شرح حال مقداد بن عمروغان


مقداد بن عمرو، شرح حال مقداد بن اسود، آشنایی با زندگینامه مقداد بن عمرو.

درباره زندگی مقداد بن اسود

مقدمه ای بر زندگی نامه مقداد بن عمرو:

مقداد بن عمرو بحرانی (عربی: المقداد بن عمرو بحرانی، مقداد بن عمرو بحرانی)، معروف به مقداد بن الاسود الکندی. او از یاران پیامبر اسلام بود. کنیه او ابومبد (به عربی: ابومابد‎) بود. مقداد در شرق عربستان به دنیا آمد. او از زادگاه خود گریخت و به مکه رفت و در آنجا به خدمت اسودالکندی پرداخت.

مقداد توانست نظر استادش را جلب کند و او نیز به نوبه خود او را به عنوان پسر خود پذیرفت.

خلاصه ای از شرح حال مقداد بن عمرو

پروفایل شخصی

نام کامل: مقداد بن عمرو بن ثعلبه

کنیه ها: ابومبد، ابوسعید

ولادت: ۱۶ ام الفائل (۲۴ سال قبل از بعثت) در حضرموت

محل تولد: یمن

محل اقامت: حضرموت، مکه، مدینه

همسر: دبه بنت زبیر (پسر عموی پیامبر اسلام (ص))

فرزندان: عبدالله بن مقداد، کریمه بن مقداد

وفات: ۳۳ م: مدینه

دفن: مدینه (آرامش قبرستان)

پروفایل مذهبی

زمان تشرف به اسلام: از اولین گروندگان

شرکت در جنگها: بدر و جنگهای دیگر

هجرت به: حبشه و مدینه

دلیل شهرت: یکی از چهار ستون

نقش های برجسته: از یاران برجسته امام علی (ع).

سایر فعالیت ها: مخالفت با خلفا به ویژه در حادثه اسکیفا

مقداد بعداً به اسلام گروید و از اولین کسانی بود که به دلیل آزار و اذیت مشرکان مکه پیش از عزیمت به مدینه به دین جدیدی که حضرت محمد (ص) پایه گذاری کرده بود گروید. مقداد پس از نزول آیه قرآنی که شخص را از انکار نسب خود نهی می کند، از نام «ابن اسود» خودداری کرد و از خویشاوندی واقعی پدرش «ابن عمرو» استفاده کرد. مقداد در تاریخ به عنوان یاران دلیر حضرت محمد (ص) در مدینه شناخته می شد و مورخان مسلمان او را اولین سواره نظام مسلمان می نامند، مقداد در تمامی عملیات های نظامی زیر نظر حضرت محمد (ص) شرکت می کرد.

مقداد پس از رحلت حضرت محمد (ص) در دوران راشدین به خدمت به اسلام ادامه داد و در فتح شام توسط مسلمانان و بعداً فتح مصر توسط مسلمانان شرکت داشت. نماز جنازه مقداد بر عهده خلیفه بود.

زندگی نامه مقداد بن عمرو:

مقداد در شانزدهم عام الفائل در حضرموت یمن از عمرو بحرانی (۲۴ سال قبل از بعثت پیامبر) به دنیا آمد. پس از حادثه ای که بین او و یکی از قبیله هایش به نام ابوشمر بن حجر قندی رخ داد، به مکه رفت و او را فراری داد و از خانه اش به مکه گریخت. در مکه به خدمت مردی به نام اسود بن عبدالغوث کندی درآمد که استادش را بارها تحت تأثیر قرار داد و اسود او را مورد لطف قرار داد و بعداً او را پذیرفت و مقداد معروف به مقداد بن اسود و معروف به ال- مجبور شد. به. کنیدی باشد تا مقداد بن عمرو.

