علل بی خوابی در شب علل بی خوابی در شب درمان بی خوابی خستگی صبحگاهی


دلایل زیادی برای اختلالات خواب وجود دارد. عادات بدی که باعث بی خوابی می شوند یا مشکلات پزشکی که خواب را مختل می کنند از جمله این دلایل هستند. اگر صبح از خواب بیدار می شوید و احساس می کنید که خوب نخوابیده اید، به پزشک خود مراجعه کنید.

باعث بی خوابی در شب می شود

بعضی روزها آنقدر خسته هستید که نمی توانید چشمانتان را باز نگه دارید، چه رسد به وظایف و وظایف کاریتان. با این حال، وقتی شب فرا می رسد و شما به خواب می روید، ساعت ها بیدار می مانید و نمی توانید بخوابید. با باعث بی خوابی در شب می شود خود را در مجله دلتا بشناسید.

تاثیر ریتم شبانه روزی بر خواب

اگر خسته هستید اما نمی توانید بخوابید، ریتم شبانه روزی شما ممکن است به هم ریخته باشد. سندرم فاز تاخیری خواب (DSPS) اختلالی است که در آن ریتم شبانه روزی از زمان عقب می ماند. در نتیجه، فرد به طور طبیعی می خواهد حداقل دو ساعت دیرتر از حد معمول به رختخواب برود و روز بعد دیرتر از خواب بیدار شود. دیر خوابیدن باعث می شود این افراد به موقع از خواب بیدار شوند و به مدرسه یا محل کار بروند. این سندرم بیشتر در نوجوانان و جوانان دیده می شود و ۷ تا ۱۶ درصد آنها را مبتلا می کند. حدود ۱% از بزرگسالان دارای DSPS هستند.

افراد مبتلا به سندرم فاز تاخیری خواب اغلب دو مشکل را تجربه می کنند: خواب آلودگی در طول روز و بی خوابی شبانه. زیرا با وجود دیر خوابیدن، باید صبح روز بعد همزمان با سایر افراد جامعه از خواب بیدار شوند تا فعالیت های اجتماعی خود را انجام دهند. خواب آلودگی این افراد در اواسط روز کاهش می یابد. در نتیجه شب ها دیرتر به خواب می روند و این چرخه دوباره تکرار می شود.

تاثیر ریتم شبانه روزی بر خواب

سایر علل بی خوابی

خستگی در طول روز و بی خوابی در شب می تواند از علائم سندرم فاز خواب تاخیری باشد. عوامل دیگری که می توانند باعث این مشکل شوند عبارتند از:

چرت زدن

خوابیدن ذاتا بد نیست. همچنین می تواند فواید بسیاری برای سلامتی داشته باشد. با این حال، استراتژی خواب اشتباه می تواند شما را تمام شب بیدار نگه دارد. تحقیقات نشان می‌دهد که چرت‌های طولانی و چرت‌های بعد از ظهر باعث می‌شوند شب دیرتر به رختخواب بروید، بد بخوابید و شب‌ها بیشتر از خواب بیدار شوید. توصیه می شود مدت چرت زدن را حداکثر به ۲۰ تا ۳۰ دقیقه محدود کنید و هر روز در ساعت مشخصی این کار را انجام دهید تا بدن به آن عادت کند.

نگرانی

افکار مسابقه ای تاثیر منفی بر خواب دارند. بنابراین، جای تعجب نیست که اختلالات اضطرابی به عنوان یکی از عوامل خطر بی خوابی معرفی شده است. اضطراب باعث می شود بعداً هوشیارتر و خواب آلودتر شوید.

افسردگی

شواهد نشان می دهد که نزدیک به ۹۰ درصد از افراد افسرده از کیفیت خواب خود شکایت دارند. مشکلاتی مانند بی خوابی، نارکولپسی (حملات خواب) و سندرم پای بی قرار از جمله مواردی است که توسط این افراد گزارش می شود.

کافئین

شاید وقت آن رسیده است که در مورد نوشیدنی های کافئین دار که بعد از ظهر مصرف می کنید تجدید نظر کنید. نیمه عمر کافئین به طور متوسط ​​۵ ساعت است و تحقیقات نشان داده است که اگر ۱۶ ساعت قبل از خواب ۲۰۰ میلی گرم کافئین (حدود ۴۸۰ میلی لیتر قهوه) مصرف کنید، خواب شما تحت تأثیر قرار می گیرد. مصرف ۴۰۰ میلی گرم کافئین ۶ ساعت قبل از خواب می تواند کیفیت خواب را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. بنابراین بهتر است ۴ تا ۶ ساعت قبل از خواب مصرف کافئین را قطع کنید.

زمان استفاده از وسایل الکترونیکی است

موبایلت را زمین بگذار! نور آبی ساطع شده از تلفن همراه، تبلت، لپ‌تاپ و صفحه‌نمایش تلویزیون از تولید ملاتونین در شب جلوگیری می‌کند و خواب را کاهش می‌دهد.

چه چیزی باعث بی خوابی در شب می شود؟

مطالعات پیشنهادی: مقالاتی در مورد زنان خطرناک که حتی جرات ذکر نام آنها را ندارید! خواندن به

اپلیکیشن مجله دلتا