فواید سویا برای بدن فواید سویا برای سلامت زنان پوکی استخوان


ایزوفلاون های سویا ترکیبات زیست فعالی با طبیعت فنلی هستند که به دلیل خواص فیتواستروژنیک و آنتی اکسیدانی خود شناخته شده اند.

فواید سویا برای بدن

بر اساس نتایج این مطالعه، ایزوفلاون ها در تعادل هورمونی، سلامت سیستم قلبی عروقی و محافظت در برابر پوکی استخوان نقش دارند. اما دریافت منظم این ترکیبات فواید دیگری برای بدن دارد. این مقاله به بررسی مجله دلتا می پردازد فواید سویا برای بدن پرداخت خواهد شد.

بهبود علائم یائسگی

یکی از مهم ترین اثرات ایزوفلاون های سویا مربوط به یائسگی است. این ترکیبات به عنوان مکمل برای کاهش برخی علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، افسردگی، خشکی واژن و اختلالات متابولیک استفاده می شوند. علاوه بر این، مطالعات نشان می دهد که در مقابله با روند تحلیل استخوان، کاهش فشار خون و کنترل قند خون نقش دارد.

روده های تحریک پذیر را تسکین می دهد

مصرف مکمل ایزوفلاون سویا برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مفید است و می تواند تاثیر مثبتی بر کیفیت زندگی آنها داشته باشد.

کنترل کلسترول بالا

ایزوفلاون های سویا تاثیر مثبتی بر سلامت سیستم قلبی عروقی دارند. در واقع، مصرف غذاهای حاوی سویا به کنترل کلسترول مضر خون یا LDL کمک می کند که برای سلامت قلب مفید است. این ترکیبات همچنین سطح کلسترول خوب خون یا HDL را در سطوح بهینه حفظ می کنند.

پیشگیری از دیابت نوع ۲

استفاده از ایزوفلاون های سویا در پیشگیری و درمان دیابت نوع ۲ نقش دارد. طبق مطالعات انجام شده، این ترکیب گیاهی بر عملکرد بهینه اندام هایی که در حضور دیابت تحت تأثیر قرار می گیرند، مانند پانکراس، کبد و بافت معده تأثیر می گذارد.

مقابله با پوکی استخوان

ایزوفلاون های سویا نقشی در درمان پوکی استخوان ندارند، اما یکی از موثرترین مکمل ها در پیشگیری از این مشکل هستند. مطالعات نشان می دهد که ایزوفلاون ها احتمال از دست دادن استخوان را کاهش می دهند و تشکیل توده استخوانی را در زنان یائسه تحریک می کنند.

مقابله با پوکی استخوان

مطالعات پیشنهادی: مقاله ۷ درمان خانگی برای بوی بد دهان را بخوانید.

برنامه را دانلود کنید