علت اصلی کم کاری تیروئید چیست؟


“دکتر ، چرا دچار کم کاری تیروئید شدم؟”

2 رایج ترین پاسخی که دریافت می کنید عبارتند از “این به دلیل ژن ها” و “این به دلیل بیماری های خود ایمنی است و سیستم ایمنی بدن شما به غده تیروئید حمله می کند. این بیماری هاشیموتو و در برخی موارد بیماری گراو نامیده می شود.”

بیایید هر دو پاسخ را بررسی کنیم.

ژن ها

اگر ژنها تا حد زیادی مسئول تیروئید بودند ، پس چگونه تیروئید در 50 سال گذشته ، زمانی که انسانها هزاران سال در جهان وجود داشته اند ، بسیار شایع شده است؟ ژن ها در 50 سال گذشته چگونه تغییر کرده اند؟

بیماری های خود ایمنی

تیروئید به دلیل بیماریهای خود ایمنی ایجاد شده است. اما پس چرا یک بیماری خود ایمنی ایجاد شد؟ ارزش دانستن ندارد؟ تا زمانی که شخص به ریشه مشکل نرسد ، هرگز نمی تواند راه حلی پیدا کند. متأسفانه ، بسیاری از افراد در تلاش برای یافتن علت اصلی نیستند.

هدف از این مقاله تجزیه و تحلیل علل اصلی ایجاد تیروئید است. شناسایی مشکل نیمی از یک نبرد پیروز شده است. به نظر می رسد دو دلیل فوق برای کم کاری تیروئید نشان می دهد که هیچ چیزی در کنترل ما نیست و ما کنترل زیادی روی بیماری نداریم ، که اینطور نیست.

به تیروئید نیز بیماری مزمن گفته می شود به همان دلیل ، هیچ کاری نمی توان در مورد آن انجام داد و “یک بار تیروئید ، همیشه تیروئید”. “بیماری با آخرین نفس از بین می رود.” که کاملا درست نیست.

7 علت اصلی مربوط به شیوه زندگی است زیرا تیروئید اتفاق می افتد. و خبر خوب این است که می توان روی این علل سبک زندگی کار کرد و بنابراین کم کاری تیروئید خود را کنترل کرد.

علت اصلی 1: کمبود تغذیه

احتمالاً در مورد اهمیت ید برای عملکرد مناسب غده تیروئید شنیده اید. هورمون تیروئید غنی از ید است و کمبود ید می تواند باعث کم کاری تیروئید و گواتر (تورم غده تیروئید) شود.

اما نه تنها ید ، مواد مغذی مهم دیگری نیز وجود دارند که اغلب نادیده گرفته می شوند اما نقش مهمی در عملکرد غده تیروئید دارند:

 • آهن ، روی ، شیر E ، B2 ، B3 ، B6 ، C.
   • برای سنتز هورمون تیروئید مورد نیاز است
   • برای تبدیل T4 به T3 مورد نیاز است
  • نشان داده شده است که کمبود ویتامین D با بیماری های خود ایمنی از جمله بیماری گریوز و تیروئیدیت هاشیموتو مرتبط است.

مردم اغلب رژیم غذایی را با خوردن کمتر مرتبط می دانند. اما رژیم گرفتن یعنی خوردن بیشتر. بیشتر از غذاهای مناسب بخورید تا تمام مواد مغذی لازم برای عملکرد صحیح بدن را در اختیار داشته باشید.

علت اصلی 2: اضافه وزن

مردم اغلب تشخیص می دهند که کم کاری تیروئید منجر به افزایش وزن می شود اما عکس آن نیز صادق است.

جمعیت چاق دارای حداقل است 86٪ افزایش خطر کم کاری تیروئید تحت بالینی.

چرا چاقی باعث کم کاری تیروئید می شود؟

 1. متاستادی در مورد گزارشات تیروئید ، “چاقی یک فرایند مزمن التهاب با درجه پایین است. بنابراین سیتوکین ها و سایر نشانگرهای التهابی تولید شده در اثر اضافه بار بافت چربی ، افزایش می یابد. این افزایش سیتوکین های التهابی. ممکن است بیان mRNA سدیم / یدید symporter را مهار کرده و به نوبه خود بر فعالیت جذب یدید سلول های تیروئید انسان تأثیر بگذارد.
 2. او همچنین می گوید ، “لپتین ، عاملی که توسط سلولهای چربی تولید می شود ، همچنین در التهاب مزمن نقش دارد و می تواند منجر به تغییرات مورفولوژیکی در تیروئید شود. [1]

کم کاری تیروئید و افزایش وزن یک چرخه معیوب است. اگر می خواهید بر کم کاری تیروئید غلبه کنید و اگر اضافه وزن دارید ، این اولین کاری است که باید انجام دهید.

