سیستم ملی “باروری سالم” راه اندازی شدسخنگوی وزارت بهداشت از راه اندازی سامانه ملی «باروری سالم» با هدف هوشمندسازی خدمات سلامت در حوزه سلامت زنان باردار و درمان ناباروری خبر داد و افزود: «گشت بارداری» در حوزه بهداشت و درمان وجود ندارد. این مرکز کلیه خدمات بهداشتی، درمانی و مشاوره ای مربوط به درمان بارداری و ناباروری را در سطوح مختلف توسط پزشکان، ماماها و پرستاران به صورت انفرادی یا از طریق سیستم یکپارچه تولید مثل سالم ارائه می دهد.

به گزارش ایسناپدرام پاک آیین با اشاره به اجرای ماده ۵۴ قانون حمایت از خانواده و جوانان توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود: هدف این وزارتخانه حمایت از سلامت مادران باردار، ارتقای مراقبت های بهداشتی در دوران بارداری است. و تحویل ایمن و مطمئن و هوشمندتر کردن مراقبت های بهداشتی مراقبت های بهداشتی مادران یک سیستم ملی و یکپارچه را معرفی کرد. در این سامانه اطلاعات زنان باردار و نابارور و خدمات ارائه شده به مردم توسط مراکز درمانی، مراکز درمانی، آزمایشگاه ها، مراکز درمان ناباروری و مراکز تصویربرداری بخش دولتی و خصوصی ثبت و ارزیابی می شود.

سخنگوی وزارت بهداشت از ادغام این سامانه الکترونیکی با سامانه پزشکی، بیمه، سامانه «SPA» و سامانه «SIB» که پایگاه مرجع سلامت محسوب می شود و همچنین آزمایشگاه ها و مراکز تصویربرداری خبر داد. وی بیان کرد: سیستم فعلی یک سیستم بزرگ برای بهبود مراقبت و خدمات است که از یک سو بر سلامت مادر و کودک و از سوی دیگر اثربخشی درمان ناباروری را تحت تاثیر قرار می دهد.

پدرام پاک آیین با رد برخی شایعات گفت: «گشت بارداری» در مراکز بهداشتی و درمانی و پزشکان وجود ندارد و کلیه خدمات بهداشتی، درمانی و مشاوره ای مربوط به درمان بارداری و ناباروری در سطوح مختلف توسط پزشکان به صورت انفرادی توسط ماماها ارائه می شود. و پرستاران ارایه شده – ارائه شده توسط صورت یا سیستم تناسلی سالم یکپارچه.

وی در بخشی دیگر از شهادت خود به مزایای سیستم باروری سالم اشاره کرد و توضیح داد: کاربران اعم از زنان باردار و نابارور از طریق این سامانه پیامک و پشتیبانی تلفنی رایگان دریافت خواهند کرد.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین برخی شایعات مبنی بر ارتباط این سامانه با تغییر مرجع صدور مجوز سقط جنین را تکذیب کرد و گفت: قبل از تصویب قانون حمایت از خانواده و جوانان، سقط جنین جز در مواردی ممنوع بود. قانون . ، در دسترس والدین یا پزشکان نیست. در واقع این موضوع همواره در صلاحیت مراجع قضایی و از طریق پزشکی قانونی بوده و نظام سلامت در این زمینه صلاحیتی در نظر گرفته نشده است.

سخنگوی وزارت بهداشت در ادامه درباره سامانه ملی باروری سالم توضیح داد: از لحظه ای که زن باردار به پزشک مراجعه می کند و درخواست انجام آزمایش یا سونوگرافی می کند، نتایج در این سامانه و مجموعه اقدامات مربوطه ثبت می شود.

وی با تاکید بر اینکه یکی از ویژگی های این سامانه یکپارچه پنل، نسخه الکترونیکی آن است، گفت: پزشکان بدون توجه به پوشش بیمه ای بیمار خود می توانند با امضای دیجیتال از خدمات یکپارچه این سامانه بهره مند شوند.

پاک با ارائه تسهیلات و خدمات مشاوره ای به مادران به ویژه در دوران بارداری و شیردهی و افزایش پوشش بیمه ای هزینه های زایمان، تسهیل و ارزانی سیاست های وزارت بهداشت در حوزه جمعیت را تسهیل و ارزانی کرد و گفت: ناباروری و تقویت نهادها و موسسات تخصصی در این زمینه جزو اولویت های این وزارتخانه است.

سخنگوی وزارت بهداشت همچنین از برنامه این وزارتخانه برای توسعه مراکز درمان ناباروری خبر داد و گفت: در هر جایی که دانشگاه علوم پزشکی وجود دارد حداقل یک مرکز درمان ناباروری درجه دو ایجاد می شود تا مردم به راحتی و ارزان به آن دسترسی داشته باشند. . خدمات

بر اساس اطلاعیه وزارت بهداشت، پاک آیین گفت: خوشبختانه کمتر از ۲۵ درصد از زوج های نابارور نیاز به درمان های ویژه ای مانند IVF دارند و اکثر آنها با درمان ساده صاحب فرزند خواهند شد.

وی عقیم سازی دائمی زنان و مردان یا مواردی را که احتمال برگشت آن به دلیل عوارض پزشکی ضعیف یا بسیار مشکل است را ممنوع اعلام کرد و افزود: مواردی وجود دارد که حاملگی عواقب جدی جسمی یا جانی برای مادر دارد. راه دیگری نیست و ثالثاً با پیشگیری موقت نمی توان جلوی ضرر را گرفت، از این قاعده مستثنی است.

انتهای پیام/

زخم