لیز تراس آرای کافی محافظه کار را به دست آورد تا جانسون را جایگزین کندلیز تراس، وزیر خارجه بریتانیا ۲۰ رای از نمایندگان محافظه کار برای شرکت در دور اول انتخابات نخست وزیری بریتانیا کسب کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از آرتی عربی، رسانه های انگلیسی گزارش دادند که ریشی سوناک، پنی موردنت، وزیر سابق دارایی، معاون وزیر بازرگانی و تام تگنهات، رئیس مجلس عوام، کمترین تعداد رای تا کنون را در اولین دوره ریاست جمهوری خود کسب کرده اند. دور انتخابات

تاکنون ۱۱ نفر نامزدی خود را برای تصدی پست نخست وزیری انگلیس اعلام کرده اند که دو نفر از آنها – لیز تراس و ناظم ژاوی – در حال حاضر به عنوان وزیر مشغول به کار هستند.

بوریس جانسون هفته گذشته اعلام کرد که از رهبری حزب محافظه کار استعفا می دهد و با انتصاب رهبر جدید حزب از سمت نخست وزیری کناره گیری می کند.

زمانی که یک رهبر محافظه کار حزب را ترک می کند، روند انتخاب رهبر جدید آغاز می شود. بر اساس قوانین فعلی، نامزدها برای شرکت در انتخابات میان‌دوره‌ای به حمایت هشت نماینده محافظه‌کار نیاز دارند.

هنگامی که همه نامزدی خود را اعلام کردند، اگر بیش از دو نامزد وجود داشته باشد، نمایندگان محافظه کار در پارلمان یک دور رای گیری را برگزار می کنند تا زمانی که دو نامزد باقی بمانند.

در دور اول این انتخابات، نامزدها برای ماندن در رقابت باید حداقل ۵ درصد آرا را کسب کنند که در شرایط فعلی معادل آرای ۱۸ نماینده مجلس است.

در دور دوم هر نامزدی که ۱۰ درصد آرا معادل ۳۶ نماینده را کسب کند به دور بعدی راه می یابد.

در دور بعدی، نامزدی که کمترین آرا را داشته باشد از رقابت رهبری حزب محافظه کار حذف خواهد شد.

در نهایت دو نامزد باقی مانده است و در این شرایط تنها نمایندگان مجلس دیگر واجد شرایط رای دادن نیستند و این بار تمامی اعضای حزب محافظه کار در بریتانیا این فرصت را خواهند داشت تا رهبر آینده این حزب را انتخاب کنند.

هر کس به رهبری محافظه کار انتخاب شود، رهبر حزبی می شود که در حال حاضر بالاترین نمایندگی را در پارلمان دارد و در نتیجه ملکه از آن شخص می خواهد که دولت را تشکیل دهد.

انتهای پیام/

زخم ها