قلعه آدمخوار بووینی قلعه یوگون قلعه گردن کلفت اردبیل


هر چیزی که از دسترس انسان خارج است و نمی توان آن را لمس کرد، برای ما عجیب و شگفت انگیز است. در کشور ما نیز شگفتی های زیادی وجود دارد. یکی از این عجایب به قلعه آدم خوار معروف است.

قلعه جهنم

ما در کشوری زندگی می کنیم که بدون شک مملو از جاذبه های طبیعی و غیر طبیعی بسیاری است. همانقدر که می توانیم از دیدن جاذبه های شگفت انگیز آن لذت ببریم، می توانیم با دیدن یا شنیدن تاریخچه و داستان برخی از فعالیت ها و جاذبه های کشورمان نیز شگفت زده و شگفت زده شویم. قلعه جهنم اردبیل یا بوئینی یوگون نیز یکی از جاذبه هایی است که ما را شگفت زده می کند. با مجله دلتا در ارتباط باشید.

قلعه جهنم

آیا این قلعه واقعا جهنم است؟

قلعه آدمخوارها یکی دیگر از بناهای انسانی متروکه است که به محلی برای قصه گویی مردم محلی تبدیل شده است. آنها همچنین گوینده داستان هایی هستند که اجدادشان گفته اند. می گویند مشکل این است که قرن ها پیش افرادی که از روستای کوراباسلو در استان اردبیل دیدن کرده بودند، پس از بازدید از قلعه باستانی بونی یوگون به طور کاملا مرموزی ناپدید شدند.

چون معلوم نبود چه بلایی سر این افراد آمده است. مردم محلی گفتند که انگار این قلعه آنها را بلعیده است. با ادامه این روند، به تدریج این قلعه در میان روستاییان به قلعه جهنم معروف شد و داستان های بی شمار و متعددی در مورد آن دهان به دهان بین مردم محلی پخش شد.

قلعه بوانی یوگون

راز این قلعه چیست؟

البته امروزه محققان معمای این قلعه وحشتناک را حل کرده اند. اما باید بگوییم که مردم آن زمان حق داشتند این قلعه را جهنم بنامند. زیرا هر وقت بازدیدکننده ای سعی می کرد از دیوارهای بلند آن بالا برود، دیگر برنگشت.

به همین دلیل گردشگرانی از هر طرف که از این قلعه دیدن کرده بودند، برنگشتند و گمشده محسوب می شدند. اما بیایید در مورد این قلعه بدانیم. گردن کلفت یا بویون یوگون بر روی قطعات بزرگ سنگ ساخته شده و بسیار محکم است.

امروزه با ساماندهی قلعه و همچنین بررسی معماری خاص آن، دلیل خرافه پرستی مردم این منطقه مشخص شده است. این دیوارهای ۳۰۰ متری قلعه را از هر دو طرف غیر قابل نفوذ و در نتیجه نزدیک شدن به آن غیرممکن می کرد. افرادی که به این قلعه می‌رفتند یا مسیر دیگری را طی می‌کردند یا در این مکان گم می‌شدند و بدون یافتن راهی در آنجا جان می‌دادند.

قصر گردن کلفت

ارزش تاریخی قلعه آدمخوار

ارزش این قلعه نه تنها به خاطر آدم خواری آن است، بلکه آثاری از تمدن و فعالیت های ۴۵۰۰ ساله به دوران اشکانیان و پیش از اسلام می رسد.

اولین ساکنان این قلعه مهیب چون در ارتفاعات خنک زندگی می کردند، حوضچه های سنگی را برای دسترسی آسان به آب در بالای قلعه ساختند. برکه هایی که در بین اهالی این روستا در چنگال خرافات است. از آنجایی که استخر سنگی امکان ذخیره برف و آب باران را فراهم می کرد، خانه های مختلف به مرور زمان جذب این منطقه شدند. اگر به گردشگری در ایران علاقه دارید، مکان های دیدنی ارومیه را بخوانید.

اردبیل

نکات مطالعه: برای آشنایی بیشتر با گردشگری، غواصی در نزدیکترین نقطه تهران را بخوانید.

برنامه را دانلود کنید