شهر تاریخی ماسوله ماسوله گیلان | بافت تاریخی ییلاقات ماسوله ماسوله


شهر توریستی ماسوله فرصت های فوق العاده ای را برای خلق لحظات دلپذیر و به یاد ماندنی در اختیار شما قرار می دهد. در این سفر می توانید لذت زیادی ببرید.

عوارض شهر تاریخی

به ماسوله گیلان می رویم. مقصدی جذاب با ساختاری یک پله که شما را برای لحظه ای از هیاهوی شهرنشینی دور می کند. روستایی که امروزه به آن لقب شهر داده اند، اما فضای سنتی روستا همچنان پابرجاست. ما در مورد مکان های اخذ به شما می گوییم، به بازار خراج می رویم و شما را با اماکن و مراسم ویژه آشنا می کنیم. با مجله دلتا همراه باشید عوارض شهر تاریخی آگاه باشید.

آشنایی با شهر تاریخی ماسوله

استان گیلان در ۶۰ کیلومتری مرکز ملت، شهرستانی به وسعت ۱۰۰ هکتار به نام ماسوله است. بر اساس منابع مختلف، قدمت آن حدود ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ سال است. این شهر جایی است که در آن می‌توان تلفیق تاریخ، طبیعت و فرهنگ را دید و در هر گوشه‌ای از آن جاذبه‌های جدید و ناب را دید.

شهر موصل

سازه عمامه مصلح

یکی از ویژگی های نمایه مسئله متن جالب آن است. این شهر با پلکانی در دامنه کوه ساخته شده و پست ترین و بلندترین نقاط آن حدود ۱۲۰ متر ارتفاع دارند. در این شهر خانه ها روی هم قرار دارند و پشت بام خانه پایین به عنوان حیاط بالا یا خیابان بالا عمل می کند.

زمینه تاریخی مالیات

گلدان شمعی

آنچه ماسوله را از دیگر نمونه های معماری پلکانی متمایز می کند، شمع های رنگارنگی است که جلوی پنجره ها ظاهر می شوند. ساکنان هر خانه بر اساس سلیقه خود با گلدان های شمعدانی صورت خانه خود را تزئین می کنند.

شمعدونی

بازار مالیات

در صورتحساب، شکل متفاوتی از بازار را پیش روی خود خواهید داشت. با توجه به بافت مهری مالیات، بازار در چهار سطح مستقل قرار دارد و هر طبقه ویژگی های خاص خود را دارد. مغازه های سطح پایین این بازار یک طبقه و مغازه های طبقه بالا دو طبقه هستند.

بازار مالیات

آبشار موصله

یکی از مناظر زیبای ماسوله آبشارهای آن است که در گوشه و کنار منطقه قرار گرفته و چهره خاصی به طبیعت می بخشد. یکی از آبشارهای این منطقه آبشار ماسوله رودخان است که در ورودی غربی ماسوله در کنار رودخانه پرآب ماسوله قرار دارد.

آبشار موصله

ییلاق کوربر ماساله

ییلاق کربر ماسوله یکی از زیباترین و باشکوه ترین ییلاق های کشورمان است که در میان جنگل ها و کوه های سرسبز استان گیلان قرار گرفته است. مناظر تخیلی می توانند فضای متفاوتی را برای بازدیدکنندگان ایجاد کنند.

آیین خاص مردم ماسوله

مراسم عروس گلوله ای

عروسله نام آیینی سنتی است که به مناسبت عید نوروز اجرا می‌شود و طی آن گروه نمایشی برای اعلام فرا رسیدن بهار تشکیل می‌شود. اگر می خواهید مکان های ایران را بشناسید برای تعطیلات تیرماه کجا برویم؟ خواندن

عروس قرص ها

آیین علمبندان در ماه محرم

با فرا رسیدن عصر ششم محرم، مردم ماسوله برای اجرای هر چه بهتر این آیین تاریخی- مذهبی علمبندی آماده می شوند.

همه ائمه یکی یکی و یکی یکی وارد صحن ابن علی می شوند و علم مساجد به یکی از قدیمی ترین علما و بزرگان شهر سپرده می شود. آنچه علم مردانه را از هم جدا می کند، شکل عمودی میل به دانش است.

عوارض شهر تاریخی

نکات مطالعه: دیدن جاذبه های گردشگری روستاهای ایران با اروپایی ها در قلب ایران! خواندن

برنامه را دانلود کنید