فرآورده‌های تراریخته و تغذیه | دکتر رضا اطمینانی


محصولات تراریخته و تغذیه ای

در جهان امروز ، تأمین غذا برای افزایش جمعیت بسیار مهم است. کشورهای توسعه یافته این مشکل را ندارند. زیرا تقریباً همه مردم به غذای کافی و سالم دسترسی دارند. با این حال ، در کشورهای در حال توسعه و توسعه نیافته ، 70 درصد درآمد صرف غذا می شود که عموماً نیاز همه ریزمغذی ها را برآورده نمی کند.

یک پدیده پنهان گرسنگی برای کودکان و مادران در کشورهای در حال توسعه وجود دارد. این پدیده زمانی رخ می دهد که غذای مصرفی از کفایت لازم تغذیه ای برخوردار نباشد. به عنوان مثال ، کمبود آهن در کودکان رشد جسمانی و توانایی یادگیری آنها را در سنین مدرسه مختل می کند و توانایی آنها را برای انجام وظایف بدنی در بزرگسالان کاهش می دهد. غذای اساسی در این کشورها از نظر مواد معدنی و ویتامین فقیر است و هزینه پرورش غذاهایی مانند گوشت ، ماهی و سبزیجات زیاد است.

از سوی دیگر ، تولید غذا نیاز به زمین کشاورزی دارد. در حالی که میزان زمین های کشاورزی محدود است. در چنین شرایطی ، ظهور بیوتکنولوژی و تولید محصولات تراریخته و اصلاح شده از نظر تغذیه یا اصلاح ژنتیکی یک راه مفید و م ofثر برای تولید محصولات کشاورزی است. با توجه به افزایش تقاضای غذایی و محدود بودن زمین های کشاورزی ، گونه هایی با عملکرد بالا و بازده بالا مورد نیاز است. اصلاح ژنتیکی پیشرفت جدیدی است که امکان شناسایی ، جداسازی ، کپی و درج ژن ها را در سایر گیاهان ممکن می سازد. ژن ها روزانه با جهش های طبیعی تغییر می کنند و گونه های جدید بیولوژیکی ایجاد می شوند. اصلاح ژنتیکی انتقال ژن را بین گونه ها امکان پذیر می کند.

بیوتکنولوژی

بیوتکنولوژی قیمت مواد غذایی را کاهش می دهد و مواد غذایی را سالم تر می کند ، یک راه جدید قدرتمند برای بهبود عملکرد و تولید محصول ، کاهش استفاده از آفت کش ها ، حفظ سلامت کشاورزان و کاهش هزینه های کشاورزی و در نهایت تغییر روش انتقال ژن. فراهمی زیستی در غذا

یکی دیگر از مزایای این علم افزایش میزان ویتامین ها و مواد معدنی در غذاها و کاهش ترکیبات حساسیت زای طبیعی است. بهبود مواد مغذی و فراهمی زیستی ویتامین ها و مواد مغذی در غذاهای اصلی از طریق بیوتکنولوژی و غنی سازی در کشورهای در حال توسعه یکی از راه های کاهش کمبودهای تغذیه ای است.

در این زمینه سه استراتژی مهم وجود دارد:

1- کاهش میزان ترکیبات ضد تغذیه ای موجود در غذاها که مانع از تأمین و جذب مواد مغذی و ویتامین ها می شود.

2- افزایش میزان مواد مغذی و ترکیباتی که از فراهمی زیستی و جذب مواد معدنی و ویتامین ها پشتیبانی می کنند.

3- افزایش میزان مواد معدنی و ویتامین ها.

کاهش ترکیبات ضد تغذیه: راهکارهایی برای کاهش ترکیبات غیر مغذی مانند اسید فیتیک ، که در دانه ها به فلزات متصل می شوند و از جذب آنها جلوگیری می کند یکی از راه های افزایش منابع معدنی غذای مصرفی. فیتین شکل اولیه ذخیره فسفر در اکثر دانه ها و دانه ها است و یک ترکیب مهم برای جوانه زنی و رشد دانه است. بنابراین حذف این ترکیب از دانه ها امکان پذیر نیست. بنابراین ، دانشمندان مقدار فسفر موجود در دانه ها را از طریق اصلاح ژنتیکی افزایش داده و اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه اسید فیتیک را کاهش داده و در نتیجه جذب مواد معدنی را بدون آسیب رساندن به فیزیولوژی گیاه افزایش می دهند.

ترکیباتی را افزایش می دهد که مصرف مواد مغذی را بهبود می بخشد:

اسیدهای آمینه مانند سیستئین جذب آهن و روی را افزایش می دهند. با این حال ، مقدار غذاهای اساسی مانند غلات کمتر از گروه گوشت است و افزایش کمی در میزان جذب این مواد معدنی را افزایش می دهد. از آنجا که این ترکیبات اجزای اصلی گیاه هستند ، افزایش کمی در مقدار آنها بر فیزیولوژی چنین گیاهانی تأثیر نمی گذارد. با دستکاری ژنتیکی می توان میزان اسیدهای آمینه و پروتئین و همچنین جذب مواد معدنی مانند آهن و روی را افزایش داد. در این زمینه ، مطالعات زیادی برای افزایش ریز مغذی های برنج روی این محصول انجام شده است ، که نیروی غالب اکثر مردم در کشورهای در حال توسعه است.

یکی از آنها افزایش آهن در برنج است. فریتین یک پروتئین ذخیره کننده آهن در گیاهان ، حیوانات و باکتری ها است. ژن فریتین در گیاهانی مانند سویا ، نخود و ذرت توالی یابی و اثبات شده است. فریتین در درمان کم خونی مثر است. از طرف دیگر ، جذب فریتین گیاهی 50 درصد جذب فریتین حیوانی است. اما آهن سویا فراهمی زیستی زیادی دارد و به خوبی جذب می شود. به همین دلیل دانشمندان توالی ژن پروتئین سویا را به برنج وارد کردند. بنابراین ، برنج با جذب آهن بالا تولید شد. آنها همچنین ویتامین A را از طریق انتقال ژن گونه های برنج تولید کردند ، زیرا آندوسپرم برنج به طور معمول فاقد این ویتامین است. بنابراین ، برنج با جذب آهن بالا و ویتامین A تولید شد.

جمعیت فقیر

برای مردم فقیر ، غذاهای اصلی اولین انتخاب غذایی هستند و 40 تا 55 درصد از آهن مورد نیاز آنها را تامین می کنند. اگر یک فیبر 50 درصد از آهن مورد نیاز (به عنوان مثال برنج در بنگلادش) را تأمین کند ، دو برابر شدن مقدار آهن موجود در برنج باعث افزایش 50 درصدی آهن و افزایش 50 درصدی مصرف آهن از برنج های غنی شده می شود.

3 درصد کم خونی در زنان مشاهده می شود. نشان داده شده است که اثر مکمل آهن در کاهش کم خونی 3 برابر برنج GM است ، اما 100 برابر گرانتر از برنج GM است. بنابراین ، تولید محصولات تراریخته و تغذیه مقرون به صرفه است و اثرات مفید طولانی مدت دارد.

مواد فعال غیر مغذی:

ترکیبات زیادی در گیاهان وجود دارد که نقش تغذیه ای خاصی ندارند اما اثرات مفیدی بر سلامتی دارند. مانند فیتواسترول هایی که کلسترول خون را کاهش می دهند. به همین دلیل ، مقدار آن در دانه های روغنی با اصلاح ژنتیکی افزایش یافته است.

سایر مزایای بیوتکنولوژی:

به لطف بیوتکنولوژی ، امکان تولید محصولات از غلات ، میوه ها و سبزیجات با ماندگاری بیشتر نسبت به سایر محصولات اصلاح نشده وجود دارد. همچنین می تواند برای بهبود طعم ، بافت و طعم برخی از محصولات استفاده شود.

از دیگر مزایای بیوتکنولوژی می توان به کاهش ترکیبات حساسیت زا و غیر مغذی اشاره کرد. مواد حساسیت زای اصلی پروتئین ها هستند و راه کاهش حساسیت زایی ، توقف بیوسنتز این پروتئین ها است. راه دیگر برای تغییر ساختار پروتئین ایجاد واکنشهای ایمنی نامطلوب است. این کار به منظور کاهش حساسیت زایی بادام زمینی ، برنج و گوجه فرنگی انجام شد. ترکیبات سمی مانند سولانین موجود در سیب زمینی نیز با افزودن ژن اینورتاز مخمر به سیب زمینی کاهش یافت. نمونه هایی از محصولات تولید شده با این فناوری عبارتند از: روغن کانولا و روغن پنبه دانه با اسید استئاریک بالا ، روغن سویا با اسید اولئیک بالا ، تولید برنج غنی از پروتئین و روغن سویا با امگا 3.

محصولات تراریخته و تغذیه ای متخصص تغذیه اصفهان

راه حل:

با استفاده از فناوری انتقال و اصلاح ژن ، می توان محصولات غذایی ویژه ، غنی شده و بسیار کارآمد تولید کرد که در حل مشکلات تغذیه ای دنیای امروز بسیار ارزشمند هستند. فقدان چنین محصولاتی در کشور ما مهم است و تحقیقات در این زمینه راه حلی برای بسیاری از مشکلات تغذیه ای کشور است.

نباید فراموش کرد که هنوز تعداد کمی از مردم در جهان نگران تغییرات ژنتیکی این محصولات هستند و معتقدند در کنار همه اثرات مثبت درک شده ، تغییرات و اثرات منفی در محصولات ایجاد می شود که اثرات خود را نشان می دهد. بعد.


دکتر. رضا اطمینانانی

متخصص تغذیه اصفهان


دکتر. رضا اطمینانانی با روشهای اساسی تغذیه ، میزان و نوع غذا خوردن می تواند نقش مهمی در تأمین سلامت جسمی و روحی ایفا کند.

دکتر متخصص تغذیه و رژیم درمانی در اصفهان ، دکتر برای مشاهده صفحه اینستاگرام رضا اطمینانانی کلیک کنید.


مطالب توصیه شده:

منابع غذایی آنتی اکسیدان ها

رابطه بین تغذیه و خلق و خو

مضرات رژیم بدون کربوهیدرات

چربی مناسب برای سالم ماندندیدگاهتان را بنویسید