عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی


ایسنا / مرکزی رئیس جهاد دانشگاهی مرکزی گفت: عضویت در شبکه ملی مراقبت از سرطان در دستور کار جهاد دانشگاهی مرکزی قرار دارد.

علی اصغر غفری زاده دوشنبه ۲۸ مرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار داشت: جهاد دانشگاهی در سال ۵۹ ایجاد شد و روش اولیه آن ایجاد ثبات در دانشگاه ها با توجه به انقلاب فرهنگی و مسائل و مشکلات دانشگاه ها بود. با ثبات دانشگاه ها، رویکرد حقوقی جهاد دانشگاهی که در اواخر دهه ۱۹۶۰ اتخاذ شد، از مسائل فرهنگی فراتر رفت و به مسائل پژوهشی و در نهایت به آموزش تخصصی با تأکید بر آموزش های تخصصی کوتاه مدت رفت.

وی افزود: جهاد در سال های اخیر به عنوان دانشگاهی با حوزه های آموزشی و فرهنگی شناخته می شد چرا که این نهاد بیش از ۳۰ سال در زمینه آموزش های تخصصی کوتاه مدت و بیش از ۴۰ سال در زمینه مسائل فرهنگی سابقه کار دارد. از اوایل دهه ۱۹۸۰ رویکرد با توجه به نیاز جامعه تغییر کرد و به سمت فعالیت های تحقیقاتی متمرکز بر شرکت های دانش بنیان رفت.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با اشاره به شعار سال و تاکیدات مقام معظم رهبری گفت: ایجاد بنگاه دانش بنیان در جهاد دانشگاهی یکی از موضوعات مهم و اساسی است.

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

غفری زاده درباره دستاوردهای جهاد دانشگاهی استان در سال گذشته گفت: در سال گذشته ۳ حوزه جمعیتی، محیطی و سرطان پستان به عنوان نکات اصلی در مجموعه جهاد دانشگاهی در نظر گرفته شد.

وی در خصوص جمعیت ادامه داد: یکی از بزرگترین مشکلات کشور در آینده در کنار مسائلی مانند آلودگی هوا قطعا بحث جمعیت خواهد بود که به تصویب شورای اسلامی رسید.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی بیش از ۳۰ سال است که در حوزه جمعیت فعالیت می کند، افزود: در استان مرکزی در این منطقه مرکز فوق تخصصی درمان ناباروری راه اندازی شده است. حدود ۱۰ سال است که کار می کند در طول سال فعالیت‌ها در این زمینه باید از نظر کیفی توسعه می‌یابد، بنابراین بخش‌های جدیدی برای افزایش کیفیت کار ایجاد شد که از جمله آنها می‌توان به آزمایشگاه ژنتیک انسانی در مرکز تخصصی درمان ناباروری اشاره کرد.

غفری زاده خاطرنشان کرد: خوشبختانه این دفتر حدود یک سال است که فعالیت خود را آغاز کرده است. اقدامات بعدی برای انجام فعالیت در زمینه درمان ناباروری از جمله امضای تفاهم نامه با پژوهشکده ابن سینا جهاد دانشگاهی برای ایجاد کلینیک آندومتریوز در زمینه درمان ناباروری انجام شد.

وی تاکید کرد: مقرر شده است دو متخصص و فوق تخصص از استان برای آموزش اعزام شوند تا این کلینیک در استان راه اندازی شود.

رئیس محیط زیست جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز گفت: یکی از مشکلات استان مرکزی به ویژه در فصل زمستان آلودگی محیط زیست است. با در نظر گرفتن این موضوع، جهاد دانشگاهی حدود ۴ سال پیش آزمایشگاه اعتماد محیطی را تأسیس کرد، اگرچه این آزمایشگاه وجود داشت، اما جامع و کامل نبود تا بتواند پاسخگوی تمام نیازهای بخش های صنعتی و غیر صنعتی باشد.

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

غفارزاده افزود: سال گذشته این آزمایشگاه توسعه و به آزمایشگاه کامل ارتقا یافت. البته در کنار بحث های زیست محیطی، گروه میکروبیولوژی نیز در این آزمایشگاه راه اندازی شد که به عنوان آزمایشگاه همکار معاونت غذا و دارو دانشگاه علوم پزشکی خدمات لازم را ارائه می کند.

وی گفت: همچنین دفتر پژوهشکده محیط زیست جهاد دانشگاهی راه اندازی شد تا بتواند برای رفع این مشکلات راهکارهای لازم را ارائه و مشکلات صنایع را فهرست کند.

رئیس جهاد دانشگاهی مرکزی با اشاره به اینکه سال گذشته استان مرکزی در راه اندازی پژوهشکده سرطان پستان واحد مرکزی کشور مشارکت داشت، گفت: امروزه جوامع بشری با این بیماری دست و پنجه نرم می کنند و محیط زیست، ژنتیک و عوامل تغذیه ای شامل، در استان مرکزی، شرایط اقلیمی می تواند تأثیر دوگانه ای در بروز این بیماری داشته باشد.

وی با بیان اینکه استان مرکزی به عنوان مرکز ارجاع بیماران سرطانی به ویژه در غرب کشور شناخته می شود، تصریح کرد: با وجود حضور در بیمارستان آیت الله خوانساری، بخش مرتبط با سرطان پستان در استان کمتر بود. و در حالی که زنجیره درمان سرطان در استان به خوبی ساخته شده بود، یک حلقه در زمینه درمان سرطان سینه گم شده بود.