مقداد بن عمرو بحرانی کیست مقدمه مقداد بن عمرو بیوگرافی مقداد بن اسود

مقداد بن عمرو که بود؟

وزیر دفاع حضرت محمد (ص)

هنگامی که اسلام توسط پیامبر اسلام (ص) معرفی شد، مقداد جزو هفت نفر اول بود که اسلام را پذیرفت، اگرچه او ایمان جدید خود را از اسود بن عبدالیاقوت پنهان کرد. وی بعدها برای رهایی از ظلم و ستم قبیله قریش به همراه سایر مسلمانان به مدینه مهاجرت کرد. هنگامی که مسلمانان به مدینه نقل مکان کردند، مقداد و عتبه بن غزوان برای آزار و اذیت مسلمانان وانمود کردند که از مشرکان مکه پیروی می کنند. اما وقتی با گروهی از مهاجران مسلمان در حال فرار از مکه مواجه شدند، مقداد و عتبه بلافاصله از مکه گریختند و در عوض به مسلمانان هجرت کننده به مدینه پیوستند.

مقداد تنها مسلمانی است که در جنگ بدر سوار بر اسب شد، در حالی که دیگران بر شتر سوار شدند یا پیاده روی کردند. مقداد در این نبرد فرماندهی جناح چپ سپاه مسلمانان را برعهده داشت. اما در منابع دیگر آمده است که حداقل سه سوار در لشکریان مسلمانان به نام مقداد، زبیر بن العوام و مرتد بن ابی مرتد حضور داشتند. اسبی که میکداد در اختیار داشت بازجه نام داشت. مقداد قبل از جنگ به نقل از قرآن به پیامبر(ص) گفت:

«ای رسول خدا، به آنچه فرمان دادی ادامه بده، ما با تو هستیم، به خدا سوگند هرگز مانند بنی‌اسرائیل با موسی رفتار نمی‌کنیم و نمی‌گوییم: برو با خدا بجنگ، ما اینجا می‌مانیم. ما به تو نمی گوییم: برو با خدا بجنگ، ما با تو هستیم، سوگند به خدایی که تو را به پیامبری بر راه راست فرستاد، هر چند برک اللّه را به ما داده ای، آن را به گاماد ببر، ما با تو می جنگیم. تا زمانی که به آن برسید

پس از جنگ بدر، مقداد و زبیر هر دو دو برابر یک سرباز برای شرکت سواره در جنگ دریافت کردند.

بعدها در جنگ احد گفته می شود که او به عنوان تک تیرانداز خدمت کرده است. بعدها در جنگ ذوقراد که عبدالرحمن به فرماندهی فرجی برای حمله به مدینه آمد، همراه با اخرم و ابوقتاده با عبدالرحمن جنگیدند. فرجی، اخرم در این جنگ کشته شد، اما مقداد و ابوقتاده موفق شدند انتقام رهبر خود را بگیرند و لشکر عبدالرحمن را شکست دهند. این گزارش در کتاب «کتاب مغزی» واکیدی نیز آمده است.

مقداد در طول زندگی خود چندین بار با دبه بنت زبیر یکی از بستگان محمد ازدواج کرد.

شناخت شرح حال مقداد بن عمرو بحرانی که مقداد بن عمرو بحرانی بود مقداد بن اسود.

شناخت مقداد بن عمرو

در زمان خلافت عمر:

مقداد در اولین محاصره انساء به عنوان فرمانده سپاه قبیله بالی شرکت کرد. مقداد به حضور ابوعبیده بن جراح در این محاصره مشهور بود. مقداد در جریان لشکرکشی سوریه به عنوان قاری قرآن در ارتش خلیفه راشدین ابوبکر نیز خدمت می کرد. این سنت تا زمان خلیفه عمر در جنگ یرموک که مقداد در آنجا منصوب شد ادامه یافت.

خالد بن الولد برای تلاوت آیات قرآنی از الانفال برای گاردهای عقب به رهبری سعید بن زید. مقداد برای تقویت روحیه خود قبل از جنگ توسط خلیفه عمر برای کمک به عمرو بن العاص در جریان فتح مصر توسط مسلمانان به مصر فرستاده شد، چنانکه خلیفه عمر در نامه خود به عمرو مقداد را ستود و گفت که میقداد برابر قدرت است. از ۱۰۰۰. سرباز

به گفته واقدی، در جریان لشکرکشی مقداد برای کمک به عمرو، راشدین به فرماندهی مقداد چندین منطقه از منطقه الغربیه را آرام کردند که از کافرتنا (منطقه ای در استان دخلیه کنونی) و تانیس شروع شد. سپس مقداد با چهل سوار از جمله ضرار بن الازوار به راهپیمایی خود ادامه داد. سپس وقتی به دمیتا رسیدند مقداد متوجه شد که شهر توسط مردی به نام حموک عموی موکوکیس مستحکم شده است. در حالی که مقداد شهر را محاصره کرد، حموک شهر را مستحکم کرد و دروازه ها را بست.

با تسلیم دمیتا، میکداد به حکومت شهر منصوب شد. محاصره ادامه یافت تا اینکه شاتا، پسر حاموک، ولی دمیتا، حاضر به تسلیم شد و به اسلام گروید. از آنجا که شاتا اکنون به اسلام گرویده بود، مقداد او را به رهبری ارتشی برای فتح قلعه های استان ساه، اشمون، دریاچه بورولوس و دومایرا منصوب کرد. با این حال، شتا بعداً در نبرد برای تصرف قلعه تینا سقوط کرد.

بعدها در جریان محاصره اکسیرینخوس در جنوب مصر، مقداد، زبیر بن العوام، ذیر بن الازوار و دیگران به رهبری حدود ۱۰۰۰۰ نفر از یاران پیامبر (ص) حضور داشتند که ۷۰ نفر از آنها بزرگان بودند. از جنگ بدر آنها شهر را به مدت ۴ ماه محاصره کردند و مقداد ۲۰۰ سوار و زبیر بن العوام ۳۰۰ سوار و سپس ذیر و عبدالله بن عمر و عقبه بن امیر الجهانی ۲۰۰ سوار را رهبری کردند. بیزانسی ها و متحدان قبطی آنها بر ارتش راشدین باریدند تا اینکه مدافعان را شکست دادند، زیرا ضرار، اولین نفر، غرق در خون از نبرد بیرون آمد و اعتراف کرد که حدود ۱۶۰ سرباز بیزانسی را در طول نبرد کشته است. شهر اکسیرینخوس پس از تسلیم شدن توسط ارتش راشدین به «البحناسا» تغییر نام داد.

مقداد در مدینه به همراه زبیر و پسر خلیفه عبدالله بن عمر به خیبر رفت تا سهم آنها را بگیرد، زیرا آنها در املاک و مزارع خیبر که اداره و کار می کردند، سهم دارند. توسط قبایل یهودی خیبر که در زمان حضرت محمد (ص) تسلیم شده بودند، اما یهودیان خیبر را نپذیرفتند و در عوض عبدالله بن عمر را که از ظلم آنها شکسته بود، زخمی کردند. این امر باعث شد که خلیفه عمر کل قبیله یهودی را از خیبر بیرون کند، زیرا متصرفات خیبر اکنون کاملاً در اختیار حاکمان مسلمان بود.

در زمان خلافت عثمان:

مقداد پس از مرگ خلیفه عمر، با عثمان که به تازگی به مقام خلافت رسیده بود، بیعت کرد. مقداد در زمان خلیفه عثمان در فتح آفریقا شرکت کرد و مقداد به همراه عبدالله بن الزبیر، عبدالله بن عمرو بن العاص، عبدالله بن عباس و همچنین ابوذر غفاری، مسور بن به آنجا اعزام شد. رفته بود مخرمه آنها در نبرد سافتولا با ارتش بیزانسی به رهبری گریگوری روبرو شدند.

بعدها مقداد، شداد بن عوس و عباده بن السمیت به اولین ناوگان خلافت که توسط معاویه برای فتح جزیره ارواد در ساحل تارتس ساخته شد، پیوستند. ملوانانی که به فرماندهی معاویه جزیره ارواد را فتح کردند، بعدها به سفر خود به جزیره قبرس ادامه دادند. چند تن از مقامات گفتند که میکداد نیز در این شرکت کشتیرانی که به قبرس می رفت دست داشته است. از عکا کوچ کردند.

