عمل جراحی لاغری (بای پس، بالون واسلیو معده) چه عوارضی دارند؟


جراحی کاهش وزن (بای پس ، بالون و وازدفرن معده) چه عوارضی دارد؟

جراحی کاهش وزن ممکن است برای همه افرادی که سعی در کاهش وزن دارند تصمیم درستی نباشد. روش های بای پس معده یا آستین معده را کوچکتر می کند. کوچک شدن معده باعث می شود فرد سریعتر احساس سیری کند و تمایل کمتری به خوردن داشته باشد. این روشها با کاهش جذب غذا کار می کنند. جراحی کاهش وزن روشی است که نباید بدون در نظر گرفتن ملاحظات بسیار دقیق انجام شود ، بنابراین فرد باید درک صحیحی از آنچه در حین انجام جراحی روی می دهد ، داشته باشد ، مانند خطرات پیش روی خود. همچنین باید به خاطر داشت که پس از عمل جراحی ، فرد باید در دراز مدت شیوه زندگی و عادات غذایی خود را تغییر دهد. امروزه روشهای غیر جراحی و کم خطر برای کاهش وزن و دستیابی به اندام ایده آل بدون عوارض جانبی و محدودیت های جراحی کاهش وزن وجود دارد.

افرادی که وزن خود را بیش از 100 کیلوگرم کاهش می دهند یا دارای شاخص توده بدنی (BMI) 40 یا بیشتر هستند و افرادی که در استفاده از روش هایی مانند رژیم غذایی ، ورزش ، دارو یا سایر موارد غیرموفق موفق هستند ، کاهش وزن داده می شود. -روشهای جراحی با پزشک خود مشورت کنید تا بدانید آیا جراحی برای شما مناسب است با پزشک خود در مورد خطرات جراحی و تغییراتی که باید در رژیم غذایی و شیوه زندگی خود بعد از آن ایجاد کنید مشورت کنید.

انواع جراحی های کاهش وزن که برای کاهش وزن استفاده می شود


پزشک با توجه به وزن و مشکلات جسمی بیمار بهترین و م effectiveثرترین روش را برای جراحی انتخاب می کند. انواع روشهای کاهش وزن عبارتند از:

عمل حلقه معده

عمل حلقه معده

در حال حاضر ، باندینگ معده یک روش معمول برای کاهش وزن است که در آن حلقه ای در قسمت فوقانی معده قرار می گیرد که معده را به دو قسمت تقسیم می کند. وقتی فردی غذا می خورد ، این غذا از طریق مری وارد قسمتی از معده می شود که درست بالای حلقه قرار دارد. از آنجا که این قسمت کوچکتر از اندازه قبلی معده است ، فرد کمتر غذا می خورد و سریعتر از قبل احساس سیری می کند. پس از خوردن غذا ، غذا به تدریج از قسمت فوقانی حلقه به قسمت تحتانی وارد قسمت زیرین معده می شود و به آرامی هضم می شود.

حلقه های شکم طوری طراحی شده اند که بعد از عمل در موقعیتی قرار بگیرند که مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد متفاوت باشد. به منظور اعمال این تغییر ، حلقه معده به یک درگاه مخصوص زیر پوست متصل شده و تنظیم از طریق این درگاه انجام می شود. این نوع جراحی خطرات و مشکلاتی نیز دارد. گاهی اوقات حلقه معده می تواند سر بخورد و از جای خود بیفتد یا فرسوده شود و عملکرد خود را از دست بدهد که در این صورت نیاز به تعویض دارد.

جراحی بای پس معده

جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده Roux-en-Y ، معده به دو قسمت تقسیم می شود و کیسه کوچکی (وصله) در قسمت فوقانی معده ایجاد می شود. بعداً قسمتی از قسمت فوقانی روده کوچک به این کیسه معده متصل می شود. وقتی شخصی چیزی می خورد ، غذا از قسمت اصلی معده و قسمت فوقانی روده کوچک عبور می کند. در قسمت فوقانی روده کوچک ، مواد مغذی به طور طبیعی شروع به هضم و جذب بدن می کنند. بنابراین ، اگر این قسمت از روده بیوپسی شود ، کالری کمتری از غذای خورده شده جذب می شود. علاوه بر این ، از آنجا که چرک تازه تشکیل شده از اندازه طبیعی معده کوچکتر است ، مقدار غذایی که بیمار می تواند بخورد و در نهایت میزان کالری جذب شده توسط فرد کاهش می یابد.

کیسه معده

کیسه معده

در حین جراحی اسلیو معده ، بیشتر یک طرف معده برداشته می شود و یک لایه کوچکتر در معده باقی می ماند که شبیه یک لوله باریک است. این لوله در بالا به مری و در پایین به ابتدای روده متصل می شود. در این روش معده کوچک می شود و بیمار می تواند فقط مقدار کمی غذا مصرف کند و برای مدت طولانی تری بعد از غذا احساس سیری و سیری کند. به دلیل میزان کاهش وزن که فرد می تواند بعد از جراحی گاسترکتومی اسلیو تجربه کند ، نسبت به سایر جراحی ها م effectiveثرتر نیست.