غفری زاده خاطرنشان کرد: استان مرکزی برای اولین بار تفاهم نامه ای با پژوهشکده سرطان معتمد برای ایجاد شعبه درمان سرطان پستان با حضور استاندار در نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی منعقد کرد تا تا حد ممکن این واحد را راه اندازی کنید. شعبه در استان، شروع کار با استان مرکزی جرقه ای بود. یکی از ماموریت های ویژه ای که به این سازمان داده شد ورود به حوزه درمان سرطان بود.

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

وی افزود: در این راستا ابزار و تجهیزات لازم در کشور تهیه شده است و منتظر هستیم تا هفته آینده مجوزها مستقیماً از سوی وزارتخانه صادر شود، نظارت آنها و تکمیل امکانات ظرف ۳ روز آینده انجام شود. این واحد از ماه ها قبل شروع به کار کرده و به بیماران این منطقه خدمات رسانی می کند.

رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی گفت: علاوه بر فعالیت های یاد شده، در سایر حوزه های جهاددانشگاهی نیز ماموریت ها و فعالیت هایی انجام شد که نتایج آن در سال های آینده نمایان خواهد شد.

غفری زاده گفت: طرح ملی بررسی وضعیت شاخص های توسعه اجتماعی در استان های کشور اجرا و تکمیل شده است. این طرح به درخواست وزارت کشور ادامه یافت و وارد فاز جدیدی شد که بررسی‌هایی که قبلاً در سطح استان اجرا می‌شد، در سطح شهرداری نیز انجام شد.

وی افزود: امسال طرح دانش بنیان «استفاده از باطله معدنی و معدنی شهرستان محلات» برای تولید ثروت نیز در دستور کار قرار دارد که تاکنون ۵۰ درصد پیشرفت داشته است. در شهرستان محلات به دلیل وجود معادن سنگ ساختمانی بزرگ، باطله ها ظاهر بسیار نامطلوبی ایجاد کرده است که می تواند اثرات نامطلوبی بر محیط زیست داشته باشد و باعث آلودگی خاک شود. در مرحله آزمایشی ۱۰ محصول از این ضایعات استخراج شد که قابلیت استفاده در صنایع مختلف را دارد و همچنین پیش بینی می شود برخی از این محصولات در صنعت خوراک دام قابل استفاده باشد.

رئیس جهاد دانشگاهی استان مرکزی افزود: همچنین سال گذشته طرح ایجاد مرکز خدمات ویژه انار در ساوه راه اندازی شد و هدف اصلی این طرح ایجاد و تولید کودهای ارگانیک سالم است. مناسب.طبیعت

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

غفری زاده افزود: مراکز آموزش تخصصی کوتاه مدت دارای سه دپارتمان هستند. تلاش ما ارائه آموزش کوتاه مدت و آموزش ضمن خدمت برای پزشکان و متخصصان است.

وی ادامه داد: در حوزه آموزش علمی کاربردی دو مرکز در ساوه و محلات مجددا فعال شده اند و تلاش می شود از رشته های پرطرفدار و کاربردی در مناطق بهره برداری شود.

رئیس جهاددانشگاهی استان مرکزی با اشاره به حوزه فرهنگی گفت: در معاونت فرهنگی نیز فعالیت های زیادی از جمله کرسی های آزاد اندیشی، دفاع ۳ دقیقه ای برای دانشجویان فوق لیسانس و دکتری، رسانه ها انجام می شود (ایسنا). اخبار) و خبرگزاری ایکنا). ، ISPA و غیره

غفری زاده ایسپا (کانون افکار عمومی) را یک پتانسیل بالقوه عنوان کرد و گفت: این مرکز می تواند بازوی اجرایی مهمی برای مدیران باشد، کانون به طرز ماهرانه ای نظرات عموم مردم را استخراج می کند و افکار و نظرات مدیران را ارائه می کند. بر تصمیم گیری کنند نشانگر این مرکز در انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته نتایج انتخابات را با اختلافی حدود یک درصد نسبت به نتایج اصلی انتخابات پیش بینی کرد.

وی ادامه داد: جهاد دانشگاهی استان مرکزی در یک سال گذشته سه طرح ملی شامل اشتغال زنان سرپرست در استان، مشاغل خانگی و رفتاری را اجرا کرده است.

رئیس جهاد دانشگاهی مرکزی افزود: سال گذشته ۲۰۰ تا ۲۵۰ نمونه خون بند ناف توسط مرکز خون بند ناف جهاد دانشگاهی جمع آوری شد. سلول های خون بند ناف سلول های بنیادی هستند که برای درمان سرطان استفاده می شوند اما در آینده پیش بینی می شود که با پیشرفت علم بتوان از این ذخایر برای درمان بسیاری از بیماری های صعب العلاج استفاده کرد.

معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز گفت: طرح بازنگری شاخص های توسعه اجتماعی استان مرکزی در چهار بعد، ۱۶ بند و ۱۰۷ شاخص تعیین شد. دادگستری و تامین اجتماعی از نظر سرمایه اجتماعی رتبه هفدهم و آخر کشور را دارد.

محسن مرادی افزود: استان مرکزی از ۳۱ استان کشور از نظر شاخص های توسعه رتبه ۲۱ را دارد. این طرح که به بررسی شاخص های توسعه کشوری می پردازد، رتبه نخست نمایشگاه دستاوردهای جهاد دانشگاهی کشور را کسب کرد.

در پایان این نشست از خبرنگاران تجلیل شد.

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

عضویت شبکه ملی درمان سرطان پستان در آخرین مرحله خود در جهاد دانشگاهی استان مرکزی

انتهای پیام/