شرح حال عکیل بن ابی طالب – اوغان


عقیل بن ابی طالب، زندگینامه عکیل بن ابی طالب، زندگینامه عکیل بن ابی طالب

بیوگرافی عکل بن ابی طالب را بیاموزید

زندگی نامه عکل بن ابی طالب

عکل بن ابی طالب، در سال ۵۸۰ میلادی در حجاز متولد شد و گمان می رود در سال وفات خود (۶۷۰-۶۸۳) در مدینه درگذشت. او پسر عموی پیامبر و برادر بزرگ علی بن ابی طالب و جعفر بن ابی طالب بود.

مختصری از زندگینامه عکل بن ابیطالب:

نام: ابویزید عکل بن ابی طالب

نام کامل: ابویزید عکل بن ابی طالب بن عبدالمطلب بن ابی طالب بن هاشم

تولد: ۵۸۰ م

محل تولد: حجاز

مرگ: ۶۷۰ بعد از میلاد (۸۹-۹۰ سال) یا ۶۸۳ پس از میلاد. (سن ۱۰۲-۱۰۳)

محل وفات: مدینه

نام های دیگر: ابویزید

معروف به: اصحاب و عموزاده های حضرت محمد

همسر: فاطمه بنت عتبه

فرزندان: مسلم بن عقیل، محمد بن عقیل، یزید بن عقیل، عیسی بن عقیل، حسن بن عقیل، عبدالرحمن بن عقیل، عبدالله بن عقیل، محمد بن ابی سعید بن عقیل (نوه)، رمله بن عقیل.

والدین: ابوطالب بن عبدالمطلب (پدر) و فاطمه بنت اسد (مادر)

خانواده: بنی هاشم

او با حکام قریش مکه با محمد و مسلمانان اولیه جنگید و در سال ۶۳۲ چند سال قبل از رحلت پیامبر اسلام گروید. در زمان خلیفه دوم عمر بن خطاب (متوفی ۶۳۴-۶۴۴) به کارشناس نسب نامه قریش منصوب شد. اکیل در جریان نزاع برادرش علی (که از سال ۶۵۶ تا ۶۶۱ به عنوان خلیفه چهارم تا زمان مرگش حکومت کرد) و معاویه (خلیفه اول ۶۶۱-۶۸۰) ابتدا طرف برادرش شد، اما بعداً طرف معاویه شد. زیرا معاویه مشوق های مالی بهتری به او ارائه کرد.

نویسندگان بعدی نیز به دلیل آشنایی و نقل احادیث فراوان به او توجه کردند. به دلیل روابط نزدیک او با محمد و علی، نسل های بعدی فرزندان او را در اهل البیت (خاندان بزرگ محمد، مورد احترام مسلمانان شیعه) قرار دادند. مهمتر از همه، اکثر قبایل سومالی ادعای نسب عکیل بن ابی طالب را دارند، اگرچه این امر از نظر تاریخی غیرممکن است.

زندگی نامه عکل بن ابی طالب:

عکل بن ابی طالب وی در سال ۵۸۰ میلادی در مکه به دنیا آمد. عقیل دومین پسر ابوطالب بود. کنیه او ابویزید بود. وی از اصحاب پیامبر(ص)، برادر امیرالمومنین علی(ع) و پدر مسلم از انساب قریش بود.

گفته می شود عکل بن ابی طالب ۱۰ سال از برادر بزرگترش طالب بن ابی طالب (پسر عموی اول محمد و وارث ابوطالب و فاطمه بنت اسد) و ۱۰ سال از برادر کوچکترش جعفر بن ابی طالب بزرگتر است. و علی بن ابی ۲۰ سال از طالب بزرگتر بود، پس ۱۰ سال پس از تولد فیل معمولی. ۶۱۹ a. پس از مرگ پدرش ابوطالب در سال ۱۹۷۱، اکیل و برادر بزرگترش طالب ثروت هنگفت ابوطالب را به ارث بردند.

او ابتدا در جنگ بدر (۶۲۴) با محمد جنگید و در آن اسیر شد و بعد توسط عمویش عباس بن عبدالمطلب آزاد شد. او در حدود سال ۶۲۹ یا ۶۳۰ به اسلام گروید. او ممکن است در جنگ های موته (۶۲۹) و حنین (۶۳۰) در جبهه مسلمانان شرکت داشته باشد.

پس از فتح مسلمانان در سال ۶۳۲ و رحلت حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)، اکیل از برادرش علی (علیه السلام) (که از مدینه به عنوان خلیفه چهارم ۶۶۱-۶۵۶ حکومت می کرد) حمایت کرد. برای یک مدتی. . با این حال، او ممکن است بعداً علی را ترک کرده باشد، زیرا او برای شرکت در دربار اولین خلیفه اموی، معاویه اول (حک ۶۶۱-۶۸۰) به شام ​​رفته بود.

بر اساس روایات متأخر، علت تغییر دین عکیل این بود که معاویه بیشتر از علی حاضر به پرداخت بدهی خود بود.

