علل کمردرد و لگن در مردان


علائم درد لگن در مردان می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از مشکلات استخوانی و عضلانی گرفته تا بیماری های مختص مردان. علل درد مزمن لگن بسیار متفاوت است. علل احتمالی شامل مواردی مانند مشکلات دستگاه ادراری یا عفونت های مقاربتی است.

سایر عوامل خطر برای درد مزمن لگن عبارتند از: دیابت، سرکوب سیستم ایمنی، بزرگ شدن پروستات، اختلالات مادرزادی دستگاه ادراری، مشکلات ادراری، سفتی یا مشکلات عضلات کف لگن، و وجود جسم خارجی در مجرای ادرار (مانند کاتترهای ادراری). در بسیاری از موارد، درد مزمن لگن بدون دلیل ظاهری رخ می دهد.

در این مقاله قصد داریم به علل درد لگن در مردان بپردازیم.

علل کمردرد و لگن در مردان

بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود کمردرد را تجربه می کنند. علائم رایج مرتبط با کمردرد عبارتند از: در بیشتر موارد، این درد ناشی از مشکلی به نام “پروستاتیت” یا التهاب غده پروستات است:

  • تکرر ادرار
  • درد در هنگام ادرار کردن
  • مشکل در ادرار کردن
  • درد در مثانه
  • سبز
  • مقعد و معده
  • اختلال نعوظ یا انزال دردناک
  • تب و لرز خفیف (برای موارد مزمن) و شدید (برای موارد شدید)

پروستات غده ای به اندازه گردو در بدن مرد است که در جلوی مقعد و زیر مثانه قرار دارد. مجرای ادرار مردانه از غده پروستات عبور می کند. عملکرد پروستات تولید مایع منی (که در هنگام انزال از مردان آزاد می شود) است. برای اطلاع از محل بروز درد پروستات و علائم دقیق آن باید به دکتر اورولوژیست در تهران مراجعه کنید. می توانید به سایت ناتیک مراجعه کنید.

علل کمردرد و لگن در مردان

علل کمردرد و لگن در مردان

انواع پروستاتیت

پروستاتیت شایع ترین بیماری ارولوژی در مردان زیر ۵۰ سال است. اگرچه در بیشتر موارد علت درد لگن در مردان پروستاتیت است، اما گاهی اوقات بیماران مبتلا به پروستات درد خفیف لگن را تجربه می کنند یا اصلاً درد لگنی ندارند! طبقه بندی دقیق تر توسط مؤسسه ملی بهداشت ایالات متحده ارائه شده است. در این طبقه بندی، سندرم درد مزمن لگن (CPPS) در مردان با معیارهای زیر تشخیص داده می شود:

۱- سندرم درد مزمن لگنی I

در گذشته، سندرم درد مزمن لگن I به عنوان “پروستاتیت حاد باکتریایی” شناخته می شد و با درد لگنی شدید و ناگهانی مشخص می شد. علائم شایع این مشکل عبارتند از تب و سایر علائم عفونت و همچنین وجود باکتری در ادرار یا ترشحات پروستات.

۲- سندرم درد مزمن لگن II

این مشکل که “پروستاتیت باکتریایی مزمن” نیز نامیده می شود، با درد لگنی مداوم یا مزمن بدون تب یا سایر علائم عفونت همراه است. اما پزشک با انجام آزمایش می تواند باکتری های موجود در ادرار یا ترشحات پروستات بیمار را شناسایی کند.

۳_ سندرم درد مزمن لگن III

سندرم درد مزمن لگن III، که قبلا به عنوان “پروستاتیت غیر باکتریایی” یا “پروستاتودینیا” شناخته می شد، شامل درد لگنی مداوم یا مزمن بدون باکتری در ادرار یا ترشحات پروستات بیمار است. CPPS III به طور کلی به دو نوع تقسیم می شود: A (زمانی که سلول های التهابی در ادرار یا ترشحات پروستات بیمار وجود دارد) و B (زمانی که هیچ سلول التهابی در ادرار یا ترشحات پروستات بیمار وجود ندارد).

۴- سندرم درد مزمن لگنی IV

در این نوع درد مزمن لگن، سلول های التهابی در ادرار یا ترشحات پروستات بیمار وجود دارد، اما بیمار علائمی را تجربه نمی کند.

شایع ترین درد مزمن لگن مربوط به سندرم مزمن لگن III است.

درد کمر و لگن در مردان

درد کمر و لگن در مردان

تشخیص علت کمردرد

تشخیص این بیماری معمولاً شامل بررسی دقیق تاریخچه و سابقه پزشکی بیمار و معاینه فیزیکی اندام تناسلی است. برای انجام معاینه فیزیکی اندام تناسلی، پزشک دستکش می بندد و یکی از انگشتان خود را چرب می کند. سپس یک انگشت روغن کاری شده را وارد مقعد بیمار کنید تا پروستات بیمار را از نظر هرگونه التهاب یا حساسیت بررسی کنید. در مرحله بعد از بیمار آزمایش ادرار گرفته می شود و نمونه ادرار بیمار برای وجود هرگونه عفونت یا التهاب بررسی می شود.

در برخی موارد، پزشک ممکن است آزمایش های اضافی ادرار، آزمایش خون یا رادیولوژی را تجویز کند. همچنین، برخی از مردان نیاز به سیستوسکوپی دارند، که در آن پزشک یک لوله باریک (سیستوسکوپ) را با یک دوربین در مجرای ادراری شما قرار می دهد تا پروستات شما را بررسی کند.

درمان درد لگن در مردان

درمان درد مزمن لگن شامل از بین بردن علت بروز آن است. اگر درد شما ناشی از عفونت باکتریایی باشد، پزشک اغلب یک دوره طولانی آنتی بیوتیک خوراکی (بسته به نوع بیماری و نتایج آزمایش شما) تجویز می کند. برای عفونت های حاد و مزمن، ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک وریدی و بستری شدن داشته باشید.

در بسیاری از موارد، نتایج آزمایش شما عفونت خاصی را نشان نمی دهد. اما در این موارد، یک دوره آنتی بیوتیک معمولاً برای درمان عفونت های نهفته (عفونت های ناشناخته) توصیه می شود. اما مصرف دوره های مکرر آنتی بیوتیک اصلا ایده خوبی نیست. زیرا باعث عفونت ایمنی و سایر مشکلات در بدن می شود. البته اگر پزشک در آزمایشات بعدی وجود باکتری را تایید کرد، می توانید طبق تجویز پزشک چندین دوره آنتی بیوتیک مصرف کنید.

اگر کمر درد شما مربوط به اختلال عملکرد عضلات کف لگن باشد، ممکن است پزشک شما را به یک فیزیوتراپیست ارجاع دهد. در این موارد، گزینه های دیگر شامل مصرف شل کننده های عضلانی و سایر داروهای مرتبط با سفتی و تنش عضلانی است.

درمان‌های حمایتی شامل داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی بدون نسخه، نوشیدن مایعات زیاد، اجتناب از محرک‌های مثانه، خوردن غذاهای مناسب روده و حمام‌های آب گرم است.

اخرین حرف

وجود درد علاوه بر اینکه هشداری برای یک مشکل جسمی است، می تواند باعث مشکلات روانی نیز شود. بنابراین برای به دست آوردن بهترین نتیجه، ابتدا باید درد را مدیریت کنید. در بسیاری از موارد، درد مزمن لگن به مرور زمان برطرف می شود. اما همیشه بهتر است برای کنترل درد، تسکین علائم و بهبودی سریع به پزشک مراجعه کنید.