به گفته محمود شاکر، ناوگان مقداد، معاویه و آباده با نیروی دریایی آفریقا به رهبری عبدالله بن سعد که قبل از آنها وارد قبرس شده بود، ملاقات کردند. آنها سپس به نیروهای خود پیوستند تا اینکه جزیره قبرس را از پادگان های بیزانسی تسلیم کردند. نیروهای دریایی راشدین تقریباً تمام پادگان های بیزانس را آرام کردند.

که شواهد دو کتیبه یونانی در روستای سولویس در قبرس را تایید می کند که در آن به فتوحات اول و دوم قبرس و حدود پنجاه یورش کوچک در این بین اشاره شده است.

کل جزیره قبرس برای اولین بار پس از محاصره و محاصره نامحدود پایتخت آن، سالامیس، تسلیم شد.

قبل از تفسیر مصحف قرآنی در مصحف در زمان خلیفه عثمان، قیرات مقداد همان چیزی است که مسلمانان در شام به ویژه در حمص معتقد بودند. مقداد در مدت اقامت در حمص به تدریس قرآن در این شهر پرداخت.

مقداد بن عمرو بحرانی که مقداد بن اسود بود شرح حال مقداد بن عمرو بحرانی

مسجد مقداد در ترکیه که به افتخار مقداد بن عمرو ساخته شده است.

کنیه ها و کنیه های مقداد بن اسود:

کنیه هایی مانند بهرائی یا بهراوی، کندی و حضرمی و کنیه هایی مانند ابومبد، ابوسعید و ابواسود برای مقداد ذکر شده است.

خانواده مقداد بن اسود:

همسر مقداد بن عمرو: همسر مقداد دبه، پسر عموی پیامبر (ص) (دختر زبیر بن عبدالمطلب) بود. پیامبر صلی الله علیه و آله دبه را همسر مقداد قرار داد، با اینکه او را از نظر نسب و نسب بسیار با شخصیت می دانست، و فرمود: «من با دبه ازدواج نکردم، مگر برای تسهیل امر ازدواج، مردم، دختر دادن. به هر مؤمنی، و متاهل دیده نشود».

فرزندان مقداد بن عمرو: مقداد دو فرزند به نام‌های عبدالله و کریمه داشت. عبدالله از یاران عایشه در جنگ جمل بود که در برابر حضرت علی (ع) ایستاد و کشته شد. حضرت علی (ع) وقتی جنازه عبدالله را در پایان جنگ دید، به عبدالله فرمود: چه پسر بدی بودی. برخی مباد را به جای عبدالله پسر مقداد خوانده اند.

محل وفات و دفن مقداد بن اسود:

مقداد در اواخر عمر در «جرف» (منطقه ای فرسخ از مدینه به شام) زندگی می کرد و در هفتاد سالگی در سال سی و سوم قمری درگذشت. مسلمانان جسد او را به مدینه آوردند و عثمان بن عفان بر آن نماز خواند و در قبرستان بقیع به خاک سپرد. در شهر وان ترکیه مقبره ای از مقداد وجود دارد که به عقیده برخی محققین متعلق به فاضل مقداد یا یکی از شیوخ عرب است. در روایتی آمده است که مقداد مردی ثروتمند بود و وصیت کرد که ۳۶ هزار درهم از اموالش را به حسنین (علیه السلام) بدهند.

خصوصیات شخصی مقداد بن عمرو:

او پوست تیره و موهای زیادی داشت. مقداد ریش رنگ شده و چشمان درشت داشت و دماغش کج بود.

مقداد به عنوان متخصص تیراندازی با کمان شناخته می شد.

میراثی از بورس تحصیلی

مسجد مقدات در ترکیه که به افتخار مقداد بن عمرو ساخته شده است.

در دوران معاصر، مسجد مقدّت به افتخار مقداد، صحابه اولیه، مسجدی بزرگ در مرسین ترکیه ساخت.

تلفیقی: قسمت مذهبی بیتوت