عکیل بن ابی طالب کی بود بیوگرافی عکل بن ابی طالب با زندگی عکیل بن ابی طالب آشنا شوید

عکیل بن ابی طالب که بود؟

ماجرای درخواست عکیل بن ابی طالب از بیت المال

زمانی که علی (علیه السلام) در کوفه متصدی امور خلافت بود و از بیت المال پول زیادی بود، روزی اکیل نزد او آمد و گفت: من بدهکارم و قادر به بازپرداخت آن نیستم، بدهی مرا بپرداز. . . ” وقتی از علی (ع) از مبلغ قرض صدهزار درهم پرسیدند، فرمود: «به خدا سوگند پولی ندارم که بدهی شما را بپردازم، مگر اینکه سهمیه شخصی ام نیاید، صبر کنید. تا اون موقع من بهت کمک میکنم

اکیل گفت: آن را از بیت المال بدهید، ولی امام امتناع کرد و آهن مذاب را نزدیک دست مرد نابینا آورد، اکیل به گمان پول آن را لمس کرد، ولی آهن داغ به او داد. او گفت: «تو نمی توانی این آتش را تحمل کنی. چگونه آتش جهنم را به خاطر تضییع حقوق مردم تحمل کنم؟»

اگرچه او ادعای خلافت هاشمی را کنار گذاشته و احتمالاً از ادعای مخالفان بنی امیه حمایت سیاسی کرده است، اما همواره از برادرش علی در برابر هرگونه انتقادی که در دربار معاویه به او وارد می شود، دفاع کرده است.

اکیل در شجره نامه قبیله قریش (قبیله اصلی مکه که هر دو سلسله هاشمی و اموی به آن تعلق داشتند) متخصص بود. خلیفه دوم عمر بن خطاب (متوفی ۶۳۴-۶۴۴) او را مأمور ثبت اعضای قریش در دفتر ثبت قبایل (دیوان) و حل و فصل اختلافات بر سر نسب نامه کرد.

با فاطمه بنت عتبه ازدواج کرد که از او صاحب چند فرزند شد (مشهورترین آنها مسلم بن عکل بود). برخی از پسرانش بر خلاف پدرشان تصمیم گرفتند برای هاشم بجنگند و در سال ۶۸۰ در نبرد کربلا به همراه پسر عموی خود حسین بن علی بن ابی طالب کشته شدند. اکیل در سال ۶۷۰ یا (براساس گزارش دیگری) در سال ۶۸۳ در مدینه درگذشت.

عکل بن ابی طالب کیست، فرزندان عکیل بن ابی طالب، والدین عکیل بن ابی طالب

آرامگاه عکیل بن ابی طالب

میراث:

از اکیل پیشگویی های فراوانی نقل شده و در احادیثی که دیگران نقل کرده اند نیز وارد شده است. به گفته یکی از آنها، محمد (ص) به عقیل ابراز علاقه مضاعف کرده است: یکی به خاطر رابطه با او و دیگری به خاطر عشقی که عقیل به ابوطالب (خود محمد و ابوطالب که او را به فرزندی پذیرفت) دوست می داشت. رابطه نزدیک با او پس از مرگ پدرش عبدالله بن عبدالمطلب چند ماه قبل از تولدش.

نویسندگان بعدی اغلب از اکیل به عنوان آشنایی و سخنان زیرکانه او علیه همسرش فاطمه بنت عتبه و علیه معاویه یاد می کردند. به نظر می رسد که او مردی ثروتمند است و املاک زیادی هم در مکه و هم در مدینه داشت. یکی از دارایی های او در مدینه، دار اکیل (به معنای خانه اکلیل) به نظر می رسد که دارای گورستانی است که بسیاری از مسلمانان برجسته اولیه (به ویژه اعضای خاندان هاشمی مانند دختر محمد و همسرش) را در خود جای داده است. علی (PU)، فاطمه) در آن حضور داشته باشد. ) به دفن گفته می شود.

نوادگان عقیل که توسط پسرش محمد به عقیل شناخته می‌شوند، گاهی در نسل‌های بعد به عنوان اعضای اهل بیت (خاندان بزرگ حضرت محمد که شیعیان آن‌ها را شایسته عنوان خلیفه می‌دانستند) یاد می‌کردند. او شباهت زیادی به فرزندان برادرانش علی (امان) و جعفر (جعفریان) و همچنین فرزندان عموی سه برادرش عباس بن عبدالمطلب (ابسیان) دارد.

وفات عکیل بن ابی طالب:

او در مورد قبایل عرب و تاریخ آنها و حوادث گذشته اطلاعات زیادی داشت و در نسب شناسی تبحر داشت. در مدت اقامت على در کوفه، به آن شهر سفر کرد; اما به دلیل کهولت سن در هیچ یک از جنگ های جمل و صفین و نهروان شرکت نکرد. گویند آکیل در اواخر عمر نابینا شد و در سال ۵۰ هجری قمری درگذشت. وی در سال ۱۹۴۱ در مدینه درگذشت و در خانه خود که در کنار بقیه قرار داشت به خاک سپرده شد.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت