی قرار گرفت و مقرر شد آسیب شناسی آن در دبیرخانه نقشه جامع علمی کشور قرار گیرد.

سه جوهره از بهترین استعدادها

Cabgnian با تاکید بر اینکه در این بخش سه خلاصه داشتیم، گفت: به روز رسانی عناوین المپیک که به دانش آموزان اجازه می دهد بدون شرکت در آزمون سراسری وارد دانشگاه ها و رشته های خاص شوند. زیرا سال ها از این مصوبه می گذرد و تشکیلاتی در این عناوین نیاز است.

وی قسمت دوم این بخش را خلاصه کرد موضوعاتی را که برگزیدگان المپیاد علمی می توانند در آن درخواست دهند به روز کنید وی افزود: اینطور نباشد که در رشته مهندسی برق به عنوان نمونه برگزیده المپیاد شیمی تحصیل می کند. این هدر دادن استعداد است و استعداد شما قابل تغییر است. لذا پیشنهاد شد سرفصل های این حوزه به روز شود. این پیشنهاد مورد تایید قرار نگرفت و مقرر شد بررسی های بیشتری در این زمینه انجام شود.

کاباگنیان، خلاصه سوم نشانگر عنوان اضافه شده: پیشنهاد شد که هر آزمون ملی طلا، نقره و برنز المپیک دارای امتیازاتی برای ورود به آن بود. البته برخی ۶۰ درصد وزارت آموزش و پرورش را پیشنهاد دادند که مخالف مصوبات جدید ما بود تا آسیبی به آموزش همگانی وزارت آموزش و پرورش وارد نشود.

وی با تاکید بر اینکه هدف ما این است که دانش آموزان همه دروس را به خوبی یاد بگیرند، گفت: در نهایت پیشنهاد شد مطالعات بیشتری انجام شود و در صورت نهایی شدن، یکی از نقشه جامع علمی کشور به تصویب برسد.

وی تاکید کرد: این ماموریت ها با کمک سمپاد سانستا به کمیته علمی و آموزشی طرح جامع محول شد.

انتهای پیام/