ریشه 3: عدم تعادل باکتریایی روده

“ما همه می دانیم آنتی بیوتیک ها چیست ، اما چند نفر از ما در مورد هم نوع آنها به نام” پروبیوتیک “می دانیم؟ اینها میکروارگانیسم هایی مانند مخمر یا باکتری های خوب هستند که به بهبود سلامتی معروف هستند. آنها معمولاً در مکمل ها و غذاهایی مانند ماست و دوغ یافت می شوند. ممکن است عجیب به نظر برسد که باکتری های زنده را به عنوان بخشی از غذای خود مصرف کنید ، اما این یک تمرین عادی است و برای شما بسیار مفید است. ”

کمی جالب است

معده انسان حاوی تریلیون ها باکتری خوب است. آیا شگفت انگیز نیست؟ این تعداد حداقل 10 برابر بیشتر از تعداد کل سلولهای بدن است.

نسبت باکتری های خوب به باکتری های بد در معده به طور کلی 85: است: 15. وقتی این نسبت را حفظ کنید ، سالم خواهید بود و می توانید به راحتی وزن خود را کاهش دهید. پروبیوتیک ها به حفظ سلامت روده کمک می کنند و بنابراین به تجزیه و جذب غذا کمک می کنند.

پروبیوتیک ها در کشک و دوغ یافت می شوند ، هر چند تعداد آنها زیاد نیست. با این حال ، از آنجا که بسیاری از ما پروبیوتیک های کافی در رژیم غذایی روزانه خود نداریم ، نسبت باکتری های خوب کاهش می یابد و ما اغلب از اختلالات گوارشی و کاهش ایمنی رنج می بریم.

میکروبیوتای روده همچنین بر جذب مواد معدنی مهم برای تیروئید از جمله ید ، سلنیوم ، روی و آهن تأثیر می گذارد. همه آنها برای عملکرد تیروئید ضروری هستند و ارتباط واضحی بین اختلال عملکرد تیروئید و سطوح تغییر یافته این مواد معدنی وجود دارد. ” [2]

علت اصلی 4: مسمومیت

پزشکان در مورد این واقعیت صحبت می کنند که بیماری هاشیموتو به این دلیل رخ می دهد که سیستم ایمنی بدن ما شروع به حمله به غده تیروئید می کند. اما چرا این اتفاق می افتد؟ سیستم ایمنی بدن ما برای محافظت از ما طراحی شده است نه اینکه ما را نابود کند. پس چرا مال ما رخشاک (محافظ) l می شود باکساک (ناوشکن)؟

در میان عوامل دیگر ، پاسخ ممکن است در سموم نهفته باشد. این در دو مرحله اتفاق می افتد:

 • غده تیروئید برای تولید هورمون های تیروئید به ید و سلنیوم نیاز دارد. بسیاری از سموم محیطی با ید و سلنیوم اشتباه گرفته شده و در غده تیروئید تجمع می یابند.
 • بدن سپس آنتی بادی هایی را برای مبارزه با این سموم جذب می کند و در این فرآیند به غده تیروئید نیز حمله می کند.

امیدوارم ببینم چقدر سموم نامرئی در زندگی ما باعث این همه گیری تیروئید شده است.

چهار فلز سنگین خاص مضرترین آنها هستند: آلومینیوم ، کادمیوم ، سرب و جیوهبه این موارد در موارد استفاده روزانه ما مانند پلاستیک ، خوشبو کننده ، باتری و غیره یافت می شود. ترک تمام این موارد ممکن نیست ، اما با آگاهی از این امر ، می توانیم خسارت را کاهش دهیم.

همچنین آفت کش ها ، علف کش ها ، قارچ کش ها که معمولاً برای محصولات کشاورزی ما استفاده می شود یکی از رایج ترین منابع سموم است. حتی شیر حاوی هورمون های اضافی است زیرا اکثر گاوها برای افزایش عملکرد شیر تزریق می شوند. در حالی که ما هزینه غذای ارگانیک را پرداخت می کنیم ، نگران افزایش قیمت آن هستیم. اما نوع قیمتی را که در بلندمدت با خوردن غذاهای سنگین آفت کش می پردازیم در نظر بگیرید.

ریشه مورد 5: استرس و بی خوابی

استرس و بی خوابی دو مورد از علل گزارش نشده هستند. نه ، من در اینجا درباره هیچ چیز فلسفی صحبت نمی کنم. بیایید در مورد علم چگونگی تشدید وضعیت تیروئید صحبت کنیم.