بادکنک معده

بادکنک معده

یک تلسکوپ ویژه به نام آندوسکوپ از طریق دهان وارد مری و در نهایت به معده می شود و بالن سیلیکونی را در معده بیمار قرار می دهد. بادکنک با مایع پر می شود و فضای معده را اشغال می کند. هنگامی که یک بادکنک در معده وجود دارد ، بیمار سریعتر سیر می شود و بنابراین کمتر غذا می خورد. استفاده از این روش فقط در کوتاه مدت جواب می دهد زیرا بالون باید بعد از حداکثر 6 ماه از معده خارج شود.

انحراف بیلیوپانکراس

انحراف بیلیوپانکراس

در طول این عمل ، بیشتر معده خارج می شود و فقط یک کیسه کوچک معده باقی می ماند. سپس وصله به انتهای روده کوچک متصل می شود.در این روش بیشتر روده کوچک دور زده و از دستگاه گوارش خارج می شود. به طور همزمان ، مجرای صفراوی و مجرای لوزالمعده (که معمولاً آنزیمهای صفراوی و پانکراس را برای هضم در قسمت فوقانی روده کوچک تخلیه می کنند) به قسمت تحتانی روده کوچک وارد می شوند. یکی از معایب این روش این است که این روش جراحی می تواند باعث ایجاد نفخ و بوی نامطبوع مدفوع شود. انحراف بیلیوپانکراسی یک عمل پیچیده است و باید توسط یک جراح مجرب انجام شود.

محدودیت های تغذیه ای بیمار بعد از این عمل چیست؟


رعایت دستورات پزشک برای غذا خوردن و ورزش بسیار مهم است. به منظور کاهش وزن بعد از عمل جراحی ، بیمار باید عادات غذایی خود را تغییر داده و غذای کمتری نسبت به قبل از جراحی مصرف کند. به بیمار دستورات دقیقی داده می شود که در هفته های اول بعد از عمل چه بخورد. در ابتدا ، رژیم غذایی ممکن است شامل آب میوه های طبیعی ، چای ، قهوه و سوپ های نرم باشد. به تدریج ، بیمار با تخم مرغ ، ماکارونی ، ماست و غیره آشنا می شود. می تواند غذاهای نرم تری مانند رعایت رژیم غذایی سالم و متعادل بسیار مهم است.

از آنجایی که بیمار نمی تواند برخی از ویتامین ها و مواد معدنی را بعد از جراحی مصرف کند ، باید تا پایان عمر تحت نظر پزشک برخی مکمل ها را مصرف کند. آزمایش خون میزان آهن ، کلسیم ، مس ، روی ، ویتامین D و ویتامین B12 را اندازه گیری می کند و پزشک بر اساس نتایج آزمایش میزان مکمل بیمار را تعیین می کند. برای برخی از افراد ، ایجاد تغییرات لازم در شیوه زندگی و رژیم غذایی پس از جراحی بسیار مشکل است.

خطرات جراحی برای کاهش وزن


هیچ جراحی ایمن نیست و کاهش وزن نیز از این قاعده مستثنی نیست. به ندرت ممکن است برخی از افراد در حین عمل جراحی فوت کنند. احتمال عوارض بعد از عمل نیز وجود دارد که خطر آن بسته به سن ، جنس و شاخص توده بدنی متفاوت است. همچنین ، در برخی افراد ، جراحی ممکن است به کاهش وزن فرد کمک نکند.

تعدادی از خطرات کلی در هر نوع عمل کاهش وزن وجود دارد. این یک عامل خطر است زیرا بیمار باید تحت بیهوشی عمومی باشد و اگر بیمار چاق باشد این خطر بیشتر است. علاوه بر این ، خطر تشکیل لخته خون در ریه ها (آمبولی ریه) یا وریدها (ترومبوز ورید عمقی) پس از عمل بسیار کم است و پزشک اغلب برای مقابله با این خطر دارو تجویز می کند. برخی از افراد ممکن است پس از عمل جراحی کاهش وزن را تجربه کنند. این عفونت می تواند در حین عمل جراحی و در محل زخم در ریه ها و یا روی پوست بعد از عمل ایجاد شود.

اگر بیمار بعد از عمل وزن زیادی از دست بدهد ، پوست زیادی باقی می ماند که به هیچ وجه جذابیتی ندارد و لباس ها به درستی برای فرد مناسب نیستند. برای حل این مشکل می توان جراحی دیگری انجام داد که همیشه امکان پذیر نیست. قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید.

بسته به نوع عمل جراحی ، فرد ممکن است خطرات یا عوارض دیگری نیز داشته باشد.

روشهای جایگزین کاهش وزن چیست؟


از آنجا که عملیات کاهش وزن عوارض جانبی و محدودیت های زیادی برای بیمار خواهد داشت ، بسیاری از پزشکان روش های کاهش وزن بدون جراحی را توصیه می کنند. روشهای کم خطر و ایمن مانند لیپوماتیک، لیپولیز سرد، RF، کویتیشن و لیپولیز که نتایج آنی و دائمی را به همراه خواهد داشت.

“فقط با تعیین منبع و پیوند می توان کپی کرد.”

دیدگاهتان را بنویسید