علت و روش درمان سوختگی پا در شب (از متخصص)


آیا سوزش پا در طول روز شما را آزار می دهد یا شب بیدار می شوید؟ اگرچه سوختگی پا معمولاً شکایت افراد مسن است. اما به دلایل مختلف می تواند به هر کسی آسیب برساند. از آنجا که یکی از مهمترین راههای مدیریت سوختگی های حساس پا از بین بردن علت آن است ، در زیر شش علت اصلی سوختگی پا را بررسی می کنیم.

علت سوزش پا در شب: پاسخ متخصص

احساس سوزش در پا در هنگام خواب می تواند نشانه ای از نوروپاتی محیطی یا آسیب عصبی باشد. حدود نیمی از افراد مبتلا به دیابت هنگامی دچار نوروپاتی محیطی می شوند که گلوکز اضافی در بدن آنها به دیواره رگ های خونی تغذیه کننده اعصاب آسیب برساند. سایر علائم نوروپاتی محیطی شامل بی حسی ، سوزن سوزن شدن یا درد در پاها یا کاهش توانایی در احساس گرما ، سردی و درد در پاها است. گاهی اوقات پزشک آزمایشاتی را انجام می دهد تا ببیند آیا اعصاب شما به طور عادی کار می کند یا خیر. درمان نوروپاتی محیطی شامل روش هایی برای حفظ سطح قند خون در محدوده طبیعی ، مدیریت درد و مراقبت خوب از پا است.

احساس سوزش در پا: پاسخ انجمن دیابت آمریکا

اگر احساس سوزش و سوزن سوزن شدن در پاهای خود می کنید ، به این معنی است که اعصاب پای شما تحت تاثیر دیابت قرار دارد. “نوروپاتی دردناک” اصطلاحی است که برای توصیف درد بی دلیل پا در بیماران دیابتی استفاده می شود. افراد مبتلا به نوروپاتی دردناک اغلب “احساس سوزن سوزن شدن” در پاها یا احساس سوزش مبهم در پاهای خود دارند که در شب بدتر می شود. البته وقتی این بیماری علائم دیگری نداشته باشد که باعث سوزش پای شما شود ، این نوروپاتی در نظر گرفته می شود.

همچنین ممکن است گرفتگی های مکرر پا را تجربه کنید. از آنجا که نوروپاتی دردناک به محض بروز مشکل است ، بهترین درمان برای این بیماری کنترل قند خون برای جلوگیری از نوروپاتی است. این مشکل عصبی معمولاً در مردان و همچنین افرادی که سالها دیابت داشته اند ، افراد قد بلند ، افراد سیگاری و افرادی که کنترل زیادی بر قند خون خود ندارند ، مشاهده می شود.

اگر در حال حاضر از نوروپاتی دردناک رنج می برید ، باید بدانید که درمان هایی با این داروها وجود دارد که حدود 50 درصد افراد را تسکین می دهد. این درمان ها شامل داروهای ضدافسردگی ، برخی داروهای قلبی و کرم های تهیه شده از فلفل قرمز (کپسایسین) است. این کرم ها برای حساسیت زدایی به پا زده می شود. خبر خوب این است که اگر با هیچ یک از این درمان ها بهبود نیابید ، درد ناشی از این نوروپاتی معمولاً با گذشت زمان برطرف می شود.

سوختگی پا در شب: سایر علل شایع

1- وضعیت پا

موقعیت پاهای ما نحوه راه رفتن و نحوه قدم گذاشتن بر روی پای خود را تعیین می کند. در حالت ایده آل ، وزن ما هنگام راه رفتن به طور مساوی بر روی پاهای ما توزیع می شود ، اما گاهی اوقات موقعیت برخی از افراد فشار موضعی را روی پاهای خود وارد می کند. این فشار “نقاط داغ” ایجاد می کند که سپس باعث ایجاد گرما ، قرمزی و احساس سوزش می شود.

قوس پهن در وسط پا نمونه رایج این مورد است. در این حالت ، پای کمتری روی زمین قرار می گیرد و بنابراین پاشنه و برآمدگی قسمت جلویی قسمت های اصلی تحمل فشار هستند. هرگونه تفاوت در طول پاها نیز می تواند باعث این مشکل شود ، حتی اگر اختلاف 6 میلی متر باشد ، زیرا در این حالت یک پا وزن بیشتری نسبت به پای دیگر دارد.

20 رازی که زبان شما درباره سلامتی شما می گوید!

برخی مسائل پزشکی و شرایط پا مانند پینه ، پینه ، زگیل و مفاصل متورم شده نیز می توانند هنگام راه رفتن فشار بیشتری به پا وارد کرده و به طور بالقوه باعث سوزش پا شوند.

2- نوروپاتی محیطی (دیابت)

[webp-to-jpg output image]

نوروپاتی محیطی وضعیتی است که در آن عصبی که از ستون فقرات به نواحی اطراف ، بازوها و پاها منتقل می شود آسیب می بیند. مسیر این عصب یک مسیر طولانی است که از ستون فقرات به پا می رود و هرگونه صدمه در هر نقطه از این مسیر می تواند منجر به علائم عصبی مانند بی حسی ، سوزن سوزن شدن و سوزش در پا شود.

