علائم و عوارض چربی خون بالا، تاثیر چربی خون بالا در کیفیت کار قلب |


علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت عملکرد قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

کلسترول بالا یا تری گلیسیرید در بدن باعث رسوب چربی در دیواره عروق می شود و منجر به چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و باید از خوردن زیاد آن پرهیز کنید غذاهای فست فود ، غذاهای چرب و سرخ کرده و ناسالم است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه که باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین ادامه مقاله را دنبال کنید.

انواع چربی خون و چربی خون بالا

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد که عبارتند از:

  • کلسترول

  • گلیسیرید سه گانه

تری گلیسیرید

خوش می گذرد چربی خون بالا همواره با تری گلیسیرید و کلسترول در ارتباط بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که با خوردن غذاهای پرکالری و مضر وارد بدن شما می شوند. وقتی این غذاهای ناسالم وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ در جواب باید نه بگویم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی سلول ها ضروری هستند. اما اگر بیش از حد شود ، جنبه ناسالم نیز دارد.

علت ایجاد تری گلیسیرید در بدن چیست؟

اضافه وزن و چاقی از جمله عواملی هستند که باعث افزایش تری گلیسیرید خون می شوند.

افرادی که کم تحرک یا کم تحرک هستند ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و مصرف الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

• رژیم های حاوی کربوهیدرات زیاد باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

یک فرد دارای تری گلیسیرید بالا ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما یافت می شود. کلسترول چربی است که در خون نامحلول است اما توسط لیپوپروتئین ها به داخل و خارج از سلول منتقل می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی پایین

لیپوپروتئین HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ساخته شده توسط خود بدن. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن از خوردن غذاهای خاص ناشی می شود. مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

وقتی به چربی خون بالا فکر می کنید ، ممکن است فکر کنید که کلسترول خون به ذهن شما خطور می کند ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکردهای طبیعی خود به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای تولید و نگهداری سلول های خاص و هورمون های خاص و برای تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی ضروری است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و با چسبیدن به دیواره شریان ها عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان آن را در فرد کاهش می دهد و منجر به بیماری قلبی می شود. به همین دلیل ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث بزرگ شدن ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با رشد آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با VLDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و بلافاصله درمان را شروع کنید. از آنجا که VLDL حاوی مقدار زیادی تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL ، که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، به خاطر کلسترول خوبش معروف است اما باید بگویم که HDL کلسترول مضر را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

سوال اصلی بسیاری از مردم این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

همچنین برای طبیعی بودن چربی های خون شما ، میزان مناسب کلسترول در دسی لیتر باید کمتر از 200 میلی گرم باشد ، در غیر این صورت در صورت کم یا زیاد بودن آن باید به متخصص مراجعه کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشات شما

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون در بدن خود را که در شمال کلسترول و تری گلیسیرید قرار دارد اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش 12 ساعت قبل از آزمایش خون نباید چیزی جز آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• سطح کلسترول تام زیر 5 میلی مول/لیتر.

• سطح LDL زیر 3 مول در لیتر.

سطح HDL بالاتر از 1 میلی مول در لیتر.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول / لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید چربی خون خود را سالانه اندازه گیری کنند. برای این افراد ، این یک الزام مهم است.

اگر آزمایش شما نشان داد که کلسترول شما بیشتر از L.5/mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان داد ، به یاد داشته باشید که فردی با چربی خون بالا هستید. به همین دلیل است که شما باید سعی کنید سطح چربی خون خود را به حالت عادی برگردانید. زیرا در غیر این صورت ممکن است به بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته دچار شوید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند احساس سنگینی ، خستگی یا کبودی می کنند.

• اگر چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در ناحیه ساق پا و کف پا احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارد.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد پس از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه که باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط آن با بیماری

با افزایش چربی خون ، شما مستعد ابتلا به بیماری های قلبی هستید زیرا وقتی کلسترول خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد ، که باعث تنگ و باریک شدن شریان ها می شود و باعث می شود خون کمتری به بدن برسد و بنابراین کار کمتری انجام می شود. قلب. خون غنی از اکسیژن برای دریافت آن ندارد.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

همچنین ، هنگامی که جریان خون به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به طور عادی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

کم کاری تیروئید
• بیماریهای کبدی و کلیوی
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی از عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که دارای چربی خون بالا هستند

افراد دارای چربی خون بالا باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش این امر استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، پفک ، چربی ، بستنی و شیرینی و غذاهای شیرین خودداری کنند ، یا در صورت مصرف زیاد غذا بخورند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر و ماست کم چرب استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود کاهش دهند و در عوض گوشت های سفید مانند بوقلمون یا مرغ را انتخاب کنند.

به افرادی که چربی خون بالایی دارند توصیه می شود از سبزیجات و میوه هایی مانند سیر خام ، گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین هایی مانند حبوبات و غلات کامل مصرف کنید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند زیره سیاه ، آویشن ، سویا ، گشنیز و سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید