علوم ورزشی کدام دارو یا مکمل بدنسازی برای کبد مضر است؟


آنچه در این مقاله می خوانید

قفسه های مکمل ها در فروشگاه ها پر از پودرها و قرص هایی است که به شما کمک می کند به طور طبیعی عضله سازی کنید. اما تحقیقات جدید نشان می دهد ماهیچه ای که از مصرف برخی از این مکمل ها به دست می آورید ممکن است برای سلامت کبد شما هزینه داشته باشد. استفاده از مکمل های بدنسازی این روزها بسیار رایج شده است ، در حالی که این میزان تقاضا و عدم اطمینان در مورد محصولات موجود در بازار این سوال را ایجاد می کند که آیا مکمل های بدنسازی برای کبد و سلامت بدن مضر هستند یا برای برخی از مکمل های بدنسازی. نه

مکمل های بدنسازی می توانند به بدن آسیب برسانند ، اگر ..

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد ، طبق نتایج یک مطالعه ، شرکت کنندگان در این آزمایش که از مکمل های بدنسازی رایج در بازار استفاده می کردند ، از مشکلات کبدی مانند زردی ، زردی چشم و پوست و معده رنج می بردند. حدود سه چهارم این افراد به دلیل علائم خود در بیمارستان بستری شدند. در این مطالعه که در مجله Alimentary Pharmacology and Therapeutics منتشر شد ، آسیب کبدی مرتبط با مکمل ها ، داروهای تجویزی و بدون نسخه مشخص شد که با آزمایش خون که به بررسی شاخص های مختلف سلامت کبد از جمله تجمع صفرا پرداخته بود ، مشخص شد.

بسیاری از این محصولات حاوی استروئیدهای آنابولیک بودند که در برچسب محصول ذکر نشده است. استروئیدهای مصنوعی هورمون مردانه تستوسترون را تقلید می کنند ، اما مطالعات نشان داده اند که عوارض جانبی بسیار ناخوشایندی مانند آسیب کبدی ، تومورهای سرطانی ، طاسی زودرس و کوچک شدن بیضه ها را دارند.

کبد بزرگترین اندام داخلی شما است و بیش از 500 عملکرد در بدن دارد که شما را زنده نگه می دارد.

این مطالعه نشان داد که بسیاری از محصولات مصرف شده حاوی اطلاعات غلط بر روی برچسب های خود هستند. به عنوان مثال ، یکی از این مکمل ها (فاکتور D) هیچ گونه آندروژن آنابولیک را در لیست ترکیب خود ذکر نکرد ، اما آزمایشات نشان داد که این مکمل حاوی یک استروئید ناشناخته و سه استروئید آنابولیک دیگر است.


باید بخواند:

کبد چیست و وظیفه آن چیست؟ روش سم زدایی کبد چیست؟

حالا این چقدر بد است؟

یکی از استروئیدهای آنابولیک موجود در این مکمل ، استانوزول ، یک ماده کنترل شده است که توسط آژانس جهانی مبارزه با دوپینگ در ایالات متحده ممنوع شده است. گاهی پزشکان ممکن است برای مردان مبتلا به بیماریهای خاص مانند کم خونی هورمونهای آنابولیک تجویز کنند ، اما این داروها برای افراد عادی توصیه نمی شود. متأسفانه ، برخی از افراد این توصیه را نادیده می گیرند و بدون توصیه پزشک به سراغ استروئیدهای آنابولیک می روند تا عضله سازی کنند.

نویسنده اصلی مطالعه ، دکتر اندرو استولز توصیه می کند که همه مردان قبل از خرید مکمل با پزشک مشورت کنند. همه باید در مورد مصرف هرگونه مکمل با پزشک خود صحبت کنند ، به ویژه مکمل های بدنسازی که ممکن است حاوی مواد غیرقانونی باشند.

البته برخی مکمل ها مانند کراتین می توانند به عضله سازی کمک کنند ، اما ما به شما یادآوری می کنیم که محصولات خریداری شده باید تحت نظارت ، تولید و توزیع قرار گیرند. علاوه بر این ، می توانید بدون نیاز به قرص و دارو عضله بسازید ، پروتئین کافی مصرف کنید ، میزان کالری دریافتی خود را پیگیری کرده و به خوبی استراحت کنید.

از محصولات بدون برچسب سلامت و اصالت استفاده نکنید. عدم وجود برچسب سلامت و اصالت به این معنی است که محصول از کانال نظارتی وزارت بهداشت عبور نکرده است.

کدام داروها می توانند به کبد آسیب برسانند؟

در حال حاضر ، اکثر داروهایی که به کبد آسیب می رسانند ، داروهای حاوی استروئیدهای آنابولیک هستند ، استفاده از این داروها به هیچ وجه توصیه نمی شود ، زیرا ممکن است عوارض جانبی جبران ناپذیری داشته باشند. به غیر از آن ، سایر مکمل های بدنسازی عمومی هستند و در ابتدا برچسب گذاری شده اند و دارای ترکیبات ایمن برای کبد هستند.

مکمل های دیگری که می توانند باعث آسیب کبدی شوند عبارتند از: مکمل های کاهش وزن آنها در بازار موجود هستند. این مکمل ها در حال حاضر متعدد هستند و نمی توان از مکمل خاصی که مضر است نام برد. محققان سعی کرده اند دریابند که آیا عنصر خاصی برای این مکمل ها مضر است یا خیر ، اما این هنوز مشخص نشده است.

یکی از عناصری که دانشمندان به آن شک دارند عصاره چای سبز است ، نه چای سبز که به طور معمول می نوشید. عصاره چای سبز در دوزهای بسیار بالا می تواند به کبد آسیب برساند. همچنین این شبهه وجود دارد که مکمل های بدنسازی و تقویت ورزش ممکن است حاوی استروئیدهای آنابولیک باشند که بسیاری از آنها غیرقانونی هستند و نباید در این محصولات یافت شوند.

در حالی که میلیون ها نفر در سراسر جهان از مکمل های چای سبز استفاده می کنند ، حداقل 80 مشکل کبدی مرتبط با این مکمل ها در سراسر جهان گزارش شده است. این مشکلات از خستگی تا زردی و در مواردی حتی نیاز به پیوند کبد را شامل می شود. نوجوانان و جوانان نیز از جمله افرادی هستند که پس از مصرف قرص چای سبز با مشکلات کبدی روبرو می شوند.

حدس زدن
باید بخواند:

دوره پاکسازی استروئید و روش سم زدایی پس از مصرف استروئیدها و مکمل ها

DNP یک داروی خطرناک برای کاهش وزن است که می تواند منجر به مرگ شود.

یکی از محصولات کاهش وزن که به صورت غیرقانونی فروخته می شود ، 2،4 دینیتروفنول است. DNP یک ماده شیمیایی صنعتی نامناسب برای مصرف انسان است. این ماده بسیار سمی است و عوارض جانبی بسیار جدی و خطرناکی دارد. DNP به ویژه در بدنسازان محبوب است و افرادی که به آن اعتقاد دارند معتقدند که این ماده می تواند باعث کاهش ناگهانی وزن شود. DNP همچنین به صورت پودر یا قرص با نام های زیر موجود است: Dinosan ، Dnoc ، Solfo Black ، Nitrofen ، Aldifen و chemox به اما DNP خطرناک است زیرا متابولیسم را تسریع می کند.


بیشتر بخوانید: آیا کراتین برای کلیه مضر است؟


ویرایش و ترجمه ellevarzesh.com

منابع: menshealth – ncbi – nhs – bbc


دیدگاهتان را بنویسید