Healthline گزارش می دهد: “تأثیر استرس بر تیروئید با کند کردن متابولیسم بدن شما ایجاد می شود. این یکی دیگر از راه های ارتباط استرس و افزایش وزن است. هنگامی که عملکرد تیروئید در هنگام استرس کاهش می یابد ، سطح هورمون های تری یدوتیرونین (T3) و تیروکسین (T4) کاهش می یابد. همچنین ، تبدیل هورمون T4 به T3 ممکن است رخ ندهد و منجر به سطوح بالاتری از T3 معکوس شود. ”

خوب ، مقصر دیگری وجود دارد: هورمونی به نام کورتیزول. وقتی استرس دارید یا کمتر می خوابید ، کورتیزول ترشح می شود. و کورتیزول زیاد می تواند تیروئید شما را خراب کند.

این اجازه نمی دهد غده تیروئید به اندازه کافی هورمون تیروئید تولید کند و وضعیت را بدتر کند. بنابراین ، اگر تیروئید دارید ، دلیل دیگری برای کاهش سطح استرس و خواب خوب دارید.

همچنین ، مطالعات نشان داده اند که بی خوابی و خواب بیش از حد عملکرد غده تیروئید را مختل می کند. 7-8 ساعت خواب بهترین زمان برای خواب است. [3]

مورد ریشه 6: یک شیوه زندگی بی تحرک

مطالعات نشان داده است که “عملکرد تیروئید در بیماران مبتلا به کم کاری تیروئید که به طور منظم ورزش می کنند بهبود می یابد ، زیرا سطح TSH کاهش یافته و T3 و T4 در گروه ورزش منظم افزایش یافته است. “[4]

ورزش همچنین به افزایش متابولیسم و ​​کاهش وزن کمک می کند. هر دوی آنها دوباره به عملکرد بهتر غده تیروئید کمک می کنند.

ریشه مورد 7: التهاب داخلی

“من همیشه فکر می کردم که التهاب به معنای برش دردناک یا تورم بافت است. این واکنش بدن به برداشتن سلولهای آسیب دیده یا عوامل تحریک کننده قبل از شروع روند بهبودی است. التهاب نامرئی چیست؟ “، از یکی از مشتریان Meera ما پرسید.

“این التهاب داخلی نامیده می شود و یکی از عوامل اصلی چاقی ، دیابت ، تیروئید و سایر بیماری های سبک زندگی است. این نه دردناک است و نه قابل مشاهده ، اما بسیار کشنده است. این آتشی است که توسط سیستم ایمنی بدن با مبارزه با آلرژن های غذایی ، سموم ، استرس و غذای بد مخفی می شود. ”

هاگرچه این التهاب مضر است ، متأسفانه ما هیچ ضد عفونی کننده ای نداریم که بتواند آن را درمان کند. التهاب داخلی به دلیل کربوهیدرات های تصفیه شده ، قندها ، چربی های ترانس و بسیاری از چربی های التهابی امگا 6 ، شیرین کننده های مصنوعی ، گلوتن ، شیر ، عفونت مزمن ، استرس ، روغن های گیاهی فرآوری شده ، آلرژی و حساسیت های پنهان غذایی و غیره رخ می دهد. این می تواند باعث بیماری هایی از سرماخوردگی معمولی تا چاقی تا حتی سرطان شود!

هر فرد متفاوت است و عوامل مختلفی منجر به التهاب می شود. ابتدا باید تمام علائم التهابی را که تجربه می کنید پیدا کنید و سپس آنها را از بین ببرید. در واقع ، اگر برنامه احتمالی را امتحان کنید ، متوجه خواهید شد که این برنامه با هدف کمک به شما در درک آنچه باعث التهاب می شود ، ایجاد شده است تا بتوانید مشکل را برطرف کنید.

اکنون ، وقتی علل اصلی تیروئید را می شناسید ، این به شما بستگی دارد که تصمیم بگیرید که آیا می خواهید روی این علل اصلی کار کنید یا صرفاً بر مدیریت علائم با کمک داروهای هورمونی اضافی تمرکز کنید.

در Possible ، ما برای حمله به همه این ریشه ها و کمک به هزاران بیمار تیروئیدی در مدیریت و معکوس کردن کم کاری تیروئید تلاش می کنیم. ما یک تیم متشکل از 50 متخصص تغذیه ، پزشک داریم که روز به روز تلاش می کنند تا جهان را به مکانی سالم تبدیل کنند. استفاده از غذا به عنوان دارو.

دیدگاهتان را بنویسید