علل حالت تهوع در هنگام نوشیدن آب


حالت تهوع آن احساس وحشتناک و مبهم در معده است که باعث می شود احساس استفراغ کنید. این می تواند ناشی از ویروس ، بیماری های گوارشی ، حاملگی و یا حتی بوی نامطبوع باشد.تهوع یک ناراحتی معده است که معمولاً قبل از استفراغ رخ می دهد. استفراغ تخلیه داوطلبانه یا غیرارادی محتویات معده از طریق دهان است.

علت تهوع هنگام نوشیدن آب

اغلب مشخص نیست که چرا حالت تهوع ایجاد می شود. تهوع و استفراغ یک بیماری نیست ، اما علائم بسیاری از بیماری ها مانند:

حالت تهوع در ماشین یا دریا (تصادف رانندگی یا بیماری دریایی)

مراحل اولیه بارداری

استفراغ ناشی از دارو

درد شدید

استرس عاطفی (مانند ترس)

بیماری کیسه صفرا

مسمومیت غذایی

عفونت (مانند “آنفولانزای معده”)

پرخوری

واکنش به برخی بوها یا بوها

حمله قلبی

تکان دادن

گلیوما

زخم ها

برخی از انواع سرطان

پرخوری یا سایر بیماریهای روانی

تخلیه آهسته معده (بیماری مشاهده شده در افراد دیابتی)

بلع سموم یا مقدار زیادی الکل

ایلئوس

اضافی

علل استفراغ با توجه به سن متفاوت است. استفراغ در کودکان معمولاً در اثر عفونت ویروسی ، مسمومیت غذایی ، حساسیت به شیر ، پوسیدگی (بیماری) ، پرخوری یا سوءتغذیه ، سرفه یا انسداد روده و بیماری هایی که در آنها کودک تب بالایی دارد ایجاد می شود. به من نشان بده چرا وقتی کمی بعد از غذا رخ می دهد ، حالت تهوع یا استفراغ ممکن است به دلیل مسمومیت غذایی ، ورم معده (التهاب مخاط معده) ، زخم ها یا پرخوری باشد. تهوع یا استفراغ یک تا هشت ساعت پس از غذا نیز ممکن است نشان دهنده مسمومیت غذایی باشد. با این حال ، برخی از باکتری های ناشی از غذا ، مانند سالمونلا ، ممکن است مدت زمان بیشتری طول بکشد تا علائم ایجاد شود. استفراغ معمولاً بی ضرر است ، اما می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد. نمونه هایی از برخی بیماری های جدی که می توانند باعث تهوع یا استفراغ شوند عبارتند از: ضربه مغزی ، مننژیت (عفونت قشر مغز) ، انسداد روده ، آپاندیسیت و تومورهای مغزی. نگرانی دیگر کم آبی است. بزرگسالان خطر کم آبی بدن کمتری دارند زیرا اغلب می توانند علائم کم آبی بدن (مانند افزایش تشنگی و خشکی لب یا دهان) را تشخیص دهند. اما کودکان خردسال بیشتر مستعد کم آبی بدن هستند ، به ویژه اگر اسهال داشته باشند زیرا اغلب در انتقال علائم کم آبی بدن کوتاهی می کنند.

اگر به دلیل حالت تهوع نمی توانید غذا بخورید یا بنوشید ، ممکن است دچار کم آبی شوید. حالت تهوع نیز نشانه کم آبی بدن است ، اما نوشیدن زیاد می تواند باعث احساس سیری در معده شما شود و بدتر شود. هنگامی که احساس راحتی کردید مایعات بنوشید. اگر آب معده مستقیم شما را اذیت می کند ، چای یا آب بدون کافئین را با برش های میوه تازه امتحان کنید استفراغ مکرر در دوران بارداری می تواند ناشی از عدم تعادل مایعات و مواد معدنی باشد که به ویژه در زنان باردار شایع است.

چگونه از تهوع و استفراغ جلوگیری کنیم؟

به تدریج مصرف مایعات خود از جمله آب را افزایش دهید

به جای سه وعده غذایی بزرگ در طول روز وعده های غذایی کوچک بخورید.

آهسته غذا بخورید.

از غذاهای هضم نشده خودداری کنید.

سعی کنید غذاهایی بخورید که به دمای اتاق رسیده است

سعی کنید بین وعده های غذایی آب بنوشید ، نه در حین غذا.

تنفس عمیق یکی از روشهای مدیتیشن است. اما شما همچنین می توانید این کار را به تنهایی برای از بین بردن حالت تهوع ناشی از استرس انجام دهید. به آرامی از طریق بینی نفس بکشید ، نفس خود را به مدت سه ثانیه نگه دارید و به آرامی بازدم کنید. این کار را چندین بار تکرار کنید تا حالت تهوع فروکش کند.

لیموها حاوی اسید سیتریک هستند ، یک ترکیب طبیعی که تصور می شود به هضم غذا و تسکین معده کمک می کند. سعی کنید آب لیمو تازه فشرده را به آب اضافه کرده و در طول روز میل کنید. اگر حالت تهوع ناشی از یبوست است ، نوشیدن آب گرم با لیمو می تواند روده های شما را تحریک کند. اما مصرف بیش از حد آب لیمو در زمان کوتاه می تواند حالت تهوع را بدتر کند. استنشاق بوی لیمو ، مانند خوردن لیمو ، می تواند حالت تهوع را تسکین دهد.

یک تکه کوچک زنجبیل تازه بخورید تا به حالت تهوع کمک کند. همچنین می توانید چای زنجبیل بنوشید

طبق یک مطالعه ، استنشاق اسانس نعناع یا برگهای تازه نعناع نیز می تواند حالت تهوع را کاهش دهد.

گاهی اوقات درمان تهوع فقط یک موضوع است. هرچه بیشتر روی حالت تهوع بنشینید ، حالت تهوع بیشتری احساس خواهید کرد.پس سعی کنید با انجام کارهای سبک توجه خود را منحرف کنید.

نتیجه گیری: اگر در هنگام نوشیدن آب احساس تهوع می کنید ، ممکن است به دلیل کم آبی بدن یا دلایل دیگر (حالت تهوع) ناشی از این علامت باشد.

گردآوری و ترجمه عاطفه صادقی

منابع

https://www.webmd.com/digestive-disorders/digestive-diseases-n تهوع- استفراغ

https://www.healthline.com/health/how-to-get-rid-of- تهوع

https://www.quora.com/ چرا-من-بعد از نوشیدن-مقدار زیادی آب- احساس تهوع می کنم

دیدگاهتان را بنویسید