دیابت یکی از شایع ترین علل نوروپاتی محیطی است. مطالعات نشان می دهد که 61 درصد از استرالیایی های مبتلا به دیابت درجاتی از نوروپاتی را دارند. این به این دلیل است که قند خون در دراز مدت بالا و غیرقابل کنترل است ، که می تواند به اعصاب آسیب برساند ، دیواره های عصبی را ضعیف کرده ، انتقال سیگنال های عصبی را کند کرده و احساس طبیعی پا را تغییر دهد. این عوارض جانبی به تدریج ظاهر می شوند و با گذشت زمان بدتر می شوند. این بدان معناست که احساس سوزش پا تشدید شده یا ممکن است پا کاملا بی حس شود.

سایر علل نوروپاتی محیطی شامل بیماریهای خود ایمنی ، عوارض جانبی برخی از درمانها مانند شیمی درمانی ، بیماریهای ارثی ، عفونتها ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و موارد دیگر است.

3- نورومای مورتون

نورومای مورتون یک توده دردناک و متورم در پا است که به دلیل التهاب عصبی که ناحیه خاصی را پوشانده است ، معمولاً بین انگشتان دوم و سوم یا انگشتان سوم و چهارم ایجاد می شود. هنگامی که عصب متورم و تحریک می شود ، علائم عصبی خاصی از جمله سوزش پا رخ می دهد.

در این موارد ، درد و سوزش در پا با پوشیدن کفش های تنگ یا تنگ بدتر می شود ، زیرا این کفش ها استخوان های پا را به هم نزدیک می کند و در نتیجه عصب را بیشتر فشار می دهد و تحریک می کند.

برای لاغر شدن بدن چه بخوریم و چه کنیم؟ (از پروفسور کلوئی)

4- فشرده سازی یا فشرده سازی عصب (سندرم تونل تارسال)

همه ما یک تونل کوچک در داخل مچ پای خود داریم به نام تونل تارسال. این تونل گذرگاهی برای بسیاری از تاندون ها ، شریان ها ، وریدها و اعصاب مچ پا فراهم می کند. عصب تیبیای خلفی یکی از اعصاب این ناحیه است.

گاهی اوقات ساختارهای تونل پشتی ، از جمله عصب تیبیای خلفی ، فشرده می شوند و علائمی مانند سوزش پا را ایجاد می کنند. علل فشرده سازی یا فشردگی این اعصاب شامل صافی کف پا ، خار ، کیست یا تاندون متورم در تونل است که فضا را اشغال کرده و عصب را فشرده می کند ، آسیب به ناحیه مچ پا ، آسیب به ساختارهای تونل. سایر شرایط التهابی که بر عصب فشار وارد می کند. نقاط دیگری در امتداد عصب وجود دارد که ممکن است تحت فشار باشند.

5- آسیب عصبی ضربه ای (آسیب پس از سانحه)

اعصاب ما ، مانند ماهیچه ها ، تاندون ها و رباط ها که ممکن است در اثر ضربه آسیب ببینند ، ممکن است آسیب ببینند و باعث ایجاد تعدادی از علائم عصبی مانند سوزش پا شوند. این می تواند یک ضربه مستقیم به پا یا پا باشد ، به عنوان مثال پای کسی به پای شما ضربه می زند ، چیزی روی پای شما می افتد ، یک توپ فوتبال به پای شما می خورد و غیره. یا می تواند بسیار شدیدتر باشد و به ستون فقرات ، جایی که عصب بیرون می آید ضربه بزند.

6- عفونت پای ورزشکاران (عفونت قارچی)

پای ورزشکار نام عفونت قارچی است که می تواند باعث سوزش موقت و خاصی در کف پا و بین انگشتان پا شود. این عفونت قارچی روی لایه بیرونی پوست تأثیر می گذارد و در نتیجه باعث خشکی ، پوسته پوسته شدن ، قرمزی ، خارش ، سوزش و آسیب به ظاهر پوست می شود.

عفونت های قارچی باعث تحریک می شوند زیرا قارچ از کراتین تغذیه می کند. کراتین پروتئینی است که در پوست ، مو و ناخن ها یافت می شود. خوشبختانه درمان عفونت های قارچی پوست بسیار ساده است و کافی است از داروی ضد قارچ استفاده کرده و مراقبت های لازم را در خانه انجام دهید.

پاهای شما به شما در مورد سلامتی شما می گوید!

سایر علل سوختگی پا

سایر علل سوزش پا که در مقالات پزشکی ذکر شده است عبارتند از: کمبود ویتامین (به ویژه ریبوفلاوین و ویتامین B12) ، اعتیاد به الکل ، نارسایی کلیه ، کم کاری تیروئید ، سندرم درد مزمن منطقه ای یا اختلالات ارثی مانند بیماری شارکو ماری-ثوت. ماری توت). سوزش پا نیز می تواند ایدیوپاتیک باشد ، به این معنی که علت شناخته شده ای ندارد.

منبع 1 منبع 2

دیدگاهتان را بنویسید