عرضه گاز اضافی در بورس منوط به مجوز دولت استبه گفته رئیس مدیریت هماهنگی تامین گاز شرکت Companhia Nacional de Gas، اگر دولت و قوانین بالادستی اجازه دهند و سازمان‌های مربوطه حداقل میزان مصرف را برای مشترکین گاز تعیین کنند، آنها می‌توانند مازاد مصرف گاز خود را در منطقه تامین کنند. تبادل انرژی از طریق اقتصاد و قدم بعدی اجرای کامل پروژه کنتور هوشمند گاز است.

به گزارش ایسنا، ایران به عنوان دومین صاحب منابع گازی جهان، از ظرفیت تولید گاز بالایی برخوردار بوده و حتی در بازار گاز منطقه ای نقش آفرینی می کند، اما در سال های اخیر روند افزایشی مصرف در کشور رو به افزایش است زیرا حتی افزایش تولید نتوانست پاسخگوی تقاضای پارس جنوبی باشد، بنابراین اکنون تراز گاز منفی شده و کل تقاضا از عرضه گاز بیشتر است.

اما لازمه اجرای سیاست «قطع گاز مشترکین پرمصرف» نصب کنتور به ویژه در ماه های سرد سال پس از تعدیل قیمت نردبان های مصرفی اجرا شده در سال گذشته است. برای این مشتریان

بر اساس اطلاعیه وزارت نفت، مصرف بالای مشترکان گاز خانگی که متعلق به دهک های بالای جامعه هستند، عامل کمبود گاز بوده و ۲۰ میلیارد دلار برای اقتصاد کشور هزینه داشته است. با این توضیحات، قطعاً آنها برای گاز بر سایر بخش‌های تولید گاز که در روزهای سرد سال گاز مصرف می‌کنند، ترجیح داده می‌شوند، زیرا زمانی که سیستم اندازه‌گیری مشتریان داخلی هوشمند نباشد، Compañía Nacional de Gauss قابل استفاده نیست. برای دسترسی به اطلاعات مصرف روزانه گاز مشتریان به صورت آنلاین.

اکنون در سیستم غیرهوشمند کنتور گاز مورد استفاده در بخش خانگی، مدیران شرکت گاز هر ۴۰ روز یک بار مصرف گاز هر مشترک کنتور را رصد و ثبت می کنند. یعنی اگر سیستم کنتور گاز هوشمند نباشد، تازه بعد از ۴۰ روز نمایندگان متوجه مصرف زیاد مشتری خاص می شوند که طبیعتاً کار متوقف می شود و سردترین روزهای سال را پشت سر می گذاریم.

اما پیشنهاد لایحه ۱۴۰۱ برای نصب کنتورهای هوشمند گاز چه بود؟ در سال های اخیر بند (د) تبصره ۱۵ قانون بودجه، شرکت ملی گاز را ملزم به نصب کنتور هوشمند برای مشترکین پرمصرف کرد. این موضوع در لایحه بودجه سال ۱۴۰۱ مورد تاکید قرار گرفته و بر اساس بند (د) تبصره ۱۵ لایحه بودجه سال ۱۴۰۱، شرکت ملی گاز ایران برای اصلاح الگوی مصرف گاز به بخش غیردولتی هدایت شده است. (با اولویت شارژ شرکت‌های «اپراتورهای مجازی») مصرف، ارتباط و شناسایی و تقاضای مشتریان برای بهبود جمع‌آوری و نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشتریان پرمصرف و هزینه‌های مربوطه وصول شود. از مشتریان به صورت اقساطی

اجرای پایلوت هوشمند کنتور گاز با پشتیبانی پایگاه های دانش

در همین رابطه سیدجلال نورموسوی، رئیس مدیریت هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران گفت: تاکنون چندین پایلوت برای تست عملکرد کنتورهای هوشمند در کشور اجرا شده است که از جمله آنها نصب ۵۰۰۰ دستگاه است. متر برای مشتریان مسکونی و تجاری داخل بازار. تهران تاکید و تاکید کرد: در اولین رویداد توسعه همکاری های دانش بنیان در ایجاد هوشمندسازی سامانه توزیع گاز طبیعی که در ۲۴ تیرماه برگزار شد، بسیاری از این شرکت ها به عنوان پیمانکار شناسایی شدند و اجرای آزمایشی برای این پروژه سه ماه دیگر آغاز می شود و جلساتی نیز با آنها در شرکت ملی گاز در حال برگزاری است.

وی با اعلام اینکه هزینه نصب کنتور برای مردم امام خمینی (ره) رایگان خواهد بود، ابراز امیدواری کرد طبق اعلام وزارت نفت عملیات اجرایی این پروژه تا پایان سال ۱۴۰۱ آغاز شود. کشور ح) امکان پرداخت اقساط به کمیسیون امداد و بهزیستی و سایرینی که از طریق سایر موسسات امدادی معرفی می شوند وجود دارد.

ناظر مدیریت هماهنگی گازرسانی شرکت ملی گاز ایران با بیان اینکه این مدیریت ذی نفع پروژه است، می گوید: تاکنون کارهای بزرگی در زمینه هوشمندسازی و نظارت بر تاسیسات بزرگ مانند نیروگاه ها انجام شده است. . پتروشیمی، فولاد و … که در بند «د» تبصره ۱۵ قانون بودجه سال ۱۴۰۰ بر اساس اولویت هوشمندسازی مصارف کلان به صراحت با تأکید بر قانون بیان شده است.

فروش گاز مازاد در بورس از طریق پس انداز و بهینه سازی

نورمساوی همچنین با اشاره به اظهارات مجید چگانی، مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران مبنی بر اینکه با اجرای طرح کنتور هوشمند گاز، اگر مشترکی گاز کمتری مصرف کند، می‌تواند گاز مازاد بر بورس انرژی را بفروشد، تصریح کرد: . و قوانین بالادستی اجازه می‌دهد و سازمان‌های ذیربط حداقل میزان مصرف را برای مشترکین تعیین می‌کنند، می‌توانند در مصرف گاز مازاد خود صرفه‌جویی و تعدیل کنند و در بورس انرژی عرضه کنند که کنتور گاز کل هوشمند قدم بعدی در اجرای پروژه است. .

بر اساس این گزارش، بر اساس لایحه بودجه سال جاری، شرکت ملی گاز ایران موظف است در راستای ارتقای استانداردهای مصرف، نسبت به هوشمندسازی توزیع گاز و نصب کنتورهای هوشمند با اولویت مشترکین پرمصرف اقدام کند. در حوزه سخت‌افزار، ساخت کنتورهای هوشمند در اولویت قرار دارد و در حال حاضر در اروپا نیز اطلاعات مورد بحث قرار گرفته است. کار بر روی این پروژه بزرگ باید در چهار سال آینده آغاز شود و طبق برآورد اولیه به سرمایه گذاری ۴ میلیارد دلاری نیاز دارد.

انتهای پیام/

زخم