عقل فرد؛ تکنسین کوچک ایران.


یکی از بهترین بازیکنان ایران در تاریخ جام جهانی و اولین گلزن ایران در این مسابقات کسی جز ایرج دانایی فراد نیست.

به گزارش ایسنا، مرحوم ایرج دانایی فرد بهترین گلزن ایران در جام جهانی است. نکته جالب در مورد دانایی فرد این است که او فرزند مرحوم علی دانایی فرد است که دو دهه سابقه تمرین در باشگاه تاج را داشت. مردی که در دهه های مختلف به پیشرفت بازیکنان کمک زیادی کرد.

ایرج در ۱۷ سالگی در سال ۱۳۴۷ در حالی که پدرش سرمربی تاج بود به عضویت این باشگاه درآمد. به دلیل حضور بازیکنانی چون اکبر افتخاری، داروش مصطفوی و مهدی حاج محمد بازی های کمتری انجام داد و به دلیل سربازی در سال ۱۳۴۹ نیروی هوایی شد، اما سرباز نشد. اما به دلیل دوران سربازی نتوانست مانند سربازی در تیم های غیرنظامی بازی کند و به همین دلیل به عضویت باشگاه عقاب درآمد و پس از انحلال آقاب به پاس نقل مکان کرد.

عقل فرد؛  اوه

حشمت مهاجرانی در سال ۷۵ او را به تیم ملی فراخواند و اولین بازی ملی خود را در چارچوب مسابقات مقدماتی جام جهانی ۱۹۷۸ مقابل عربستان انجام داد. گل های این بازی را غلامحسین مظلومی (۲ گل) و حسن روشن به ثمر رساندند.

مورخان عراقی در کمال ناباوری

دانایی فراد در شرایطی در جام جهانی تاریخ ساز شد که کمتر کسی از او انتظار گلزنی داشت. قبل از حضور تیم ملی در جام جهانی، رضا عدلخانی ستاره تیم ایران در جناح چپ بود و مشخص نبود که دانایی فرد فرصت بازی پیدا کند اما عدلخانی از ناحیه دست مصدومیت عجیبی دارد. دخترش که در آغوش او بود، اندکی قبل از جام جهانی روی پله ها لیز خورد و خود را مجروح کرد و توجه ویژه ای را به خرد مهاجران جلب کرد. مهاجرانی در دیدار مقابل هلند به مصاف ایرج دانیفر نمی رود، اما مقابل ایرج قرار می گیرد و درخشش دانیفر پس از باخت سنگین در بازی اول.

محمد صادقی بازیکن تیم ملی جام جهانی درباره دلیل بازی نکردن ایرج دانیفر می گوید: حشمت (مهجرانی) در اولین بازی مقابل هلند با ایرج دانیفر بازی نکرد و گفت خیلی جوان است. نمی دانی چه زمانی آماده دفاع بود، اما از او یک هافبک دفاعی ساختند.

رضا عدلخانی هافبک سابق تیم ملی ایران که به دلیل مصدومیت در جام جهانی غایب بود، درباره عملکرد دانایی فرد به جای او گفت: ایرج دانایی فرد به جای من بازی کرد، یک گل هم زد و خوب کار کرد.

ایریج با آرچی گمل، ستاره اسکاتلندی که برای ناتینگهام فارست بازی می کند، بازی می کند. پس از جام جهانی، در سال های ۱۹۷۹ و ۱۹۸۰، ناتینگهام فارست در فصول متوالی قهرمان جام ملت های اروپا شد.

ایرج در این دیدار می تواند بارها از گمیل عبور کند و برای هم تیمی هایش موقعیت ایجاد کند. در فاز گل، دانایی فرد توپ را به سمت مقابل دروازه اسکاتلند دریبل کرد و اولین گل ایران در تاریخ جام جهانی توسط ایرج به ثمر رسید که تا آن زمان جزو ستاره های ایران نبود. ، در تاریخ است. فوتبال ایران ثبت شده است.

عقل فرد؛  اوه

او کاتالیزور گل حسن روشن در بازی سوم مقابل پرو است. پاس فرد به درون دروازه پرو توسط مدافعان پرو قطع می شود و توپ به روشن می رسد و او با یک ضربه دقیق دروازه پرو را می کوبد.

دعوت به بازی خداحافظ پله

پس از درخشش در جام جهانی به همراه آندرانیک اسکندریان (دو بازیکن بزرگ تاج و تیم ملی آن زمان) از سوی فیفا به تیم جهانی دعوت شد و در بازی نمادین با تیم ثروتمند و ستاره آن زمان – جدید. . یورک کاسموس – برای خداحافظی در آن زمان، سلطان ها فوتبال بازی می کردند.

کاسموس با بازیکنانی مانند پله، کارلوس آلبرتو، کینالیا، بکن باوئر و کرایف در مقابل تیم جام جهانی ۱۹۷۸ بازی کرد و بازی با تساوی ۲-۲ به پایان رسید. آندرانیک به دلیل بازی های خوبش راهی کاسموس شد و ایرج به تولسا اوکلاهاما سیتی پیوست.

ایرج در آخرین بازی ملی خود برای تیم ملی ایران بازوبند کاپیتانی را بست. در سال ۱۳۵۹ با نظر حسن حبیبی بار دیگر برای حضور در جام ملت های آسیا در کویت به تیم ملی دعوت شد و آخرین گل ملی خود را به کره شمالی با ضربه سر و پاس زیبای حسن روشن با آن قد کوتاه به ثمر رساند. ایرج در آخرین بازی (رده بندی) کاپیتان مقابل بازیکنان بود که تنها کاپیتانی او در آخرین بازی ملی اش بود. ایران پس از پیروزی در بازی رده بندی سوم شد.

مرحوم ابراهیم آشتیانی مدافع راست سرشناس پرسپولیس در گفت وگویی گفت: نمی توان ایرج دانایی بازیکن کوچکی را وارد کرد و ندانم این بازیکن چپ دست تکنیکی چطور می تواند مدافعان را پاس کند.

بی شک ایرج دانایی فرد را باید یکی از ۵ ستاره تاریخ فوتبال ایران دانست که آنطور که باید در فوتبال ملی با او برخورد نشد. دنی فرد در ۹ دی ۱۳۹۵ بر اثر نارسایی کبد در سن ۶۷ سالگی در شیراز درگذشت.

عقل فرد؛  اوه

پیکر ایرج دانی فرد با حضور بزرگان عرصه ورزش تشییع شد

انتهای پیام/